Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Metody walki z bezrobociem

Metody walki z bezrobociem

 
Metody walki z bezrobociem

Zgodnie z przewidywaniami, z uwagi na kryzys spowodowany światową pandemią COVID-19, w 2020 r. znacznie wzrośnie liczba osób pozbawionych zatrudnienia. Jakimi narzędziami dysponuje państwo do walki z bezrobociem?

 

W styczniu oraz lutym 2020 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,5%. Jest to wartość podawana przez Główny Urząd Statystyczny i dotyczą tzw. bezrobocia rejestrowanego – czyli obejmującego wyłącznie te osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy. Te niskie wartości napawały optymizmem, jednak nie całkiem odzwierciedlały rzeczywistą sytuację na rynku pracy – wiele osób pozbawionych etatu nie zgłasza się do urzędów, obok legalnego zatrudnienia funkcjonuje szara strefa itp.

 

Niemniej, ogólnie można stwierdzić, że nawet biorąc pod uwagę powyższe zastrzeżenia, w całym 2019 r. poziom bezrobocia w Polsce był niski i miał tendencję malejącą. Czy urzędy pracy są przygotowane na napływ bezrobotnych, prognozowany na 2020 r.?

 

Walka z bezrobociem – dlaczego jest tak ważna?

 

Wysoki poziom bezrobocia najczęściej świadczy o złej sytuacji gospodarczej w danym regionie – choć nie zawsze. Wiele zależy od rodzaju bezrobocia. W niektórych regionach, na przykład turystycznych, rolniczych, występuje bezrobocie sezonowe. Praca odbywa się przykładowo w miesiącach letnich, a uzyskane w tym czasie przychody pozwalają zabezpieczyć się finansowo na okres bez pracy.

 

Jednakże w większości przypadków przedłużające się bezrobocie oznacza kłopot dla regionu. Rozbieżność między popytem i podażą pracy, brak wykwalifikowanej kadry, zwolnienia z uwagi na złą koniunkturę przyczyniają się do spowolnienia gospodarczego. Bezrobotni częściej się zadłużają, mniej konsumują – a więc nie dają zarobić producentom, usługodawcom.

 

Ponadto długotrwałe bezrobocie może mieć również negatywne skutki społeczne – przyczyniać się do powstawania zachowań patologicznych i przemocowych w rodzinie, prowadzić do nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych, zwiększać ryzyko angażowania się w działania nielegalne. Długotrwałe pozostawanie “na marginesie” życia społecznego często negatywnie odbija się również na psychice – może powodować obniżenie samooceny, prowadzić do zaburzeń bądź depresji.

 

Przeciwdziałanie bezrobociu jest zatem jednym z priorytetów władz państwowych i lokalnych. Prowadzi ją Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, któremu podlegają takie instytucje jak:

  • Centralny Instytut Ochrony Pracy,
  • Instytut Pracy i Spraw Socjalnych,
  • Ochotnicze Hufce Pracy,
  • 16 wojewódzkich urzędów pracy,
  • 340 powiatowych urzędów pracy.

Zwalczanie bezrobocia

 

Metody walki z bezrobociem można podzielić na aktywne i pasywne. Na jakie wsparcie mogą zatem liczyć osoby bez zatrudnienia ze strony urzędów państwowych i samorządowych?

 

Metody aktywne:

– pośrednictwo pracy – główne zadanie urzędów pracy, czyli pomoc w znalezieniu zatrudnienia, kontakt z pracodawcami, określanie profilu bezrobotnego i przedstawianie mu propozycji zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami;
– kursy i szkolenia – urząd pracy dofinansowuje programy szkoleniowe. Można pobierać np. stypendium szkoleniowe, na kontynuację nauki, stażowe, na przygotowanie zawodowe dorosłych;
– staż z urzędu pracy – może mieć formę płatną lub bezpłatną;
– targi pracy – organizowane zarówno przez instytucje państwowe, jak i organizacje pozarządowe i podmioty prywatne, niekiedy przybierają postać targów pracy i edukacji, skierowanych do młodych ludzi chcących kontynuować naukę w wybranej dziedzinie, szukających praktyk, stażu lub pierwszej pracy.

 

Pasywne sposoby walki z bezrobociem:

– zasiłek dla bezrobotnych – podstawowe świadczenie wspomagające finansowo osoby szukające pracy. By go uzyskać, trzeba spełnić pewne wymagania (m.in. posiadać minimum 12-miesięczny staż pracy w ciągu ostatnich 18 miesięcy);
– inne świadczenia pieniężne dla bezrobotnych – np. bon na zasiedlenie, dodatek aktywizacyjny, refundacja kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną;
– dofinansowania dla pracodawców na tworzenie miejsc pracy;
– obniżenie wieku emerytalnego – to metoda, którą niekiedy się stosuje, by umożliwić wymianę pokoleniową i zajęcie stanowisk przez młodszą kadrę. W Polsce obecnie obowiązuje powszechny wiek emerytalny dla kobiet – 60 lat i dla mężczyzn – 65 lat.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    3 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    4 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska współprowadzenie grupy przedszkolnej (4-5 osobowej trwającej 2 godz. przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) współtworzenie programów i ich realizacja; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?