Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mielec: jak wygląda rynek pracy? Jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

Mielec: jak wygląda rynek pracy? Jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

 
Mielec: jak wygląda rynek pracy? Jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

Mielec to jedno z miast południowej Polski, zlokalizowane w województwie podkarpackim, nad Wisłoką, na północny-zachód od Rzeszowa. Miejscowość znana jest w kraju i zagranicą jako klaster lotniczy, w którym produkowane są samoloty między innymi na potrzeby wojska. Przemysł napędza lokalną gospodarkę, a tutejsze firmy, działające między innymi w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, tworzą tysiące miejsc pracy.

 

Warto jednak pamiętać, że Mielec to także miasto przyjazne do życia, bardzo stare – o średniowiecznym rodowodzie – pełne zabytków i ciekawych miejsc. Do dyspozycji mielczan są ośrodki kultury (Dom Kultury, Muzeum Regionalne i inne), a także infrastruktura sportowa. W Mielcu działa między innymi aeroklub, klub żeglarski, piłkarski, kluby sztuk walki. Narzekać nie mogą także wielbiciele wypoczynku na łonie natury. Miasto położone jest bowiem w wyjątkowo malowniczej okolicy, na skraju Rezerwatu Przyrody Pateraki i w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Bagno Przecławskie. Rozległe lasy, pobliskie górskie szczyty zachęcają do wycieczek, aktywnego wypoczynku.


Miasto ma bez wątpienia wiele do zaoferowania, i jeśli chodzi o turystykę, rekreację, i rozwój zawodowy. Do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca – Mielec?

 

Mielec – firmy, rozwinięte branże

 

Jak wspomniano na wstępie, filarem mieleckiej gospodarki jest przemysł – nie tylko lotniczy, ale także maszynowy, motoryzacyjny, elektroniczny, materiałów budowlanych, hutniczy, meblowy, spożywczy. Mielecka strefa ekonomiczna jest najstarsza w Polsce. Dzieli się na pięć kompleksów o łącznej powierzchni ponad 605 ha. W mieście rozbudowane jest także zaplecze technologiczno-biznesowe. Działają tu Mielecki Park Przemysłowy, inkubator przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A i inne instytucje.

 

Mielec to także duży ośrodek handlowo-usługowy. Działają tu także liczne przedsiębiorstwa budowlane, placówki specjalistyczne i badawcze.

 

Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec lipca 2021 r.) Mielec jako siedzibę działalności wybrało łącznie 6801 podmiotów gospodarki narodowej. 1 z nich to bardzo duża firma zatrudniająca co najmniej 1000 pracowników. Kolejne 9 to duże jednostki tworzące 250-999 miejsc pracy. W mieście jest też 78 podmiotów średniej wielkości (50-249 pracowników), 215 małych (10-49 pracowników) i 6498 mikrojednostek (0-9 pracowników).

 

Pod względem liczebności podmiotów w poszczególnych branżach na pierwszym miejscu są w Mielcu punkty handlowe i zakłady naprawy pojazdów, które łącznie stanowią 24,2% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarki. Zakłady przemysłowe to kolejne 12%, jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 11,2%, a przedsiębiorstwa budowlane – 10,9%.

 

Bezrobocie – Mielec

 

Czy trudno znaleźć w Mielcu pracę od zaraz? O dobrej sytuacji na lokalnym rynku zatrudnienia świadczy chociażby niska stopa bezrobocia rejestrowanego. Fluktuacje tego wskaźnika dobrze oddają ogólne tendencje lokalnego rynku pracy. W okresie spowolnienia gospodarczego bezrobotnych rejestrowanych w urzędach pracy szybko przybywa. Liczba bezrobotnych szukających wsparcia w urzędzie zmniejsza się, gdy gospodarka przyspiesza. Taką gwałtowną zmianę w sytuacji na rynku pracy w Polsce, obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy. Po wybuchu pandemii SARS-CoV-2 i wprowadzeniu ograniczeń gospodarczych bezrobocie szybko wzrosło, gdyż wielu przedsiębiorców zmuszonych było redukować stan zatrudnienia lub nawet zakończyć działalność. Obecnie, po zniesieniu obostrzeń, zauważalna jest stabilizacja w wielu branżach, co również oddają słupki stopy bezrobocia.

 

Jak zatem zmieniała się sytuacja na mieleckim rynku zatrudnienia i jak jest teraz? Porównajmy dane GUS dla powiatu mieleckiego, województwa i kraju z trzech lat – 2019 (przed pandemią), 2020 (w roku największych ograniczeń gospodarczych) i obecnie:

 

Stopa bezrobocia w Polsce:

  • lipiec 2019 – 5,2%,
  • lipiec 2020 – 6,1%,
  • lipiec 2021 – 5,8%.

 

Stopa bezrobocia w województwie podkarpackim:

  • lipiec 2019 – 7,8%,
  • lipiec 2020 – 9,0%,
  • lipiec 2021 – 8,4%.

 

Stopa bezrobocia w powiecie mieleckim:

  • lipiec 2019 – 4,0%,
  • lipiec 2020 – 5,8%,
  • lipiec 2021 – 4,9%.

 

Jak widać, w silnie uprzemysłowionym i dobrze rozwiniętym powiecie mieleckim bezrobocie jest niskie zarówno na tle województwa, jak i kraju. Mimo że wskaźnik w powiecie wyraźnie wzrósł po wybuchu pandemii koronawirusa, w porównaniu do sytuacji sprzed roku widoczna jest już tendencja spadkowa.

 

Mielec – jak znaleźć pracę?

 

Główną instytucją rynku pracy, oferującą pomoc dla bezrobotnych, jest Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu:

 

PUP Mielec
Adres: ul. Chopina 16A, 39-300 Mielec
E-mail: sekretariat@pup.mielec.pl
Telefon: +48 17 788 00 50

 

Jeśli nie jesteśmy aktualnie nigdzie zatrudnieni i spełniamy inne ustawowe wymagania, rejestracja jako osoba bezrobotna to dobry pomysł. Dzięki temu możemy skorzystać z pomocy finansowej (zasiłku dla bezrobotnych, różnego rodzaju bonów, dodatku aktywizacyjnego), zostajemy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, PUP pomaga nam znaleźć pracę, staż czy wysyła na bezpłatne szkolenie.

 

Pamiętajmy jednak, że do urzędu pracy trafia tylko część ofert zatrudniania dostępnych na rynku, gdyż wielu pracodawców woli samodzielnie prowadzić rekrutacje. Żeby zwiększyć swoje szanse na dotarcie do najbardziej atrakcyjnych propozycji posady, warto więc szukać pracy na własną rękę w internecie. Najwięcej ogłoszeń znajdziemy na profesjonalnym portalu pracy, właśniem takim jak praca.pl. Jak szukać pracy w Mielcu na praca.pl? To proste – wystarczy wpisać nazwę miasta w pasku wyszukiwania i kliknąć Szukaj.

 

Korzystanie z dobrej platformy rekrutacyjnej ma też inne zalety. To gwarancja bezpieczeństwa – wszystkie ogłoszenia są bowiem weryfikowane, maleje więc ryzyko natknięcia się na oszustów chcących wyłudzić nasze dane lub pieniądze. Ponadto po zalogowaniu się na praca.pl (rejestracja jest bezpłatna), możemy brać udział w rekrutacjach za pośrednictwem strony, modyfikować swój Profil Kandydata, stworzyć CV w kreatorze, ustawić Job Alert wysyłający powiadomienia, gdy pojawi się ogłoszenie na interesujące nas stanowisko, zapisać się do newslettera, dzięki któremu nie umkną nam najlepsze rekrutacje. Portal z ogłoszeniami to nowoczesne narzędzie znacznie ułatwiające poszukiwanie pracy.

 

Korzystajmy też z innych narzędzi i metod, które pomogą nam ocenić swoje szanse na rynku pracy i wytyczyć dalszą ścieżkę kariery. Warto na przykład sprawdzać coroczną prognozę Barometru zawodów. Jest to badanie zapotrzebowania na rynku pracy, wykonywane w każdym powiecie i województwie oraz w skali ogólnopolskiej.

 

Zgodnie z Barometrem w 2021 r. w powiecie mieleckim najbardziej poszukiwane zawody to:

  • kierowca ciężarówki,
  • pielęgniarka i położna,
  • specjalista ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

 

Ponadto w deficycie jest 27 kolejnych grup profesji. O znalezienie oferty pracy nie powinny martwić się osoby szukające posady w:

  • opiece zdrowotnej, pomocy społecznej i usługach opiekuńczych – lekarze, operatorzy aparatury medycznej, fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
  • branży TSL – listonosze i kurierzy, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, spedytorzy i logistycy,
  • handlu – przedstawiciele handlowi, pracownicy sprzedaży internetowej,
  • branży IT – projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
  • gastronomii i przetwórstwie spożywczym – szefowie kuchni, piekarze, przetwórcy mięsa i ryb,
  • branży beauty – fryzjerzy,
  • budownictwie – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • różnego rodzaju zakładach przemysłowych – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, spawacze,
  • oświacie – nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

 

W powiecie mieleckim notuje się też nadwyżkę przedstawicieli kilku zawodów na rynku pracy. Największych trudności ze znalezieniem etatu mogą spodziewać się ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.

 

W nadwyżce są ponadto:

  • pracownicy ogrodnictwa i rolnictwa – ogrodnicy i sadownicy, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, rolnicy i hodowcy,
  • pracownicy biurowi – sekretarki i asystenci, pracownicy administracyjni i biurowi, specjaliści administracji publicznej,
  • pracownicy socjalni, pedagodzy,
  • specjaliści o różnych kwalifikacjach – filolodzy i tłumacze, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści technologii żywności i żywienia,
  • technicy – budownictwa, informatycy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.