Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leasing operacyjny

Leasing operacyjny

 
Leasing operacyjny

Choć zazwyczaj pierwsze skojarzenie z leasingiem dotyczy samochodu – jest to chyba najpopularniejszy przedmiot umowy – to oczywiście firmy mogą leasingować także nieruchomości, meble, sprzęt, oprogramowanie komputerowe a nawet pracowników. W niniejszym artykule powiemy, dlaczego to może się opłacać. A także podpowiemy leasing operacyjny czy finansowy – który wybrać?

 

Leasing operacyjny – definicja

 

Angielskie „to lease” oznacza dosłownie nająć, wydzierżawić. Słowo leasing już w latach 90’ na dobre zagościło w naszych słownikach. Używane jest jako określenie: „formy dzierżawy i najmu środków trwałych (maszyn, urządzeń, lokali itp.), w której towar przekazywany jest na określony czas za opłatą, uiszczaną w ratach rocznych, kwartalnych lub miesięcznych pieniędzmi pochodzącymi z zysku” [źródło: „Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny” pod red. H. Zgółkowej (Poznań 1998)].

Przedsiębiorcy mają do wyboru 2 opcje – leasing operacyjny albo finansowy. Różnią się one ze względu na warunki umowy. Nie zagłębiając się w szczegóły, w pierwszym przypadku przedmiot umowy należy do firmy leasingowej i ona go amortyzuje (odlicza koszt utraty wartości przedmiotu, związany z jego naturalnym zużyciem). Leasingobiorca opłaca raty, a po zakończeniu umowy ma prawo pierwokupu.

Przedsiębiorca, który decyduje się na leasing finansowy, nabywa prawa do amortyzacji (mimo że dana rzecz pozostaje własnością leasingodawcy), a po zakończeniu umowy najczęściej ma zagwarantowane prawo do przeniesienia na siebie własności. Leasing finansowy jest w swojej istocie bardzo zbliżony do kredytu bankowego.

Znając podstawowe pojęcia, można wejść w temat głębiej i odpowiedzieć na pytania: na czym polega leasing operacyjny, jakie ma zalety i dlaczego jest najczęściej wybieraną opcją.


Leasing operacyjny – na czym polega, jak zacząć


Wzięcie czegoś w leasing to atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych czy zakupów, np. samochodu, które wiążą się z ogromnym jednorazowym wydatkiem. Aby sfinalizować umowę z firmą leasingową, nie trzeba przechodzić przez skomplikowane procedury, ani spełniać wyśrubowanych wymagań jak przy bankowym kredycie. Co dla przedsiębiorcy ważne, można ustalić wysokość comiesięcznych rat i ewentualną cenę wykupu. Zazwyczaj im niższe są raty tym droższy będzie wykup.

Zanim podpisze się umowę z firmą leasingową, warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu i sprawdzić, czy nie kryją się w niej wysokie kary umowne oraz czy wszystkie zasady są klarowne i nie budzą wątpliwości.  

 

Zalety leasingu operacyjnego


Jak już wspomnieliśmy, leasing operacyjny to, w porównaniu do finansowego, zdecydowanie popularniejsza opcja. Wg statystyk stanowi 8 na 10 przypadków. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze względów finansowych. Leasing operacyjny podatkowo jest bardzo korzystny. Można bowiem w koszty wrzucić raty w pełnej wysokości (część kapitałową i część odsetkową), a także inne wydatki.

Można powiedzieć, że leasing operacyjny to także mniejsze ryzyko dla klienta. Ma on prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu sprzętu we wcześniejszym terminie niż zakłada umowa. Nie ma też obowiązku nabycia danej rzeczy po zakończeniu leasingu.

 

Leasing operacyjny a finansowy


Podsumujmy, wskazując najważniejsze różnice obu form leasingu.

1. Przedmiot umowy
Umowa leasingu operacyjnego przewiduje, że dana rzecz pozostaje własnością leasingodawcy. W przypadku leasingu finansowego – jest traktowana jako środek trwały leasingobiorcy.

2. Amortyzacja
Amortyzacja w leasingu operacyjnym leży po stronie leasingodawcy, a w drugim przypadku po stronie leasingobiorcy.

3. Podatek VAT
Firma płaci VAT cyklicznie z każdą ratą, jeśli wybierze leasing operacyjny, a VAT z góry (w całości) zapłaci, wybierając leasing finansowy.

4. Prawo własności po ustaniu umowy
W leasingu finansowym najczęściej przedmiot umowy po jej zakończeniu staje się własnością leasingobiorcy, w leasingu operacyjnym – ma on prawo do pierwokupu.

5. Podatki
Jeśli chodzi o leasing operacyjny, koszty uzyskania przychodu (które obniżają podatek) to wydatki związane z ratami (część kapitałowa oraz odsetki), opłata początkowa, koszty użytkowania leasingowanego środka, np. paliwo, zakupu dodatkowego wyposażenia. W przypadku leasingu finansowego odliczyć można koszty amortyzacji, odsetek od rat a także koszty związane z codziennym użytkowaniem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.