Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Krosno – rynek pracy: aktualna sytuacja

Krosno – rynek pracy: aktualna sytuacja

 
Krosno – rynek pracy: aktualna sytuacja

Krosno leży w województwie podkarpackim. Ma długą, sięgającą średniowiecza historię – jest miastem królewskim, dziś zajmującym wysokie miejsca w rankingach miejscowości, w których żyje się najlepiej. Praca w Krośnie czeka w wielu sektorach – w przemyśle, usługach, handlu – zatrudniają mikrofirmy i duże zakłady. Warto poznać bliżej lokalny rynek. Jak wygląda bezrobocie w mieście i okolicy? Gdzie szukać ofert typu praca Krosno?

 

Spis treści

Krosno – firmy, rozwinięte branże

 

Krosno ma długą przemysłową tradycję. Okres międzywojenny odznaczył się w dziejach miasta rozwojem przemysłu. Powstała tkalnia lnu, huta szkła, rozpoczęto też budowę lotniska. II wojna światowa przyniosła jednak wiele zniszczeń, a tutejszy przemysł podupadł. Po wojnie rozpoczęła się jego odbudowa – ponownie uruchomiono hutę i tkalnię, powstała fabryka amortyzatorów i wytwórnia sprzętu komunikacyjnego. Ważną rolę w profilu gospodarczym Krosna już wtedy zaczął odgrywać przemysł naftowy – z czasem powstały Instytut Górnictwa Naftowego, Zakład Robót Górniczych i Naftomontaż.

 

Jak wygląda współcześnie Krosno? Także aktualnie przemysł jest bardzo ważnym filarem tutejszej gospodarki, ale trzeba dodać, że w mieście świetnie rozwijają się również usługi i handel, a różnorodność branż stwarza dobre perspektywy do poszukiwania pracy w wielu zawodach.

 

Najważniejsze sektory gospodarki w Krośnie to:

  • przemysł szklarski – to sektor z bardzo długimi tradycjami w Krośnie. W mieście produkuje się dziś szkło użytkowe, ozdobne, włókno szklane. Działa tu także Centrum Dziedzictwa Szkła, które jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście;
  • przemysł naftowo-gazowniczy – także z długimi tradycjami. W Krośnie działają producenci urządzeń do eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, elementów wyposażenia platform wiertniczych i inni;
  • przemysł motoryzacyjny – w 1945 powstał w mieście pierwszy zakład w tej branży i rozpoczęła się produkcja amortyzatorów. Współcześnie firmy motoryzacyjne i zakłady mechaniczne generują liczne miejsca pracy;
  • przetwórstwo tworzyw sztucznych – w mieście działają producenci podzespołów do pojazdów, AGD, branży elektrycznej. W Krośnie produkuje się ponadto akcesoria ogrodowe i sprzęt do utrzymania czystości;
  • przemysł meblarski – w Krośnie produkowane są różnego rodzaju meble, a meblarstwo prężnie rozwija się na Podkarpaciu;
  • lotnictwo – w Krośnie działają producenci ultralekkich samolotów i podzespołów do samolotów. Działa tu także cywilne lotnisko.

 

W mieście zarejestrowanych jest łącznie 5800 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na koniec sierpnia 2021 r.). Spośród nich największą grupę stanowią jednostki oparte na samozatrudnieniu i zatrudniające do 9 osób – są 5553 takie podmioty. Ponadto w mieście działają 174 małe zakłady pracy – generujące od 10 do 49 miejsc zatrudnienia – i 63 średniej wielkości – utrzymujące od 50 do 249 pracowników. Najwięksi pracodawcy to 5 podmiotów zatrudniających od 250 do 999 osób i 5 o stanie kadrowym rzędu co najmniej 1000 pracujących.

 

W strukturze własności zdecydowanie dominuje sektor prywatny. Należące do niego podmioty stanowią 95,8% ogółu, a 70,5% to osoby fizyczne prowadzące działalność.

 

5 sekcji PKD, w których działa najwięcej krośnieńskich firm to:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów – 1387 podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 683 podmioty,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 585 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 575 podmiotów,
  • budownictwo – 491 podmiotów.

 

Na lokalnym rynku pracy wybór jest zatem dość szeroki. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby z wykształceniem zawodowym, jak i absolwenci studiów wyższych. Zapotrzebowanie na rynku pracy można łatwo ocenić, odwołując się do badania Barometr zawodów. Jest to przygotowywana raz do roku prognoza zawierająca listy zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz będących w równowadze względem ofert pracy.

 

Co badanie mówi o możliwościach rynku zatrudnienia w Krośnie? Praca w tym mieście czeka przede wszystkim na pracowników budowlanych (cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, murarzy i tynkarzy), pracowników zakładów produkcyjnych (krawców i pracowników produkcji odzieży, piekarzy, spawaczy, blacharzy i lakierników samochodowych), a także na fryzjerów i nauczycieli (praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych). To zawody z największym deficytem kandydatów do pracy.

 

Niemniej lista profesji, które spotykają się w Krośnie z dużą liczbą ofert pracy przy jednoczesnym braku chętnych i spełniających kryteria kandydatów jest znacznie dłuższa, zarówno w budowlance i przemyśle, jak i wielu innych branżach, m.in. IT, TSL, opiece medycznej i pomocy społecznej, finansach i innych usługach profesjonalnych, naukowych i technicznych, czy w gastronomii.

 

Lista zawodów nadwyżkowych jest z kolei o wiele krótsza. Znajdują się na niej:

  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
  • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
  • sprzątaczki i pokojowe.

 

Krosno – stopa bezrobocia

 

Stopa bezrobocia w województwie podkarpackim utrzymuje się powyżej poziomu krajowego. To obszar głównie rolniczy, z przemysłem zlokalizowanym w kilku największych ośrodkach miejskich.

Stopa bezrobocia w końcu sierpnia 2021 r. (wg danych GUS) wynosiła:

  • dla Polski – 5,8%,
  • dla województwa podkarpackiego – 8,4%,
  • dla Krosna – 2,8%,
  • dla powiatu krośnieńskiego – 6,1%.

 

Jak widać, Krosno w tym zestawieniu wypada najlepiej. To powiat z najniższą stopą bezrobocia w całym województwie. Warto dodać, że wskaźnik dla stolicy wojewódzkiej – Rzeszowa – wyniósł 5,4%. Zatem dla osób poszukujących pracy Krosno i okolice są bardzo dobrym wyborem.

 

Wg danych PUP: w Krośnie w końcu sierpnia było 823 zarejestrowanych bezrobotnych, a w powiecie krośnieńskim – 2217 osób. 45% ogółu zarejestrowanych w PUP osób zakwalifikowano jako osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy – długotrwale bezrobotne. Przedłużający się czas bez pracy, trwający kilka miesięcy, a nawet lat, utrudnia poszukiwanie zatrudnienia. Osoba bezrobotna może bowiem tracić motywację do aktywizacji zawodowej, czuć wykluczenie społeczne, doświadczać ubóstwa. To wszystko ma wpływ nie tylko na dobrostan samego bezrobotnego, ale także negatywnie wpływa na jego bliskich. Po utracie pracy warto więc czym prędzej rozpocząć poszukiwanie nowego zajęcia.

 

Krosno – jak szukać pracy?

 

W znalezieniu zatrudnienia pomóc może PUP:


Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie
adres: ul. Bieszczadzka 5, 38-400 Krosno
tel.: +48 13 43 720 50 – Centrala, +48 13 43 617 19 – Sekretariat, +48 13 43 213 89 - Informacja o rejestracji, +48 13 43 616 94 – Pośrednictwo Pracy
e-mail: rzks@praca.gov.pl.

 

Urząd udostępnia swoją bazę ogłoszeniową, organizuje giełdy pracy, świadczy bezpłatne poradnictwo zawodowe. Szukając w Krośnie ofert pracy, warto jednak przede wszystkim korzystać z zasobów internetu. Na portalu rekrutacyjnym praca.pl znajdują się dziesiątki propozycji zatrudnienia w mieście i okolicy – w różnych obszarach zawodowych – stacjonarnie i zdalnie. Co więcej, na praca.pl można skorzystać z kratora CV, założyć konto kandydata i mieć stały dostęp do historii swojej aplikacji, skrzynki służącej do komunikacji z pracodawcami – to bardzo wygodne narzędzia, znacznie skracające czas, który trzeba poświęcić na szukanie pracy.

 

Planując zmianę w karierze, warto mieć na uwadze, że znalezienie nowego pracodawcy może potrwać pewien czas. Trzeba więc utrzymać motywację i nie poddawać się, gdy wysyłanie CV początkowo nie przynosi efektów. Dobre dokumenty aplikacyjne to oczywiście podstawa, ale równie ważne jest też zaangażowanie i chęci kandydata.

 

Szukasz pracy w powiecie krośnieńskim? Zobacz oferty typu praca Dukla.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.