Jednym z rodzajów finansowania, z których mogą korzystać przedsiębiorcy jest leasing zwrotny. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?
Leasing zwrotny – definicja
Leasing polega na tym, że leasingodawca, czyli firma leasingowa, przekazuje w użytek leasingobiorcy przedmiot umowy, a leasingobiorca jest zobowiązany do opłacania comiesięcznych rat. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej formy finansowania, w zależności od własnych możliwości i preferencji, wybiera albo leasing operacyjny (który w Polsce cieszy się największą popularnością), albo finansowy. Leasing zwrotny może mieć formę zarówno leasingu operacyjnego, jak i finansowego. Ważny jest fakt, że podpisanie umowy leasingowej poprzedzona się sprzedażą przedmiotu tej umowy, przy czym to leasingobiorca przedmiot sprzedaje, a nabywa firma leasingowa. Jak to wygląda w praktyce?
Leasing zwrotny dla firm - na czym polega?
Leasing zwrotny nieco odbiega od standardowej definicji klasycznie pojmowanego leasingu. Na czym dokładnie polega jego „zwrotność”? Otóż najpierw przedsiębiorca sam nabywa dany produkt – nieruchomość, sprzęt czy też samochód. Chcąc uwolnić zainwestowane w zakup środki finansowe, sprzedaje tenże produkt firmie leasingowej, a następnie bierze go w leasing. Dzięki temu ma do dyspozycji kwotę, za którą sprzedał daną rzecz i może nadal ją użytkować, płacąc miesięczne raty.
Leasing zwrotny – korzyści
Załóżmy, że przedsiębiorca kupił samochód, niezbędny do tego, aby firma mogła sprawnie działać. Po pewnym czasie jednak w jego zakładzie wydarzyła się poważna awaria, mająca wpływ na całą produkcję. Ten kryzys może mieć bardzo negatywne skutki dla firmy, łącznie z utratą płynności finansowej. Czy da się temu zapobiec, nie biorąc wysoko oprocentowanego kredytu? Sprzedaż auta będzie wiązała się z utratą możliwości użytkowania go w pracy, a tym samym dalsza działalność firmy stanęłaby pod znakiem zapytania. W sytuacjach podobnych do tej, jedną z możliwości przedsiębiorcy jest właśnie leasing zwrotny samochodu.
Uwolnienie dużych środków włożonych w zakup i jednoczesna możliwość dalszego użytkowania przedmiotu umowy leasingowej ma wiele plusów. Sprzedaż jednego ze składników majątku firmy pozwala zwiększyć aktywa obrotowe, a te można wykorzystać nie tylko by wyjść z kryzysu. Płynność finansowa jest też niezbędna, jeśli firma ubiega się o kredyt. Leasing zwrotny maszyn czy nieruchomości często wybierają przedsiębiorcy, którzy chcą się podjąć dużej inwestycji i mają szansę dzięki niej rozwinąć działalność.