Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

 
Monotonia pracy a wydajność i chęć do pracy

Przez cały dzień pracy wykonujesz dokładnie tę samą czynność? Monotonia w pracy może być groźniejsza, niż myślisz. Jest kilka sposobów, by jej przeciwdziałać.

 

Monotonna praca


Co to znaczy monotonność w pracy? Jak ją zminimalizować? Są to pytania, które stawia ergonomia. Ta dziedzina wiedzy bada związek między warunkami zatrudnienia a wydajnością pracowników. To oczywiste, że przełożeni chcieliby maksymalnie zwiększyć efektywność pracy podwładnych. Jednak by zminimalizować ryzyko wypadków i błędów, muszą jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo i właściwą organizację zajęć w firmie. Jeśli będą lekceważyć potrzeby i możliwości pracowników, prócz innych negatywnych efektów, może pojawić się monotonia.

Powstaje ona wskutek długotrwałego powtarzania tej samej czynności i charakteryzuje się stopniowym obniżeniem aktywności w pracy. Co istotne, nie jest charakterystyczna dla żadnej konkretnej branży – może uprzykrzyć życie niezależnie od tego, czy przez cały dzień wpisujemy dane do tabelki, czy układamy towar na taśmie produkcyjnej. W jaki sposób? Monotonia podcina skrzydła nawet najbardziej ambitnych, powoduje zmęczenie psychiczne i błędy w pracy.

Jej skutki dzielimy na psychiczne, fizjologiczne i zewnętrzne. Do psychicznych należą otępienie, znudzenie i senność. Co więcej, monotonia i stres w pracy mogą prowadzić do zmniejszenia motywacji i w efekcie złożenia wypowiedzenia.

Fizjologiczne konsekwencje monotonii to między innymi: dolegliwości ruchowe (na przykład wskutek napinania przez wiele godzin tych samych partii mięśni), obniżenie ciśnienia krwi czy zwolnienie akcji serca.

Jeśli chodzi o skutki zewnętrzne, najczęściej mówi się o spadku wydajności, popełnianiu większej liczby błędów i ogólnym obniżeniu jakości pracy. Zaobserwowano też, że osoby wykonujące monotonne zajęcia mają skłonność do obchodzenia przepisów, lekceważenia poleceń służbowych i częściej korzystają ze zwolnień lekarskich.

 

Monotypia pracy


Z monotonią wiąże się pojęcie monotypii pracy. Polega ona na długotrwałym powtarzaniu tej samej czynności w czasie krótszym niż 5 minut. Charakterystyczne dla monotypii jest również to, że w czasie pracy osoba wykorzystuje tylko niektóre partie mięśni, co powoduje ich szybkie zmęczenie.

Klasycznym jej przykładem jest obsługiwanie taśmy produkcyjnej, gdzie zatrudniony angażuje jedynie górną część ciała. Z monotypią mamy do czynienia również w przypadku prac polegających na pakowaniu i rozpakowywaniu towaru czy obsłudze automatów.

Jednostajna praca może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. Do zakładów pracy podwyższonego ryzyka należą fabryki, w których wykorzystuje się ciężkie maszyny. Jeśli zatrudniona w nich osoba w wyniku wielogodzinnego powtarzania tej samej czynności straci czujność, może ulec wypadkowi.

 

Jak przeciwdziałać monotonii?


Z uwagi na możliwe zagrożenia, kwestią jednostajności obowiązków służbowych zajmuje się prawo pracy. Zgodnie z zasadami BHP monotonia pracy zaliczana jest do czynników uciążliwych. Przełożony ma obowiązek jej przeciwdziałać lub przynajmniej ją minimalizować.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wprowadzenie właściwej organizacji pracy –  w tym na przykład rotacji pracowników, przerw, w czasie których wymaga się od nich wykonywania czynności innego rodzaju, a także ograniczenie liczby powtórzeń danej czynności na jednym stanowisku.

Dobre efekty może przynieść też ułatwienie wypoczynku podwładnym – udostępnienie pomieszczeń, w których regenerują siły i zajmują się czymś niezwiązanym z pełnionymi obowiązkami.

Pracodawca może również zorganizować szkolenia, na których podwładni będą uczyć się minimalizowania negatywnych skutków monotonii i monotypii pracy – na przykład przez zastosowanie technik relaksacyjnych, wykonywanie ćwiczeń fizycznych czy zachowanie właściwej postawy ciała, zmniejszającej napięcie mięśniowe.

Bardzo istotne jest też zadbanie o właściwą komunikację między pracownikami. Jeśli jakaś osoba czuje nadmierne znużenie, nie powinna bać się powiedzieć o tym innym. Jest to bardzo istotne szczególnie przy wykonywaniu prac fizycznych z użyciem ciężkiego sprzętu bądź w przypadku zawodu kierowcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?