Na początku była szczera ekscytacja, zaangażowanie i ciekawość, ale z czasem zawodowa codzienność przestała być interesująca? Nuda w pracy może przytrafić się każdemu. I nie jest tu wyjątkiem praca zdalna, bo zniecierpliwiony pracownik we własnym domu ma wiele możliwości, by ciekawiezorganizować sobie czas. Czy nuda w pracy ma gorsze konsekwencje niż nadmiar obowiązków?
Znudzony pracownik – jak wpływa na firmę?
Nuda wg Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN to: „uczucie przygnębienia, zniechęcenia, spowodowane bezczynnością, monotonią życia”. Zgodnie ze słownikiem pod. red. W Doroszewskiego: „niemiły stan, niemiłe uczucie spowodowane bezczynnością, brakiem interesującego zajęcia, brakiem wrażeń, monotonią życia; cecha rzeczy wywołującej taki stan”. Już z definicji więc nuda ma negatywny wydźwięk.
Pracowników, którzy deklarują, że są znudzeni swoimi zadaniami, cechuje utrata motywacji do pracy. Często zajmują oni nieodpowiednie stanowiska albo mają źle dobrany zakres obowiązków i zamiast się na nich skupić wymyślają najróżniejsze sposoby na nudę w pracy. Zwykle też praca nie daje im satysfakcji, nie odnoszą sukcesów i nie są dumni ani ze swojej aktywności, ani z firmy. Przez swoje nastawienie mogą mieć negatywny wpływ na całą organizację – obniżać morale i produktywność pozostałych członków zespołu.
Z drugiej strony szkodliwe skutki niesie także przepracowanie, gdyż może prowadzić do wypalenia zawodowego. Poczucie przemęczenia wiąże się na ogół z brakiem wsparcia ze strony współpracowników oraz z przekonaniem, że jakość pracy obniża się z powodu nadmiaru obowiązków. Osoby przepracowane uważają także, że mają zbyt dużo stresu, żyją w ciągłym napięciu i musiały poświęcić na rzecz pracy swoje życie osobiste. Jeśli w jednym zespole część pracowników jest przepracowana, podczas kiedy inni zastanawiają się, co robić, gdy jest nudno w pracy,można wnioskować o szczególnie nieumiejętnym zarządzaniu kapitałem ludzkim w firmie, niedostosowanym systemie motywacyjnym, złym podziale obowiązków. Trudno wtedy o efektywność i zadowolenie z pracy.
Znudzenie pracą – czy to dotyczy też ciebie?
Pracujesz w domu, więc wysyłając e-maile czy pisząc raport, jednym okiem spoglądasz na program śniadaniowy, a przerwa na lunch niepokojąco się przeciąga? Mniej więcej tak, jak przerwy kawowe, gdy pracujesz w biurze? Wiesz, że do zrobienia masz sporo, jednak nie są to ciekawe zadania, a raczej rutynowe obowiązki, wymagające minimum twojej uwagi, dlatego nie traktujesz ich zbyt poważnie? Jeśli właśnie tak jest, być może i ty nudzisz się w pracy. Co za tym idzie – trudno ci się skupić na obowiązkach, nie odczuwasz satysfakcji, gdy coś kończysz, nie uczysz się nowych rzeczy, by się rozwijać w tym, co robisz zawodowo. Krótko mówiąc, nuda zabija twoją motywację. Jeśli więc czas płynie bardzo powoli, każdy dzień jest taki sam, a ty odliczasz godziny do przerwy na obiad, końca pracy, do weekendu, poszukaj przyczyny tego stanu.
Unikanie pracy z powodu braku zainteresowania obowiązkami to problem wielu osób i wcale nie musi wywoływać go lenistwo. Przy wykonywaniu monotonnych zadań, zbyt prostych albo niedostosowanych ilościowo do czasu pracy, trudniej się zmotywować. Bywa, że nudy nie da się uniknąć. Trzeba przebrnąć przez te obowiązki, które są mało ciekawe, by robić bardziej ambitne zadania. Gdy jednak bezczynność i zniechęcenie towarzyszą ci od dawno, warto poszukać ich przyczyny i zastanowić się, jak zapobiec nudzie, co można zmienić, aby praca zaczęła być interesująca.W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być przeanalizowanie swojej ścieżki zawodowej, zweryfikowanie, co tak naprawdę sprawi, że praca przestanie być nudna.