Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Migracje zarobkowe – sposób na specjalistów

Migracje zarobkowe – sposób na specjalistów

 
Migracje zarobkowe – sposób na specjalistów

Koszty i konsekwencje deficytu kadry mogą zagrażać wysokiej pozycji konkurencyjnej polskich firm. Tymczasem w wielu branżach odczuwany jest coraz bardziej dotkliwy brak pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych.

 

Przykładowo, zgodnie z badaniem Barometr zawodów w województwie wielkopolskim brakuje analityków, operatorów i testerów systemów teleinformatycznych. Na Dolnym Śląsku obserwujemy deficyt pracowników ds. jakości. Zbyt mało wykwalifikowanych farmaceutów, fizjoterapeutów, a także lekarzy, pielęgniarek, programistów, projektantów i administratorów baz danych, jest praktycznie w całym kraju. Największe braki kadrowe dotykają branży budowlanej.

 

Migracje zarobkowe – definicja

 

Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN emigracja zarobkowa to „wyjeżdżanie z kraju spowodowane dążeniem do poprawy warunków materialnych”. Osoby planujące emigrację zarobkową biorą pod uwagę takie czynniki jak:
• łatwość w znalezieniu pracy w danym kraju,
• formalności związane z zatrudnieniem,
• stabilność polityczna i gospodarcza w wybranym państwie,
• ogólne warunki życia (np. poziom przestępczości, koszty żywności, ceny najmu, dostęp do opieki medycznej, opieka społeczna),
• odległość od Polski.

 

Sytuacją przyjeżdżania 

 

Migracje zarobkowe najczęściej nie należą do łatwych decyzji. Osoby wyjeżdżające muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą ruszyć na stałe, czy też planują krótkotrwały wyjazd bądź pracę sezonową. Trudna bywa również rozłąka z rodziną, przystosowanie się do nowych warunków, bariera językowa w obcym kraju.

 

Migracje zarobkowe Polaków

 

Wzrost gospodarczy powoduje, że firmy oferują coraz więcej miejsc pracy, jednocześnie jednak rośnie emigracja polskich pracowników. Wpływ na taką sytuację ma kilka czynników. Wykwalifikowani specjaliści często mają możliwość podjęcia w krajach Europy Zachodniej pracy za znacznie wyższe wynagrodzenie (nawet biorąc pod uwagę wyższe koszty utrzymania) oraz na lepszych warunkach. Ponadto posiadająca wysokie kwalifikacje i dobrze wyszkolona polska kadra jest na Zachodzie konkurencyjna. Niekiedy pracodawcy godzą się na zatrudnienie osób nawet nie znających języka obowiązującego w danym kraju, oferując specjalistom kursy językowe już na miejscu, po podjęciu zatrudnienia.

 

Zgodnie ze statystykami GUS-u (opracowanie dla końca 2017 r.) Polacy najchętniej wyjeżdżają czasowo za pracą do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii, Włoch i Norwegii. W momencie badania w Zjednoczonym Królestwie przebywało blisko 800 tys. polskich obywateli. Niewiele mniej u naszych wschodnich sąsiadów – Niemcy jako kierunek wyjazdu wybrało ponad 700 tys. Polaków. Coraz więcej osób wybiera też Danię i Szwecję maleje natomiast liczba polskich pracowników szukających zarobku w Hiszpanii, Grecji i Włoszech.

 

Migracje zarobkowe w Europie

 

Jeśli w Polsce nie wzrosną płace oraz nie poprawią się warunki na rynku pracy (np. przeciwdziałanie zatrudnianiu na umowy śmieciowe czy spychaniu pracowników na samozatrudnienie), braki na rynku pracy będą się nasilać. Wiele przedsiębiorstw traci część przychodów z powodu braku pracowników, narażając się na przykład na przestoje w realizacji projektów bądź nie wykorzystując pełnego potencjału produkcyjnego przedsiębiorstwa.

 

Jednym z rozwiązań jest zatrudnianie cudzoziemców. W krajach należących do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej panuje pełna swoboda w podejmowaniu pracy i mieszkaniu w wybranym kraju. Ponadto z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (art. 45) wynika, że cudzoziemcy nie mogą być w jakikolwiek sposób dyskryminowani w miejscu zatrudnienia – ich warunki pracy powinny być równe warunkom obywateli danego kraju:

 

„1. Zapewnia się swobodę przepływu pracowników wewnątrz Unii.
2. Swoboda ta obejmuje zniesienie wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami Państw Członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy”.

 

Oznacza to również, że wysoko wykwalifikowany pracownik z kraju UE otrzymuje wynagrodzenie porównywalne z wynagrodzeniem pracownika krajowego, wykonującego taką samą pracę.

 

Do podjęcia pracy w kraju Unii obywatele państw członkowskich nie potrzebują żadnych dodatkowych pozwoleń na pracę. Polski pracodawca zatrudniający cudzoziemca z UE postępuje zatem analogicznie do sytuacji, gdy podpisuje kontrakt z Polakiem. Powinien zatem:
• sporządzić umowę lub przedstawić dokument potwierdzający warunki zatrudnienia (wynagrodzenie, czas pracy, stanowisko itd.),
• wysłać pracownika na badania wstępne (przed rozpoczęciem pracy),
• przeszkolić pracownika z zakresu BHP (przed rozpoczęciem pracy),
• zaznajomić pracownika z regulaminem zakładowym (jeśli ma obowiązek jego sporządzenia),
• zgłosić pracownika do ZUS-u (w ciągu 7 dni od nawiązania stosunku pracy),
• prowadzić akta osobowe i ewidencję czasu pracy zatrudnionego.

 

Należy też pamiętać, że po upływie 3 miesięcy pracownik-cudzoziemiec musi zarejestrować swój pobyt, a następnie się zameldować. Obowiązek rejestracji pobytu po upływie 3 miesięcy obowiązuje również w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?