Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Multiagent ubezpieczeniowy – jak założyć multiagencję, polisa OC

Multiagent ubezpieczeniowy – jak założyć multiagencję, polisa OC

 
Multiagent ubezpieczeniowy – jak założyć multiagencję, polisa OC

Własna agencja ubezpieczeniowa – jak ją założyć? Czym różni się agent ubezpieczeniowy od multiagenta? Jakie uprawnienia trzeba mieć, by prowadzić agencję ubezpieczeń?


Multiagent ubezpieczeniowy a agent ubezpieczeniowy

 

Osoba, która chce zająć się sprzedażą ubezpieczeń ma do wyboru dwie ścieżki – wyłącznego agenta ubezpieczeniowego oraz multiagenta.


Agent ubezpieczeniowy wyłączny to osoba, która reprezentuje jedno towarzystwo ubezpieczeniowe. W swojej ofercie posiada produkty wyłącznie tej firmy i tylko jej produkty może oferować swoim klientom. W zamian za wyłączność ma często wyższe prowizje za sprzedaż niż multiagent. Niekiedy też firma, której produkty sprzedaje agent wyłączny, partycypuje w kosztach prowadzenia działalności przez agenta.


Multiagent ubezpieczeniowy posiada w ofercie produkty wielu towarzystw i zna się na całym (lub większości rynku). Jest w stanie zaproponować klientowi różne rozwiązania i pomóc mu wybrać najkorzystniejsze. Otrzymuje prowizje za sprzedaż z reguły niższe niż agent ubezpieczeniowy i sam musi martwić się o pokrycie kosztów prowadzenia swojej działalności.


Klienci docelowi często wolą korzystać z usług multiagencji, mają bowiem poczucie, że multiagent znając oferty wielu firm, będzie mógł dobrać dla nich najkorzystniejsze rozwiązanie. Nie do końca jest to prawdą, bo multiagent ma różne prowizje za sprzedaż i najczęściej skupia się na wyborze tej oferty, która wiąże się z najwyższym dla niego zyskiem ze sprzedaży polisy. Wydaje się jednak, że faktycznie łatwiej jest przekonać do swojej oferty klienta, będąc multiagencją niż agentem jednej firmy.


Decydując się na bycie multiagentem, trzeba zatem mieć świadomość tego, że ponosi się większe ryzyko biznesowe (trzeba sobie samemu opłacać wszystkie koszty prowadzenia działalności), ale jednocześnie ma się większą pulę klientów i z reguły obdarzają oni multiagenta większym zaufaniem.


Multiagent ubezpieczeniowy – jak zostać?

 

Aby zostać multiagentem ubezpieczeniowym, najpierw trzeba uzyskać status agenta ubezpieczeniowego. Aby zostać agentem trzeba:
• mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
• nie być prawomocnie skazanym za przestępstwa umyślne i skarbowe,
• ukończyć szkołę średnią bądź średnią branżową,
• zagwarantować dochowanie rzetelności,
• zdać egzamin przygotowany przez zakład ubezpieczeń.


Agentem jest przedsiębiorca, który prowadzi działalność agencyjną na podstawie umowy, którą zawarł z zakładem ubezpieczeń. Jeśli ma kilka umów z różnymi zakładami ubezpieczeń w tym samym obszarze (np. OC dla kierowców), to staje się multiagentem. W takiej sytuacji dodatkowym obowiązkiem multiagenta jest wykupienie polisy OC.


Wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych przez Komisję Nadzoru Finansowego odbywa się na wniosek zakładu ubezpieczeń.


Egzamin KNF – ubezpieczenia
W przypadku agenta lub multiagenta nie jest wymagany egzamin przez komisją KNF. Taki egzamin dotyczy jedynie brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych.


Multiagencja ubezpieczeniowa jak założyć?

 

Aby założyć multiagencję ubezpieczeniową, można zdecydować się na franczyzę (zawarcie umowy z jedną z marek, pod którymi działają multiagencje) lub własną markę.


Przy franczyzie konieczne są koszty dodatkowe związane z opłatami dla franczyzodawcy, ale zyskuje się dodatkowe know-how i działa pod rozpoznawalnym szyldem, niekiedy ma zapewnione szkolenia, reklamę itd. Organizując własną markę od podstaw, multiagent jest niezależny, jednak musi sam zbudować swoją pozycję na rynku.


Założenie multiagencji ubezpieczoniowej wymaga:
• posiadania licencji agenta ubezpieczeniowego,
• założenia działalności gospodarczej (jako jednoosobowej działalności gospodarczej z wpisem do CEIDG, bądź spółki prawa handlowego z wpisem do KRS),
• opłacenia polisy OC multiagenta.


Multiagent nie musi mieć osobnego biura – może prowadzić działalność „u klienta” lub z domu przez telefon, ale wiele osób decyduje się na wynajem lokalu w uczęszczanych obszarach miasta.


Zakładając działalność z myślą prowadzenia multagencji ubezpieczeniowej, przedsiębiorcę obowiązuje numer PKD 66.22.Z Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Dodatkowo można uwzględnić numer PKD 66.21.Z Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat oraz PKD 66.29.Z Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne.


Agent rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Nie może korzystać z ryczałtu ani karty podatkowej. Agencja ubezpieczeniowa nie musi być płatnikiem VAT.


Aby reprezentować zakład ubezpieczeń, agent powinien podpisać z nim umowę. Warunkiem zawarcia takiej umowy jest dla zakładu ubezpieczeń, poza założeniem działalności, również zaświadczenie o niekaralności i świadectwo ukończenia szkoły średniej. Przy kilku umowach z różnymi zakładami ubezpieczeń, sprawdzą one również posiadanie polisy OC. Zakład ubezpieczeń zgłasza agenta do KNF. Dopiero od uzyskania wpisu (co może trwać do 14 dni), agent (lub multiagent) może rozpocząć działalność.


Polisa OC multiagenta

 

Multiagent ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych. Z tego też powodu, zgodnie z art. 20 ust 3 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (Dz.U. 2017 poz. 2486), multiagent jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a multiagnet oferujący ubezpieczenia uzupełniające do zawarcia umowy ubezpieczenia OC lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej. Obowiązkowe OC z tytułu wykonywania czynności agencyjnych multiagent może wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jego wysokość będzie zależała od wysokości sum gwarancyjnych (minimalna to 1 250 618 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia), rozłożenia składek na raty, posiadaniu ewentualnych uprawnień do zniżek.


Kara za brak OC u multiagenta wynosi 1000 euro. Zakres ubezpieczenia OC dla multiagenta opisany jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?