Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontynuowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Kontynuowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a niewykorzystany urlop wypoczynkowy

 
Kontynuowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Aktualna umowa o pracę niebawem wygasa, ale pracodawca proponuje Ci jej przedłużenie? Sprawdź, co w takim przypadku dzieje się z niewykorzystanymi dniami urlopowymi? Czy zawsze należy Ci się ekwiwalent pieniężny? Czy pracodawca może przenieść urlop na kolejną umowę?

 

Kolejna umowa o pracę u tego samego pracodawcy a wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop


Bardzo często, kiedy wygasa stosunek pracy, pracownik ma do dyspozycji jeszcze kilka czy kilkanaście dni urlopowych. Jeśli zmienia pracodawcę, sprawa jest bardzo prosta. Otrzymuje ekwiwalent za niewykorzystane w poprzedniej firmie dni wolne i w nowym miejscu pracy nabywa prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Jak wygląda ta kwestia, kiedy pracownik pozostaje w firmie, dla której pracował poprzednio?

Kwestię ekwiwalentu za urlop w przypadku kolejnej umowy o pracę z tym samym pracodawcą rozstrzyga Kodeks pracy. Zgodnie z art. 171.:

§ 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości
lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi
przysługuje ekwiwalent pieniężny.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego,
o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu
w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy
o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub
wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Pracodawca ma zatem dwie możliwości. Pierwsza to wypłata pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, a drugą jest przepisanie urlopu na kolejną umowę. To możliwe jednak wyłącznie wtedy, kiedy między dwoma stosunkami pracy nie ma przerwy i o ile strony tak postanowią. Jeśli np. umowa o pracę wygasa 1 marca, a pracodawca przygotuje nową umowę od 5 marca, musi liczyć się z koniecznością wypłaty pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. W takim przypadku, nawet jeśli przerwa wynosi dzień czy dwa, nie ma już możliwości przeniesienia dni wolnych i wykorzystania ich przez pracownika w ramach nowego stosunku pracy.

Ile wynosi wysokość ekwiwalentu za urlop? Wg art. 172. jest ona równa wynagrodzeniu, jakie otrzymałby pracownik, gdyby pracował w niewykorzystane wolne dni. Jeśli pensja ma zmienne składniki, oblicza się ją na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeśli wahania w kwotach są znaczne – maksymalnie z 12 miesięcy.

Co ważne, wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu trwania bieżącego stosunku pracy.

Przeniesienie urlopu na kolejną umowę – wzór pisma


Jak wyżej wspomniano, wypłata ekwiwalentu jest jedną z dwóch możliwości. Część pracowników zapewne woli, aby niewykorzystany urlop wciąż był do ich dyspozycji po przejściu na nową umowę. W takim przypadku przy przedłużaniu zatrudnienia (podpisywaniu kolejnej umowy na czas określony lub umowy na czas nieokreślony) pracodawca i pracownik powinni zawrzeć porozumienie. Nie musi mieć ono formy pisemnej, wystarczy omówić te kwestie ustnie, niemniej potwierdzenie na piśmie to zawsze zabezpieczenie dla obu stron. Co więcej, przy zawieraniu nowej umowy z tym samym pracodawcą, jeśli ma to miejsce do 7 dni od wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, firma nie musi wydawać świadectwa pracy. Pracownik ma jednak prawo domagać się tego dokumentu – wtedy w świadectwie powinien znaleźć się zapis, ile dni wolnych wykorzystano, a ile zostało przeniesionych na kolejną umowę.

Pismo nie jest skomplikowane, nie istnieje też jeden obowiązujący wzór porozumienia o przeniesieniu urlopu na kolejny stosunek pracy. Niemniej musi ono zawierać dane pracodawcy oraz dane pracownika, informację, kiedy kończy się poprzednia umowa i ile dni wolnych przejdzie na kolejną.

 

Wniosek o przeniesienie urlopu na kolejną umowę – wzór

 

Porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w trakcie kolejnego stosunku pracy

zawarte (data) między:
dane pracodawcy
a
dane pracownika

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę z dniem ..…. r. strony zawierają następujące porozumienie:

Pracownik wyraża zgodę na niewypłacenie mu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze ….. dni, do którego nabył prawo w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w dniu ….. r.,

Uprawnienie do urlopu za przepracowany okres ….. zostanie zrealizowane w naturze, w trakcie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu …..



……….                                               ……….
podpis pracownika                             podpis pracodawcy

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik laboratorium

    REMONDIS Hydrokan Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Pobieranie próbek i przeprowadzanie badań laboratoryjnych Analiza wyników badań oraz ich interpretacja; Obsługa programów komputerowych do analizy wyników; Przestrzeganie normy PN-EN ISO oraz zasad Systemu Zarządzania Laboratorium; Współpraca z innymi działami firmy w zakresie ochrony...
  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...
  • Specjalista ds. Wynagrodzeń i Kadr

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Główne obowiązki: Obsługa kadrowo-płacowa pracowników zgodnie z obowiązującymi regulacjami; Naliczanie wynagrodzeń, premii oraz świadczeń dodatkowych; Kontrola i aktualizacja danych w systemie kadrowym; Sporządzanie deklaracji i dokumentacji dla instytucji publicznych; Zarządzanie...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Wdrażanie oraz konfiguracja systemów IT wspierających pracę użytkowników; Zarządzanie i optymalizacja baz danych; Instalacja, aktualizacja i dostosowanie oprogramowania do wymagań firmy; Tworzenie dokumentacji technicznej oraz raportów dla użytkowników; Rozwiązywanie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Kierowca na trasach międzynarodowych C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Poszukujemy pracowników na stanowisko kierowcy kat. C+E na kierunki IT,DE,B,NL,FR,LU,DK i powroty do siedziby firmy.

Najnowsze artykuły

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Żeby znaleźć pracę, nie trzeba już polegać na sieci kontaktów. Ta oczywiście nadal może przyspieszyć znalezienie posady, niemniej na otwartym rynku pracy nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy kandydatowi uda się zdobyć zatrudnienie. Jak zatem znaleźć pracę bez znajomości? Oto podstawowe strategie, które ułatwią poszukiwanie nowego miejsca pracy.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379