Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

 
Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

Przez cały dzień pracy wykonujesz dokładnie tę samą czynność? Monotonia w pracy może być groźniejsza, niż myślisz. Jest kilka sposobów, by jej przeciwdziałać.

 

Monotonna praca


Co to znaczy monotonność w pracy? Jak ją zminimalizować? Są to pytania, które stawia ergonomia. Ta dziedzina wiedzy bada związek między warunkami zatrudnienia a wydajnością pracowników. To oczywiste, że przełożeni chcieliby maksymalnie zwiększyć efektywność pracy podwładnych. Jednak by zminimalizować ryzyko wypadków i błędów, muszą jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo i właściwą organizację zajęć w firmie. Jeśli będą lekceważyć potrzeby i możliwości pracowników, prócz innych negatywnych efektów, może pojawić się monotonia.

Powstaje ona wskutek długotrwałego powtarzania tej samej czynności i charakteryzuje się stopniowym obniżeniem aktywności w pracy. Co istotne, nie jest charakterystyczna dla żadnej konkretnej branży – może uprzykrzyć życie niezależnie od tego, czy przez cały dzień wpisujemy dane do tabelki, czy układamy towar na taśmie produkcyjnej. W jaki sposób? Monotonia podcina skrzydła nawet najbardziej ambitnych, powoduje zmęczenie psychiczne i błędy w pracy.

Jej skutki dzielimy na psychiczne, fizjologiczne i zewnętrzne. Do psychicznych należą otępienie, znudzenie i senność. Co więcej, monotonia i stres w pracy mogą prowadzić do zmniejszenia motywacji i w efekcie złożenia wypowiedzenia.

Fizjologiczne konsekwencje monotonii to między innymi: dolegliwości ruchowe (na przykład wskutek napinania przez wiele godzin tych samych partii mięśni), obniżenie ciśnienia krwi czy zwolnienie akcji serca.

Jeśli chodzi o skutki zewnętrzne, najczęściej mówi się o spadku wydajności, popełnianiu większej liczby błędów i ogólnym obniżeniu jakości pracy. Zaobserwowano też, że osoby wykonujące monotonne zajęcia mają skłonność do obchodzenia przepisów, lekceważenia poleceń służbowych i częściej korzystają ze zwolnień lekarskich.

 

Monotypia pracy


Z monotonią wiąże się pojęcie monotypii pracy. Polega ona na długotrwałym powtarzaniu tej samej czynności w czasie krótszym niż 5 minut. Charakterystyczne dla monotypii jest również to, że w czasie pracy osoba wykorzystuje tylko niektóre partie mięśni, co powoduje ich szybkie zmęczenie.

Klasycznym jej przykładem jest obsługiwanie taśmy produkcyjnej, gdzie zatrudniony angażuje jedynie górną część ciała. Z monotypią mamy do czynienia również w przypadku prac polegających na pakowaniu i rozpakowywaniu towaru czy obsłudze automatów.

Jednostajna praca może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. Do zakładów pracy podwyższonego ryzyka należą fabryki, w których wykorzystuje się ciężkie maszyny. Jeśli zatrudniona w nich osoba w wyniku wielogodzinnego powtarzania tej samej czynności straci czujność, może ulec wypadkowi.

 

Jak przeciwdziałać monotonii?


Z uwagi na możliwe zagrożenia, kwestią jednostajności obowiązków służbowych zajmuje się prawo pracy. Zgodnie z zasadami BHP monotonia pracy zaliczana jest do czynników uciążliwych. Przełożony ma obowiązek jej przeciwdziałać lub przynajmniej ją minimalizować.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wprowadzenie właściwej organizacji pracy –  w tym na przykład rotacji pracowników, przerw, w czasie których wymaga się od nich wykonywania czynności innego rodzaju, a także ograniczenie liczby powtórzeń danej czynności na jednym stanowisku.

Dobre efekty może przynieść też ułatwienie wypoczynku podwładnym – udostępnienie pomieszczeń, w których regenerują siły i zajmują się czymś niezwiązanym z pełnionymi obowiązkami.

Pracodawca może również zorganizować szkolenia, na których podwładni będą uczyć się minimalizowania negatywnych skutków monotonii i monotypii pracy – na przykład przez zastosowanie technik relaksacyjnych, wykonywanie ćwiczeń fizycznych czy zachowanie właściwej postawy ciała, zmniejszającej napięcie mięśniowe.

Bardzo istotne jest też zadbanie o właściwą komunikację między pracownikami. Jeśli jakaś osoba czuje nadmierne znużenie, nie powinna bać się powiedzieć o tym innym. Jest to bardzo istotne szczególnie przy wykonywaniu prac fizycznych z użyciem ciężkiego sprzętu bądź w przypadku zawodu kierowcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.