Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Korzystanie z toalety w pracy – czy pracodawca może tego zabronić?

Korzystanie z toalety w pracy – czy pracodawca może tego zabronić?

 
Korzystanie z toalety w pracy – czy pracodawca może tego zabronić?

Przerwa w pracy na wizytę w toalecie zwykle nie budzi żadnych wątpliwości. W większości firm nikt nie próbuje rozliczać pracowników z tego, ile czasu dziennie poświęcają na swoje potrzeby fizjologiczne. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy szef nakazuje zatrudnionym raportowanie wizyt w toalecie i czasu ich trwania. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Czy przełożony może ingerować w tak prywatne kwestie, jak załatwianie potrzeb fizjologicznych przez swoich podwładnych?

 

Spis treści

Częste korzystanie z toalety w pracy – czy szef może nas upomnieć?


Każda osoba pracująca 8 godzin dziennie ma prawo do 15-minutowej przerwy. Pracownik biurowy, który wykonuje swoje obowiązki wyłącznie przed monitorem komputera ma dodatkowo 5-minutową pauzę na każdą godzinę pracy. Trudno jednak byłoby czas na korzystanie z toalety wyznaczać wyłącznie w tychże przerwach.

W Kodeksie pracy nie znajdziemy zapisów mówiących o tym, ile czasu można poświęcić na czynności fizjologiczne. Korzystanie z toalety w miejscu pracy traktowane jest zupełnie neutralnie i zwykle pracodawca nie stara się w tej kwestii wprowadzać ograniczeń dla pracowników. Trzeba też mieć na uwadze, że np. osoby z problemami żołądkowymi albo z chorobami pęcherza mogą odczuwać konieczność częstszych wizyt w toalecie, niż pozostali.

Zdarzyć się jednak może również, że pracownik chodzi w ustronne miejsce w zupełnie nieprzeznaczonym do tego celu. Toaleta damska i męska bywa świadkiem wielu różnych sytuacji. Daje w końcu poczucie prywatności i pozwala na chwilę oderwania się od obowiązków. Jeśli biuro mieści się w nowoczesnym budynku, to pomieszczenie zwykle jest przestronne, zadbane. Stwarza więc dogodne warunki do prowadzenia długich, prywatnych rozmów telefonicznych, przeglądania mediów społecznościowych, nadrabiania czytelniczych zaległości, a niekiedy nawet drzemki!

Z pracownikiem, który często wychodzi, zaniedbuje swoje obowiązki, można przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą, ale skoncentrowaną wokół wymienionych kwestii, a nie częstego korzystania z toalety w pracy.

Szef nie powinien natomiast ograniczać prawa pracowników do korzystania z WC. Są zawody, jak np. dyspozytor pogotowia, które wymagają znalezienia zastępstwa, nawet jeśli pracownik znika dosłownie na chwilę. W takich przypadkach konieczność informowania o opuszczeniu stanowiska pracy jest naturalna. Jeśli jednak pracodawca wymaga np. od pracownika biurowego meldowania wyjść do toalety, naraża się na konsekwencje prawne.

 

Zabronienie pracownikom korzystania z toalety w biurze przez szefa – konsekwencje

 

Pracodawca nie może prowadzić działań, które naruszają godność pracownika. Częste korzystanie z toalety bywa związane ze stanem zdrowia, a dyskryminacja zatrudnionych ze względu np. na choroby, z którymi się borykają, jest niedopuszczalna. Szef nie może zatem monitorować i prowadzić rejestru wyjść pracownika do toalety. Nie ma również prawa ograniczać podwładnych, np. poprzez wyznaczanie im czasu przerw czy odliczanie minut spędzonych w WC od 15-minutowej przerwy śniadaniowej.

Upomnienie pracownika, że za często chodzi do toalety, albo wprowadzenie obowiązku informowania przełożonego o wyjściu, jeśli nie ma to wpływu na organizację pracy i pracownik nie musi być czasowo zastępowany, może zostać uznane za naruszenie dóbr osobistych i nadużycie prawa. W skrajnych przypadkach pracodawca powinien liczyć się z zarzutami o mobbing i dyskryminację.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?