Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kredyt inwestycyjny dla firm - podstawowe informacje

Kredyt inwestycyjny dla firm - podstawowe informacje

 
Kredyt inwestycyjny dla firm - podstawowe informacje

Kredyt inwestycyjny dla firm - definicja

 

Braki w budżecie firmowym mogą ujawnić się na wielu płaszczyznach. Czasami luki pojawiają się w związku z opóźnionymi płatnościami od klientów, a czasem przedsiębiorca ma pomysł na nową inwestycję, lecz jej koszt przekracza napływające dochody. Na szczęście na rynku znajduje się wiele opcji wsparcia finansowego. Jednym z nich jest właśnie kredyt inwestycyjny.

 

Kredyt inwestycyjny dla firm to odmiana kredytu bankowego. Celem takiego zobowiązania jest pokrycie kosztów związanych z działaniami na rzecz rozwoju danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj ma charakter długoterminowy, obejmuje nawet 15, 20 lat.

 

Kredyt inwestycyjny dla firm - na czym polega

 

Na co można otrzymać dofinansowanie? I dla kogo jest przewidziany kredyt? Mogą go otrzymać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Nie jest też istotne, jak długo firma funkcjonuje na rynku. Możliwe jest uzyskanie kredytu inwestycyjnego dla nowych firm, jak i dla przedsiębiorstw z kilkuletnim stażem.

 

Większe znaczenie ma cel zaciągnięcia zobowiązania. To może być np. kredyt na zakup nieruchomości dla firm, remont pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy pieniądze są w stanie uzyskać także na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji i zakup środków transportu.

 

Kredyt inwestycyjny - warunki

 

Należy pamiętać, że tak samo jak przedsiębiorca, tak i bank podejmuje ryzyko planowanej inwestycji. Stąd, aby otrzymać dofinansowanie, trzeba spełnić określone warunki. Przed złożeniem wniosku o kredyt inwestycyjny należy przygotować rzetelny biznesplan i plan finansowy. To dwa ważne dla banku elementy. Pozwalają ocenić między innymi szanse inwestycji. Ukazują zagrożenia i sposoby, jak im zaradzić. Zawierają także niezbędne obliczenia, by stwierdzić czy kwota, o którą wnioskujemy, jest realna pod względem potrzeb inwestycji. Dzięki dokumentom można też przeanalizować dochody płynące do przedsiębiorstwa.

 

Przy kredycie inwestycyjnym wymaga się od kredytobiorcy wprowadzenia wkładu własnego. Z reguły jest to 15-20%. Jednak należy pamiętać, że mniejsza suma wymagana przy otworzeniu kredyt może wiązać się z wyższym jego końcowym kosztem (np. wyższa marża, obowiązkowo płatne ubezpieczenie itp.).

 

Bank będzie analizował wnioski bardzo dokładnie, ale tak samo powinien zrobić przedsiębiorca, decydując się na konkretną ofertę kredytową. Obecnie wiele instytucji ma w swojej ofercie kredyt inwestycyjny. Oprocentowanie, marża, prowizje, możliwość wcześniejszej spłaty to podstawowe elementy, które należy z jednej strony porównać, a z drugiej, być może wynegocjować korzystniej z bankiem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.