Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kurs doskonalenia zawodowego – co to jest i dla kogo?

Kurs doskonalenia zawodowego – co to jest i dla kogo?

 
Kurs doskonalenia zawodowego – co to jest i dla kogo?

Kurs doskonalenia zawodowego dla ratowników medycznych


Praca w zawodach związanych z niesieniem ludziom pomocy może dawać ogromną satysfakcję. Jest jednak stresująca, odpowiedzialna i bardzo wymagająca. Od wiedzy i kompetencji strażaków, lekarzy czy ratowników medycznych zależy ludzki los. Dlatego dla przedstawicieli takich zawodów bardzo ważne jest podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie umiejętności.

Ratownicy medyczni mają prawo i jednocześnie obowiązek rozwijania swoich kompetencji. Są też z tego rozliczani. W ciągu każdego z pięcioletnich okresów edukacyjnych muszą zdobyć 200 punktów. Można je otrzymać m.in. za ukończony kurs doskonalenia zawodowego ratownika medycznego. Pierwszy z okresów jest liczony od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ratownik uzyskał dyplom i uprawnienia do wykonywania zawodu.

 

Kurs doskonalenia zawodowego i inne formy kształcenia


Ratownik medyczny może wybrać, w jakiej formie chce się kształcić. Zasadniczo ma dwie opcje:
- kurs doskonalący dla ratowników medycznych w ramach doskonalenia zawodowego,
- samokształcenie.

Za konkretne aktywności przysługuje określona liczba punktów. Jak już zostało wspomniane, ich suma w okresie rozliczeniowym musi wynosić 200. Samokształcenie obejmuje m.in. uczestnictwo w seminarium (maksymalnie 8 punktów), przygotowanie i wygłoszenie referatu na kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym (maksymalnie 30 punktów w okresie rozliczeniowym), opublikowanie jako autor lub współautor książki naukowej (50 punktów), popularnonaukowej (20 punktów), artykułu naukowego oryginalnego (15 punktów) itd.

Za udział w zakończonym egzaminem kursie ratownik otrzymuje 120 punktów (nawet jeśli w jednym okresie zaliczeniowym odbył więcej niż jeden kurs).

 

Kurs doskonalenia zawodowego ratowników medycznych


Kursy mogą organizować jedynie akredytowane placówki. W każdej z nich realizowany jest ten sam, obowiązujący w całej Polsce program. Kurs trwa minimum 48 godzin dydaktycznych, z czego 15 poświęca się na teorię, a 30 to zajęcia praktyczne. Codziennie nauka może zajmować nie więcej niż 8 godzin, czyli całość szkolenia zajmuje minimum 6 dni. Maksymalnie musi być zrealizowany w ciągu 30 dni.

Wszelkie szczegóły dotyczące obowiązku doskonalenia zawodowego w tym zawodzie znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 października 2017 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych Dz.U. z 2017 r. poz. 1884.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?