Choć zazwyczaj pierwsze skojarzenie z leasingiem dotyczy samochodu – jest to chyba najpopularniejszy przedmiot umowy – to oczywiście firmy mogą leasingować także nieruchomości, meble, sprzęt, oprogramowanie komputerowe a nawet pracowników. W niniejszym artykule powiemy, dlaczego to może się opłacać. A także podpowiemy leasing operacyjny czy finansowy – który wybrać?
Leasing operacyjny – definicja
Angielskie „to lease” oznacza dosłownie nająć, wydzierżawić. Słowo leasing już w latach 90’ na dobre zagościło w naszych słownikach. Używane jest jako określenie: „formy dzierżawy i najmu środków trwałych (maszyn, urządzeń, lokali itp.), w której towar przekazywany jest na określony czas za opłatą, uiszczaną w ratach rocznych, kwartalnych lub miesięcznych pieniędzmi pochodzącymi z zysku” [źródło: „Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny” pod red. H. Zgółkowej (Poznań 1998)].
Przedsiębiorcy mają do wyboru 2 opcje – leasing operacyjny albo finansowy. Różnią się one ze względu na warunki umowy. Nie zagłębiając się w szczegóły, w pierwszym przypadku przedmiot umowy należy do firmy leasingowej i ona go amortyzuje (odlicza koszt utraty wartości przedmiotu, związany z jego naturalnym zużyciem). Leasingobiorca opłaca raty, a po zakończeniu umowy ma prawo pierwokupu.
Przedsiębiorca, który decyduje się na leasing finansowy, nabywa prawa do amortyzacji (mimo że dana rzecz pozostaje własnością leasingodawcy), a po zakończeniu umowy najczęściej ma zagwarantowane prawo do przeniesienia na siebie własności. Leasing finansowy jest w swojej istocie bardzo zbliżony do kredytu bankowego.
Znając podstawowe pojęcia, można wejść w temat głębiej i odpowiedzieć na pytania: na czym polega leasing operacyjny, jakie ma zalety i dlaczego jest najczęściej wybieraną opcją.
Leasing operacyjny – na czym polega, jak zacząć
Wzięcie czegoś w leasing to atrakcyjna alternatywa dla kredytów bankowych czy zakupów, np. samochodu, które wiążą się z ogromnym jednorazowym wydatkiem. Aby sfinalizować umowę z firmą leasingową, nie trzeba przechodzić przez skomplikowane procedury, ani spełniać wyśrubowanych wymagań jak przy bankowym kredycie. Co dla przedsiębiorcy ważne, można ustalić wysokość comiesięcznych rat i ewentualną cenę wykupu. Zazwyczaj im niższe są raty tym droższy będzie wykup.
Zanim podpisze się umowę z firmą leasingową, warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu i sprawdzić, czy nie kryją się w niej wysokie kary umowne oraz czy wszystkie zasady są klarowne i nie budzą wątpliwości.
Zalety leasingu operacyjnego
Jak już wspomnieliśmy, leasing operacyjny to, w porównaniu do finansowego, zdecydowanie popularniejsza opcja. Wg statystyk stanowi 8 na 10 przypadków. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze względów finansowych. Leasing operacyjny podatkowo jest bardzo korzystny. Można bowiem w koszty wrzucić raty w pełnej wysokości (część kapitałową i część odsetkową), a także inne wydatki.
Można powiedzieć, że leasing operacyjny to także mniejsze ryzyko dla klienta. Ma on prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu sprzętu we wcześniejszym terminie niż zakłada umowa. Nie ma też obowiązku nabycia danej rzeczy po zakończeniu leasingu.
Leasing operacyjny a finansowy
Podsumujmy, wskazując najważniejsze różnice obu form leasingu.
1. Przedmiot umowy
Umowa leasingu operacyjnego przewiduje, że dana rzecz pozostaje własnością leasingodawcy. W przypadku leasingu finansowego – jest traktowana jako środek trwały leasingobiorcy.
2. Amortyzacja
Amortyzacja w leasingu operacyjnym leży po stronie leasingodawcy, a w drugim przypadku po stronie leasingobiorcy.
3. Podatek VAT
Firma płaci VAT cyklicznie z każdą ratą, jeśli wybierze leasing operacyjny, a VAT z góry (w całości) zapłaci, wybierając leasing finansowy.
4. Prawo własności po ustaniu umowy
W leasingu finansowym najczęściej przedmiot umowy po jej zakończeniu staje się własnością leasingobiorcy, w leasingu operacyjnym – ma on prawo do pierwokupu.
5. Podatki
Jeśli chodzi o leasing operacyjny, koszty uzyskania przychodu (które obniżają podatek) to wydatki związane z ratami (część kapitałowa oraz odsetki), opłata początkowa, koszty użytkowania leasingowanego środka, np. paliwo, zakupu dodatkowego wyposażenia. W przypadku leasingu finansowego odliczyć można koszty amortyzacji, odsetek od rat a także koszty związane z codziennym użytkowaniem.