Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Łomża: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Łomża: rynek pracy – bieżąca sytuacja

 
Łomża: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Łomża to jedno z większych miast województwa podlaskiego, trzecie pod względem liczby ludności po Białymstoku i Suwałkach. Jest znaczącym w regionie ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym, stanowi miasto na prawach powiatu, siedzibę władz miejskich oraz powiatu łomżyńskiego. Ma liczne walory turystyczne – leży nad Narwią, wśród rozległych terenów zielonych, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. W mieście znaleźć można ciekawe zabytki i wiele atrakcji. Niemniej turystyka nie stanowi głównego obszaru działalności łomżan.

Jakie szanse na rozwój zawodowy stwarza to miasto? Co o rynku zatrudnienia mówią statystyki bezrobocia oraz gdzie i jak szukać pracy w Łomży? Oto krótka charakterystyka lokalnego rynku pracy.

 

Rozwinięte branże, firmy – Łomża


W tym regionie rozwija się przede wszystkim rolnictwo, wraz z nim sektor przetwórstwa rolno-spożywczego, a także  handel i usługi, przemysł. Trzeba jednak podkreślić, że Łomża leży na terenie Zielonych Płuc Polski. Prowadzone tu działalności muszą więc odznaczać się nieuciążliwością dla środowiska naturalnego. Warunki takie spełnia wspomniane przetwórstwo rolno-spożywcze. W Łomży działają m.in. browar, mleczarnie, zakłady produkujące skrobię ziemniaczaną. Dobre warunki do rozwoju mają także firmy z branży meblowej, energetycznej, informacyjnej i telekomunikacyjnej.

Przedsiębiorcy doceniają potencjał inwestycyjny tej okolicy. Wysoki poziom wykształcenia mieszkańców (Łomża to ośrodek akademicki), dogodne położenie ok. 140 km od Warszawy, świetna infrastruktura komunikacyjna, ale przede wszystkim dostępność terenów do prowadzenia biznesu przyciągają inwestorów. W Łomży działa Podstrefa Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oferująca szereg ulg i zwolnień podatkowych. Do listy atutów miasta należy dołożyć również niższe niż w metropoliach koszty prowadzenia działalności gospodarczych.

W REGON (wg danych GUS, stan na koniec lipca 2021 r.) figurują 6652 podmioty gospodarki narodowej z siedzibą w Łomży, w otaczającym miasto powiecie łomżyńskim kolejne 3655 podmiotów. Ich liczba i różnorodność pozwalają na znalezienie pracy w wielu różnych branżach.

Zarejestrowane w Łomży firmy najliczniej reprezentują następujące sekcje PKD:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów – 22,6% ogółu podmiotów zarejestrowanych w mieście,
  • budownictwo – 15,3%,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 9,6%,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 7,9%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 7,8%,
  • transport i gospodarka magazynowa – 7,8%.


Pracę w Łomży znaleźć można w firmach różnej wielkości. Najwięcej jest mikrodziałalności (6412 podmiotów zatrudnia do 9 osób lub nie generuje miejsc zatrudnienia). Poza tym w mieście działa 175 małych zakładów pracy (liczących od 10 do 49 pracowników), 62 średniej wielkości (zatrudniające między 50 a 249 osób) i 3 duże, z czego 2 generują między 250 a 999 miejsc pracy, a w kolejnym pracuje co najmniej 1000 osób. Największy pracodawca reprezentuje sektor publiczny. Liczba jednostek budżetowych w mieście wynosi łącznie 152.

 

Stopa bezrobocia – Łomża


Jak widać, lokalny rynek pracy jest bardzo różnorodny. Wiele na jego temat możemy wywnioskować z analizy stopy bezrobocia. Zacznijmy od tego, że województwo podlaskie odznacza się wskaźnikiem przewyższającym poziom krajowy. To teren z dominująca funkcją rolniczą, bez wielu dużych zakładów przemysłowych, co ma wpływ na stan zatrudnienia. Wg danych GUS na koniec lipca 2021 r. wskaźnik bezrobocia wynosił:

  • w Polsce – 5,8%,
  • w województwie podlaskim – 7,4%,
  • w Łomży – 7,1%,
  • w powiecie łomżyńskim – 4,9%.


Jak zatem widać, wskaźnik bezrobocia w Łomży przekracza średnią krajową, ale utrzymuje się poniżej poziomu wojewódzkiego. Najlepsza sytuacja jest natomiast w powiecie łomżyńskim.

Mieszkańców powiatu łomżyńskiego i miasta Łomży obsługuje PUP:

Powiatowy Urząd Pracy w Łomży
adres: ul. Nowogrodzka 1, 18-400 Łomża
e-mail: bilo@praca.gov.pl
tel. centrala: 86 215 80 10

Z danych PUP wynika, że na koniec lipca 2021 r. zarejestrowanych było 1667 mieszkańców Łomży i 2654 osoby z powiatu łomżyńskiego. Co jest pozytywną wiadomością po załamaniu rynku pracy w 2020 r. Od początku roku 2021 z każdym kolejnym miesiącem zarówno w powiecie, jak i w Łomży liczba bezrobotnych spada.

Niemniej ponad 80% osób zarejestrowanych w ewidencji boryka się z problemem długotrwałego bezrobocia, czyli trwającego nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy. Lokalny rynek pracy stanowi więc spore wyzwanie dla PUP, samorządu. Znalezienie pracy po przerwie, która wciąż się przedłuża, jest szczególnie trudne. Wymaga dużej motywacji samego bezrobotnego, który może tracić wiarę we własne siły, czuć wykluczenie społeczne itd.

W ramach pomocy dla bezrobotnych PUP oferuje nie tylko zasiłek (po spełnieniu warunków określonych ustawowo), ale też bezpłatne poradnictwo zawodowe, organizuje targi i giełdy pracy, dofinansowuje praktyki, staże itd.

 

Jak znaleźć pracę w Łomży?


Zacznijmy od określenia, jakich pracowników poszukują łomżyńscy pracodawcy. W ocenie tego pomoże badanie Barometr zawodów, w którym znajduje się przygotowana przez ekspertów rynku pracy lista zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

  • Zawody deficytowe to takie, których przedstawiciele są poszukiwani na danym rynku pracy. Pracodawcy mają w tym przypadku trudności ze znalezieniem kandydatów chętnych do pracy i spełniających wymagania (posiadających aktualne uprawnienia, doświadczenie czy kompetencje w zawodzie). O pracę zatem jest dość łatwo, nie ma dużej konkurencji wśród chętnych do podjęcia zatrudnienia.

 

  • O zawodach nadwyżkowych mówimy z kolei, kiedy liczba chętnych i spełniających wymagania pracodawców przewyższa liczbę dostępnych ofert zatrudnienia. Oznacza to wzmożoną konkurencję na rynku pracy – pomiędzy kandydatami o podobnych kwalifikacjach, co może skutkować przedłużającym się poszukiwaniem pracy.


Kto zatem zgodnie z Barometrem może liczyć na pracę w Łomży od zaraz? Najwięcej zawodów deficytowych wskazano w sektorze usług medycznych i opiekuńczych. Brakuje farmaceutów, fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, logopedów i audiofonologów, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych, pracownicy ds. techniki dentystycznej.

Kolejne obszary zawodowe z licznymi deficytami to przemysł i budownictwo. Lista jest różnorodna, znajdują się na niej zarówno zawody wymagające wykształcenia wyższego (inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy), posiadania specjalistycznych uprawnień (m.in. operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, spawacze), jak i zawodowego (np. lakiernicy, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego). Pracy w tych branżach mogą szukać także osoby chcące przyuczyć się do danego zawodu już podczas pracy.

Deficyty wskazano również w innych branżach – w edukacji (nauczyciele praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych oraz szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych) i sektorze budżetowym (pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni). Trudności ze znalezieniem pracy w Łomży nie powinni mieć również pracownicy sprzedaży internetowej, sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, samodzielni księgowi, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

Warto zapoznać się z pełną listą profesji w deficycie. A jak z kolei wygląda wykaz zawodów nadwyżkowych? Jest on o wiele krótszy. Znajdują się w nim jedynie elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy. Duża liczba kandydatów do pracy w tym zawodzie wynika z nadwyżki edukacyjnej.

Szukając pracy, warto przede wszystkim regularnie przeglądać ogłoszenia w internecie. Liczne oferty typu praca Łomża publikowane są na praca.pl. Portal rekrutacyjny udostępnia szereg narzędzi wspierających kandydata w procesie rekrutacji – od przygotowania CV (co jest łatwe dzięki kreatorowi CV praca.pl), poprzez wysyłanie aplikacji (można to zrobić bezpośrednio z portalu), do przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej (w sekcji Kariera i rozwój znajdują się liczne porady dla kandydatów).

Co ważne, poszukiwanie pracy warto prowadzić wielotorowo. Pomóc może udział w targach czy giełdach pracy, śledzenie branżowych forów. Dobrze jest też o planowanej zmianie poinformować znajomych – udział w rekrutacji z polecenia to często duża szansa na znalezienie interesującej pracy, w zespole, do którego kandydat z dużym prawdopodobieństwem będzie pasował.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.