Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Marnowanie czasu w pracy

Marnowanie czasu w pracy

 
Marnowanie czasu w pracy

Ile razy w czasie pracy zdarza ci się zaglądać do telefonu? Czy wszystkie strony, jakie odwiedzasz na komputerze służbowym, są związane z wykonywaniem obowiązków? Większości z nas zdarza się marnować w pracy czas na osobiste sprawy. Co w tym czasie robimy i czy może nam to zaszkodzić?

 

Ile czasu marnujemy w pracy?

 

Nawet osobom, które lubią swoją pracę, zdarza się marnować trochę czasu na niezwiązane z nią czynności. Inni obijają się w firmie przez długie godziny, umiejętnie ukrywając to przed przełożonym. Już w 2016 r. amerykańskie badanie „Wasting Time at Work” pokazało, że 57% pracowników przyznaje się do marnowania co najmniej jednej godziny w ciągu dnia pracy.

 

Można się spodziewać, że te statystyki będą rosnąć, co wiąże się przede wszystkim z postępem technologicznym. Coraz łatwiejszy dostęp do internetu, przeniesienie wielu elementów życia społecznego sieci i w związku z tym przyzwyczajanie się do zaglądania do mediów społecznościowych czy na ulubione witryny w ciągu dnia sprawiają, że wiele osób ma problem ze skupieniem się na pracy przez 8 godzin dziennie. Nie bez znaczenia jest też syndrom FOMO, lęk przed tym, że kiedy skupiamy się na obowiązkach i jesteśmy offlinie, ominie nas coś ważnego.

 

Na co marnujemy czas w pracy?

 

Liczne polskie i zagraniczne badania pokazują, że największym wrogiem efektywnego zarządzania czasem jest internet.

 

Co zatem sprzyja prokrastynacji w pracy? Są to przede wszystkim:
przeglądanie stron internetowych, czyli tzw. cyberslacking – zakupy, newsy, plotki dotyczące gwiazd, a nawet horoskopy – czyli wszystko, co umożliwia odwlekanie rzeczy na później i oderwanie się na chwilę myślami od obowiązków;
aktywność na portalach społecznościowych. Social media stanowią ogromną pokusę, gdyż dają poczucie kontaktu ze światem i bycia na bieżąco, rozmawiania z bliskimi itd.;
prywatne rozmowy telefoniczne – bo w końcu w ciągu dnia jest mnóstwo rzeczy do załatwienia (kurier, remont w domu, reklamacja, fryzjer) i przedyskutowania (z mamą, siostrą, nauczycielką dziecka, koleżanką wychodzącą za mąż, przyjacielem z problemami, doradcą z firmy telekomunikacyjnej…);
spotkania ze współpracownikami – na kawie, herbacie, na papierosie lub po prostu po to, by pożartować czy wymienić się plotkami.

 

Jak nie marnować czasu?

 

Czas w internecie lub spędzany na innych aktywnościach niezwiązanych z wypełnianiem obowiązków to dla pracodawcy ogromny problem. W efekcie obijania się w pracy podwładni potrzebują więcej czasu na wykonanie jakiegoś zadania. Realizowana jest mniejsza liczba projektów w danym czasie, a w wyniku dekoncentracji mogą one być gorszej jakości – a więc również zyski dla przedsiębiorstwa są mniejsze.

 

Ponadto nieskuteczne gospodarowanie czasem zatrudnionych to sygnał, że firma jest zarządzana niewłaściwie, gdyż menadżerowie nie potrafią wyegzekwować od podwładnych wypełniania obowiązków czy skutecznie ich mobilizować.

 

Jednak dobre zarządzanie czasem pracy jest istotne również dla samych pracowników. Marnowanie godzin przeznaczonych na obowiązki służbowe może:
• pogłębiać problemy z koncentracją,
• demotywować,
• odsuwać w czasie awans,
• pogłębiać konflikty ze współpracownikami (na których np. spada więcej zadań),
• doprowadzić do upomnienia, nagany, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Co zatem zrobić, by ograniczyć bezproduktywny czas? Warto na początek poszukać źródła problemu. Czy uciekamy od obowiązków dlatego, że nie lubimy swojej pracy, brak nam motywacji, a może jest to oznaka uzależnienia od telefonu/ internetu? Przyczyn może być wiele, trudno zatem wskazać jedno remedium.

 

Z pewnością pomóc może:
• odkładanie telefonu poza zasięg wzroku,
• nagradzanie się na powstrzymanie się od złych nawyków w ciągu dnia,
• ograniczenie liczby przerw na kawę, spotkań ze współpracownikami,
• wyznaczanie sobie małych i długofalowych celów w pracy, które pozwolą lepiej zorganizować dzień, tydzień i miesiąc pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?