Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontynuowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Kontynuowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a niewykorzystany urlop wypoczynkowy

 
Kontynuowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Aktualna umowa o pracę niebawem wygasa, ale pracodawca proponuje Ci jej przedłużenie? Sprawdź, co w takim przypadku dzieje się z niewykorzystanymi dniami urlopowymi? Czy zawsze należy Ci się ekwiwalent pieniężny? Czy pracodawca może przenieść urlop na kolejną umowę?

 

Kolejna umowa o pracę u tego samego pracodawcy a wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop


Bardzo często, kiedy wygasa stosunek pracy, pracownik ma do dyspozycji jeszcze kilka czy kilkanaście dni urlopowych. Jeśli zmienia pracodawcę, sprawa jest bardzo prosta. Otrzymuje ekwiwalent za niewykorzystane w poprzedniej firmie dni wolne i w nowym miejscu pracy nabywa prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Jak wygląda ta kwestia, kiedy pracownik pozostaje w firmie, dla której pracował poprzednio?

Kwestię ekwiwalentu za urlop w przypadku kolejnej umowy o pracę z tym samym pracodawcą rozstrzyga Kodeks pracy. Zgodnie z art. 171.:

§ 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości
lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi
przysługuje ekwiwalent pieniężny.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego,
o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu
w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy
o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub
wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Pracodawca ma zatem dwie możliwości. Pierwsza to wypłata pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, a drugą jest przepisanie urlopu na kolejną umowę. To możliwe jednak wyłącznie wtedy, kiedy między dwoma stosunkami pracy nie ma przerwy i o ile strony tak postanowią. Jeśli np. umowa o pracę wygasa 1 marca, a pracodawca przygotuje nową umowę od 5 marca, musi liczyć się z koniecznością wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. W takim przypadku, nawet jeśli przerwa wynosi dzień czy dwa, nie ma już możliwości przeniesienia dni wolnych i wykorzystania ich przez pracownika w ramach nowego stosunku pracy.

Ile wynosi wysokość ekwiwalentu za urlop? Wg art. 172. jest ona równa wynagrodzeniu, jakie otrzymałby pracownik, gdyby pracował w niewykorzystane wolne dni. Jeśli pensja ma zmienne składniki, oblicza się ją na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeśli wahania w kwotach są znaczne – maksymalnie z 12 miesięcy.

Co ważne, wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu trwania bieżącego stosunku pracy.

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę – wzór pisma


Jak wyżej wspomniano, wypłata ekwiwalentu jest jedną z dwóch możliwości. Część pracowników zapewne woli, aby niewykorzystany urlop wciąż był do ich dyspozycji po przejściu na nową umowę. W takim przypadku przy przedłużaniu zatrudnienia (podpisywaniu kolejnej umowy na czas określony lub umowy na czas nieokreślony) pracodawca i pracownik powinni zawrzeć porozumienie. Nie musi mieć ono formy pisemnej, wystarczy omówić te kwestie ustnie, niemniej potwierdzenie na piśmie to zawsze zabezpieczenie dla obu stron. Co więcej, przy zawieraniu nowej umowy z tym samym pracodawcą, jeśli ma to miejsce do 7 dni od wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, firma nie musi wydawać świadectwa pracy. Pracownik ma jednak prawo domagać się tego dokumentu – wtedy w świadectwie powinien znaleźć się zapis, ile dni wolnych wykorzystano, a ile zostało przeniesionych na kolejną umowę.

Pismo nie jest skomplikowane, nie istnieje też jeden obowiązujący wzór porozumienia o przeniesieniu urlopu na kolejny stosunek pracy. Niemniej musi ono zawierać dane pracodawcy oraz dane pracownika, informację, kiedy kończy się poprzednia umowa i ile dni wolnych przejdzie na kolejną.

 

Wniosek o przeniesienie urlopu na kolejną umowę – wzór

 

Porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w trakcie kolejnego stosunku pracy

zawarte (data) między:
dane pracodawcy
a
dane pracownika

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę z dniem ..…. r. strony zawierają następujące porozumienie:

Pracownik wyraża zgodę na niewypłacenie mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze ….. dni, do którego nabył prawo w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w dniu ….. r.,

Uprawnienie do urlopu za przepracowany okres ….. zostanie zrealizowane w naturze, w trakcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu …..



……….                                               ……….
podpis pracownika                             podpis pracodawcy

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa rynku inwestycyjnego i lokalnego; współpraca z firmami budowlanymi i wykonawcami; pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi odbiorcami; prowadzeniu rozmów i negocjowaniu kontraktów handlowych; monitorowaniu rynku inwestycji budowlanych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.