Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nietrzeźwy pracownik – problem pracodawcy

Nietrzeźwy pracownik – problem pracodawcy

 
Nietrzeźwy pracownik – problem pracodawcy

Pijany pracownik w pracy – co zrobić

 

Jednym z obowiązków każdego pracownika jest stawianie się w pracy w stanie trzeźwości, który pozwala na rzetelne wypełnianie obowiązków. Jeśli jedna z zatrudnionych osób przyjdzie do zakładu po spożyciu alkoholu, przełożony ma prawo zakazać jej wykonywania zadań. Odsunięcie od pracy jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pijanemu pracownikowi oraz reszcie podwładnych. Wielu właścicieli firm nie do końca wie, jakie działania następnie podjąć.

 

 

Puszczenie nietrzeźwego zatrudnionego samodzielnie do domu w takim stanie nie wchodzi w grę. W drodze powrotnej może bowiem dojść do wypadku. Dlatego najczęściej dzwoni się do członków rodziny, którzy mogą odebrać nietrzeźwą osobę.

 

Nietrzeźwy pracownik

 

Wcześniej jednak należy przeprowadzić badanie trzeźwości. Samo domniemanie nie jest podstawą do oskarżenia i wyciągnięcia konsekwencji. Analiza może być przeprowadzona za pomocą alkomatu, badania krwi lub moczu (ostatnie dwie opcje muszą być wykonane tylko przez wykwalifikowany personel medyczny).

 

Pracodawca musi jednak mieć świadomość, że pod żadnym pozorem nie ma prawa zmuszać nikogo do poddania się analizie. W przypadku odmowy najbezpieczniej będzie wezwać organ upoważniony do wykonania badania alkomatem nawet wbrew woli zainteresowanego. Mowa tutaj o policji lub straży miejskiej.

 

Kodeks pracy – pijany pracownik

 

Według Kodeksu pracy niesubordynowany pracownik może zostać ukarany. Przełożony ma prawo zastosować karę upomnienia, nagany lub sankcje finansowe. Warto podkreślić, że za jedno przewinienie stosuje się jedną karę. Oznacza to, że nie mogą się one nakładać. W skrajnych przypadkach przedsiębiorcy decydują się na dyscyplinarne zwolnienie.

 

Zgodnie z artykułem 52. Kodeksu pracy pracodawca ma prawo zwolnić osobę, która dopuściła się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. A tak właśnie jest traktowane przyjście do pracy w stanie po użyciu alkoholu. Przełożeni muszą pamiętać, że powinni posiadać niezbite dowody, które świadczą o tym, że faktycznie doszło do złamania prawa. Inaczej podwładny z łatwością podważy decyzję przedsiębiorcy.

 

Przepisy dotyczące nietrzeźwych pracowników znajdują się między innymi w ustawie z 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Właśnie artykuł 17. wyżej wymienionej ustawy zobowiązuje przełożonego do niedopuszczenia nietrzeźwego podwładnego do wypełniania obowiązków.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!