Choć mobilność zawodowa kojarzy się ze zmianą miejsca zamieszkania w celu podjęcia pracy w nowym miejscu, jest to znacznie szersze pojęcie. Sprawdź, czy jesteś mobilnym pracownikiem.
Spis treści
- Co to jest mobilność zawodowa?
- Mobilność zawodowa – jak wpływa na nasze szanse na rynku pracy?
- Pracownik mobilny – dlaczego warto się nim zostać?
- Mobilność zawodowa – jak ją wypracować?
Co to jest mobilność zawodowa?
Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN definiuje, kim jest człowiek mobilny. Znaczenie słowa to: „taki, który łatwo daje się wprawić w ruch; zdolny do sprawnego, elastycznego działania; często zmieniający miejsce pobytu lub miejsce pracy”.
Z terminem mobilności wiążą się zmiana, aktywność i przedsiębiorczość. Współcześnie mało kto zakłada, że do końca kariery zawodowej będzie związany z jednym pracodawcą. Co więcej, mobilność zawodowa stała się bardzo pożądaną cechą. Do głównych jej przyczyn można zaliczyć m.in. chęć zdobycia lepiej płatnego stanowiska oraz rozwój nowych technologii, niejako wymuszających bardziej elastyczne podejście do kierowania własną karierą zawodową.
Mobilność zawodowa – jak wpływa na nasze szanse na rynku pracy?
Najczęściej deklarowanym w badaniach opinii publicznej powodem mobilności zawodowej w Polsce są względy finansowe. Jesteśmy gotowi na zmianę, jeśli przyniesie to poprawę naszej sytuacji ekonomicznej. Obecnie częste przechodzenie do innego pracodawcy przestaje być negatywnie postrzegane i może świadczyć nie o lekceważącym stosunku do obowiązków i nieumiejętności odnalezienia się w firmach, ale o chęci rozwoju i świadomym budowaniu kariery zawodowej.
Uzyskanie lepszej pensji może wiązać się z przekwalifikowaniem i zdobyciem nowych umiejętności. Bardzo często osoby, które nie dostrzegają szans na rozwój zawodowy ani na obejmowanym stanowisku, ani w dotychczasowej dziedzinie, decydują się na bardziej radykalną zmianę zawodową. Dużą popularnością cieszy się w tym przypadku branża IT, a na rynku można wybierać spośród licznych ofert szkoleń i kursów.
Mobilność pracowników może oznaczać także gotowość do emigracji zarobkowej. Najczęściej decydują się na nią osoby młodsze i mniej związane z miejscem zamieszkania. Często wynagrodzenie za pracę na danym stanowisku różni się w zależności od wielkości miasta. Korzystną opcją może być także emigracja zagraniczna, która pozwala poznać inne środowisko pracy i podnieść kompetencje językowe.
Pracodawcy nierzadko już na etapie rozmów o pracę sprawdzają, czy kandydat uważa się za mobilnego. Cecha ta jest bardzo ceniona zwłaszcza w większych firmach i korporacjach, które rozwijają swoją działalność na arenie międzynarodowej. Jeśli obowiązki zawodowe wiążą się z mobilnością, podróżami służbowymi i doszkalaniem się w obrębie firmy, pracodawca będzie wolał zatrudnić osobę, która jest elastyczna i nie ma problemów z dostosowaniem się do zmiennej sytuacji. Często zadeklarowanie gotowości do przeprowadzki pomaga awansować w obrębie firmy, np. gdy otwiera ona oddziały w innym mieście, albo planuje otwarcie filii za granicą.
Warto dodać także, że niektóre profesje wiążą się z przemieszczaniem i wykonywaniem standardowych obowiązków poza siedzibą firmy. Do kategorii pracowników mobilnych w takim znaczeniu można zaliczyć np. przedstawicieli handlowych, kontrolerów czy serwisantów. Działają oni na określonym terenie i obszar ich czynności powinien być wyszczególniony w umowie o pracę.
Pracownik mobilny – dlaczego warto się nim zostać?
Kiedy rozważymy cechy dobrego pracownika, okaże się, że wiele z nich dotyczy tego, co odnosi się do jego zdolności adaptacyjnych – umiejętności przystosowania się do nowych warunków pracy, szybkiego uczenia się, odpowiadania na bieżące zapotrzebowanie firmy, branży, umiejętności trafnej oceny sytuacji, wysuwania wniosków i obierania optymalnej strategii dotyczącej pracy własnej i zespołu, wytyczania nowych celów.
Te wszystkie zdolności mieszczą się także w definicji mobilności zawodowej. Osoba mobilna zawodowo to taka, która, poruszając się po rynku pracy, potrafi przystosować się do bieżących warunków gospodarczych. Jest gotowa między innymi na:
- zmianę miejsca zamieszkania w celu podjęcia pracy w innej miejscowości,
- dojazdy do pracy,
- przekwalifikowanie się i zmianę zawodu,
- nabycie nowych kompetencji.
Mobilność ułatwia radzenie sobie z bieżącą sytuacją. Taka postawa pomaga również budować pewność siebie. Pracownik zachowujący otwartość umysłu względem swojej przyszłości zawodowej wie, że poradzi sobie w każdych okolicznościach. Ma świadomość, że jego umiejętności, mocne strony mogą być wykorzystane na różnego rodzaju stanowiskach, a nawet w różnych branżach. Zmiany są stresujące dla każdego, niemniej na osobę mobilną zawodowo stres ten działa motywująco, a nie paraliżująco. Nowe okoliczności są dla niej okazją do nauki, poszerzenia swoich kompetencji.
Mobilność zawodowa – jak ją wypracować?
Łatwo wyrazić chęć zwiększenia własnej mobilności. Niemniej wiele osób napotyka przeszkody, na przykład:
- brak środków finansowych lub czasu na uzupełnienie wykształcenia, zrobienie dodatkowego kursu zawodowego,
- zobowiązania rodzinne, majątkowe i inne, które uniemożliwiają zmianę miejsca zamieszkania i poszukiwania nowej pracy gdzieś indziej,
- bariery psychologiczne, np. strach przed zmianą, lenistwo, przyzwyczajenie,
- brak wsparcia ze strony przełożonych w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych,
- nieumiejętność skutecznego poszukiwania pracy.
Co możemy zrobić, by zwiększyć swoją mobilność? Ważna jest przede wszystkim postawa otwartości na zmiany – te na rynku pracy są czymś naturalnym i nieuniknionym. Jakkolwiek większość z nas najlepiej czuje się w warunkach stabilizacji zawodowej, dobrze nieustannie dbać o to, by nasze umiejętności odpowiadały bieżącym zapotrzebowaniom branży, aktualizować CV, a raz na jakiś czas sprawdzać oferty.
To ostatnie warto robić, nawet jeśli nie myślimy o zmianie firmy. Wymagania pracodawców szukających osoby na nasze stanowisko powiedzą nam bowiem wiele na temat tego, jakie kompetencje są obecnie cenione i które z nich ewentualnie powinniśmy uzupełnić.
W budowaniu postawy otwartości zawodowej może pomóc nam również specjalista – np. psycholog albo coach zawodowy.
Sprawdź także, jak walczyć z wypaleniem zawodowym.