Aktualna umowa o pracę niebawem wygasa, ale pracodawca proponuje Ci jej przedłużenie? Sprawdź, co w takim przypadku dzieje się z niewykorzystanymi dniami urlopowymi? Czy zawsze należy Ci się ekwiwalent pieniężny? Czy pracodawca może przenieść urlop na kolejną umowę?
Kolejna umowa o pracę u tego samego pracodawcy a wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
Bardzo często, kiedy wygasa stosunek pracy, pracownik ma do dyspozycji jeszcze kilka czy kilkanaście dni urlopowych. Jeśli zmienia pracodawcę, sprawa jest bardzo prosta. Otrzymuje ekwiwalent za niewykorzystane w poprzedniej firmie dni wolne i w nowym miejscu pracy nabywa prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Jak wygląda ta kwestia, kiedy pracownik pozostaje w firmie, dla której pracował poprzednio?
Kwestię ekwiwalentu za urlop w przypadku kolejnej umowy o pracę z tym samym pracodawcą rozstrzyga Kodeks pracy. Zgodnie z art. 171.:
§ 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości
lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi
przysługuje ekwiwalent pieniężny.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego,
o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu
w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy
o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub
wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Pracodawca ma zatem dwie możliwości. Pierwsza to wypłata pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, a drugą jest przepisanie urlopu na kolejną umowę. To możliwe jednak wyłącznie wtedy, kiedy między dwoma stosunkami pracy nie ma przerwy i o ile strony tak postanowią. Jeśli np. umowa o pracę wygasa 1 marca, a pracodawca przygotuje nową umowę od 5 marca, musi liczyć się z koniecznością wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. W takim przypadku, nawet jeśli przerwa wynosi dzień czy dwa, nie ma już możliwości przeniesienia dni wolnych i wykorzystania ich przez pracownika w ramach nowego stosunku pracy.
Ile wynosi wysokość ekwiwalentu za urlop? Wg art. 172. jest ona równa wynagrodzeniu, jakie otrzymałby pracownik, gdyby pracował w niewykorzystane wolne dni. Jeśli pensja ma zmienne składniki, oblicza się ją na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeśli wahania w kwotach są znaczne – maksymalnie z 12 miesięcy.
Co ważne, wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu trwania bieżącego stosunku pracy.
Przeniesienie urlopu na kolejną umowę – wzór pisma
Jak wyżej wspomniano, wypłata ekwiwalentu jest jedną z dwóch możliwości. Część pracowników zapewne woli, aby niewykorzystany urlop wciąż był do ich dyspozycji po przejściu na nową umowę. W takim przypadku przy przedłużaniu zatrudnienia (podpisywaniu kolejnej umowy na czas określony lub umowy na czas nieokreślony) pracodawca i pracownik powinni zawrzeć porozumienie. Nie musi mieć ono formy pisemnej, wystarczy omówić te kwestie ustnie, niemniej potwierdzenie na piśmie to zawsze zabezpieczenie dla obu stron. Co więcej, przy zawieraniu nowej umowy z tym samym pracodawcą, jeśli ma to miejsce do 7 dni od wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, firma nie musi wydawać świadectwa pracy. Pracownik ma jednak prawo domagać się tego dokumentu – wtedy w świadectwie powinien znaleźć się zapis, ile dni wolnych wykorzystano, a ile zostało przeniesionych na kolejną umowę.
Pismo nie jest skomplikowane, nie istnieje też jeden obowiązujący wzór porozumienia o przeniesieniu urlopu na kolejny stosunek pracy. Niemniej musi ono zawierać dane pracodawcy oraz dane pracownika, informację, kiedy kończy się poprzednia umowa i ile dni wolnych przejdzie na kolejną.
Wniosek o przeniesienie urlopu na kolejną umowę – wzór
Porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w trakcie kolejnego stosunku pracy
zawarte (data) między:
dane pracodawcy
a
dane pracownika
W związku z rozwiązaniem umowy o pracę z dniem ..…. r. strony zawierają następujące porozumienie:
Pracownik wyraża zgodę na niewypłacenie mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze ….. dni, do którego nabył prawo w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w dniu ….. r.,
Uprawnienie do urlopu za przepracowany okres ….. zostanie zrealizowane w naturze, w trakcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu …..
………. ……….
podpis pracownika podpis pracodawcy