Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

 
Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

Przez cały dzień pracy wykonujesz dokładnie tę samą czynność? Monotonia w pracy może być groźniejsza, niż myślisz. Jest kilka sposobów, by jej przeciwdziałać.

 

Monotonna praca


Co to znaczy monotonność w pracy? Jak ją zminimalizować? Są to pytania, które stawia ergonomia. Ta dziedzina wiedzy bada związek między warunkami zatrudnienia a wydajnością pracowników. To oczywiste, że przełożeni chcieliby maksymalnie zwiększyć efektywność pracy podwładnych. Jednak by zminimalizować ryzyko wypadków i błędów, muszą jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo i właściwą organizację zajęć w firmie. Jeśli będą lekceważyć potrzeby i możliwości pracowników, prócz innych negatywnych efektów, może pojawić się monotonia.

Powstaje ona wskutek długotrwałego powtarzania tej samej czynności i charakteryzuje się stopniowym obniżeniem aktywności w pracy. Co istotne, nie jest charakterystyczna dla żadnej konkretnej branży – może uprzykrzyć życie niezależnie od tego, czy przez cały dzień wpisujemy dane do tabelki, czy układamy towar na taśmie produkcyjnej. W jaki sposób? Monotonia podcina skrzydła nawet najbardziej ambitnych, powoduje zmęczenie psychiczne i błędy w pracy.

Jej skutki dzielimy na psychiczne, fizjologiczne i zewnętrzne. Do psychicznych należą otępienie, znudzenie i senność. Co więcej, monotonia i stres w pracy mogą prowadzić do zmniejszenia motywacji i w efekcie złożenia wypowiedzenia.

Fizjologiczne konsekwencje monotonii to między innymi: dolegliwości ruchowe (na przykład wskutek napinania przez wiele godzin tych samych partii mięśni), obniżenie ciśnienia krwi czy zwolnienie akcji serca.

Jeśli chodzi o skutki zewnętrzne, najczęściej mówi się o spadku wydajności, popełnianiu większej liczby błędów i ogólnym obniżeniu jakości pracy. Zaobserwowano też, że osoby wykonujące monotonne zajęcia mają skłonność do obchodzenia przepisów, lekceważenia poleceń służbowych i częściej korzystają ze zwolnień lekarskich.

 

Monotypia pracy


Z monotonią wiąże się pojęcie monotypii pracy. Polega ona na długotrwałym powtarzaniu tej samej czynności w czasie krótszym niż 5 minut. Charakterystyczne dla monotypii jest również to, że w czasie pracy osoba wykorzystuje tylko niektóre partie mięśni, co powoduje ich szybkie zmęczenie.

Klasycznym jej przykładem jest obsługiwanie taśmy produkcyjnej, gdzie zatrudniony angażuje jedynie górną część ciała. Z monotypią mamy do czynienia również w przypadku prac polegających na pakowaniu i rozpakowywaniu towaru czy obsłudze automatów.

Jednostajna praca może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. Do zakładów pracy podwyższonego ryzyka należą fabryki, w których wykorzystuje się ciężkie maszyny. Jeśli zatrudniona w nich osoba w wyniku wielogodzinnego powtarzania tej samej czynności straci czujność, może ulec wypadkowi.

 

Jak przeciwdziałać monotonii?


Z uwagi na możliwe zagrożenia, kwestią jednostajności obowiązków służbowych zajmuje się prawo pracy. Zgodnie z zasadami BHP monotonia pracy zaliczana jest do czynników uciążliwych. Przełożony ma obowiązek jej przeciwdziałać lub przynajmniej ją minimalizować.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wprowadzenie właściwej organizacji pracy –  w tym na przykład rotacji pracowników, przerw, w czasie których wymaga się od nich wykonywania czynności innego rodzaju, a także ograniczenie liczby powtórzeń danej czynności na jednym stanowisku.

Dobre efekty może przynieść też ułatwienie wypoczynku podwładnym – udostępnienie pomieszczeń, w których regenerują siły i zajmują się czymś niezwiązanym z pełnionymi obowiązkami.

Pracodawca może również zorganizować szkolenia, na których podwładni będą uczyć się minimalizowania negatywnych skutków monotonii i monotypii pracy – na przykład przez zastosowanie technik relaksacyjnych, wykonywanie ćwiczeń fizycznych czy zachowanie właściwej postawy ciała, zmniejszającej napięcie mięśniowe.

Bardzo istotne jest też zadbanie o właściwą komunikację między pracownikami. Jeśli jakaś osoba czuje nadmierne znużenie, nie powinna bać się powiedzieć o tym innym. Jest to bardzo istotne szczególnie przy wykonywaniu prac fizycznych z użyciem ciężkiego sprzętu bądź w przypadku zawodu kierowcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;
  • Customer Success Manager

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   9 000 - 20 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Identyfikowanie potrzeb klientów oraz proponowanie skrojonych na miarę rozwiązań (farming), Utrzymywanie długotrwałych relacji biznesowych z klientami, Koordynowanie pracy podległego 2 osobowego zespołu w celu skutecznego zaspokojenia potrzeb klienta; Zarządzanie...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed każdym przejazdem. Obsługa bieżąca autobusu. Wymagania: Prawo jazdy kat. D + świadectwo kwalifikacji 95. Umiejętność pracy w zespole. Motywacja i chęć do...
  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?