Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Konin: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jaki jest poziom bezrobocia?

Konin: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jaki jest poziom bezrobocia?

 
Konin: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jaki jest poziom bezrobocia?

Konin leży na wschodzie województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wartą. To liczące ponad 70 tys. mieszkańców miasto rozwija się gospodarczo i oferuje wysoki standard życia mieszkańcom. Konin ma długie tradycje przemysłowe (przede wszystkim związane z sektorem węglowo-energetycznym), stanowi duże centrum logistyczno-dystrybucyjne. Miasto dąży do bycia liderem energetycznej transformacji w Polsce. Rozwija się tu więc sektor energii odnawialnej, technologie niskoemisyjne. Okolica jest przy tym pełna zieleni, terenów rekreacyjno-sportowych, miejsc, gdzie można odpocząć. Jak wygląda rynek zatrudnienia w tym mieście? Na kogo czekają w Koninie oferty pracy i gdzie warto ich szukać?

 

Konin – stopa bezrobocia

 

Bezrobocie w Polsce jest silnie zróżnicowane pod względem terytorialnym. Województwo wielkopolskie od lat odznacza się najniższym wskaźnikiem bezrobocia rejestrowanego spośród wszystkich województw. Wielkopolski nie ominęły jednak skutki pandemii COVID-19, która w 2020 r. znacznie wpłynęła na rynek pracy w Polsce. Sprawdźmy, jak wygląda wskaźnik bezrobocia w roku 2019 – przed zagrożeniem epidemicznym, w roku 2020, w którym obowiązywały największe obostrzenia, i jaki jest obecnie.

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego (wg danych GUS na koniec lipca każdego roku):

 

  • 2019:

- w Polsce – 5,2%,
- w województwie wielkopolskim – 2,8%,
- w Koninie – 5,4%,
- w powiecie konińskim – 7,9%.

 

  • 2020:

- w Polsce – 6,1%,
- w województwie wielkopolskim – 3,7%,
- w Koninie – 6,9%,
- w powiecie konińskim – 9,5%.

 

  • 2021:

- w Polsce – 5,8%,
- w województwie wielkopolskim – 3,5%,
- w Koninie – 6,8%,
- w powiecie konińskim – 9,0%.


Stopa bezrobocia w powiecie konińskim ma najwyższą wartość spośród wszystkich wielkopolskich powiatów. Także w Koninie wskaźnik jest dość wysoki, zarówno w porównaniu z poziomem krajowym, jak i średnią wojewódzką. Poza pandemią na wzrost bezrobocia w 2020 r. wpływ miały zwolnienia w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Wg danych PUP Konin na lipiec 2021 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w całym powiecie wynosi 6598 osób, z czego 2458 to mieszkańcy Konina. Zarówno w powiecie, jak i w mieście spore wyzwanie stanowi walka z długotrwałym, czyli trwającym co najmniej 12 miesięcy, bezrobociem. W takiej sytuacji jest 1410 mieszkańców Konina, a w skali powiatu – 3837 osób.

 

Pomoc dla bezrobotnych oraz poszukujących pracy świadczy PUP:

Powiatowy Urząd Pracy w Koninie
adres: ul. Zakładowa 4, 62-510 Konin
telefon: 63 24 77 800
e-mail: pup@konin.praca.gov.pl

 

Konin – firmy, rozwinięte branże

 

Konin stwarza świetne warunki do rozwoju biznesu. Przedsiębiorców wspierają liczne instytucje otoczenia biznesu, m.in. Konińska Izba Gospodarcza, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Rada w Koninie. Miasto stwarza przyjazny klimat inwestycyjny, oferuje do 10 lat zwolnienia z podatku dochodowego od nieruchomości i budowli, zapewnia wsparcie w wyborze lokalizacji biznesu, dopełnieniu procedur. Ogromnym atutem Konina są też jego mieszkańcy. Przedsiębiorcy planujący swój biznes znajdą tu świetnie wykwalifikowanych pracowników.

 

Jak wspomniano na wstępie, miasto ma długie tradycje przemysłowe. Przez lata rozwija się jako główny ośrodek Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego (Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A., Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin”) i jest jednym z największych ośrodków paliwowo-energetycznych w Polsce. Elektrownia Konin rozpoczęła okres transformacji. Zgodnie z zapowiedziami ma stać się pierwszą jednostką wytwórczą w Polsce, która całkowicie zrezygnuje z węgla brunatnego na rzecz biomasy. Tym samym Konin będzie całkowicie ogrzewany wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

 

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa produkcyjne, w Koninie działają zakłady m.in. w branży metalowej, tworzyw sztucznych, chemii i materiałów budowlanych, przetwórstwa spożywczego. Ze względu na położenie na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych, jest miastem tranzytu. Przez Konin biegnie autostrada A2, drogi krajowe DK nr 25 i DK nr 92 oraz linia kolejowa łącząca Berlin z Moskwą. Praca w Koninie czeka też w handlu i usługach oraz budownictwie.

 

W mieście działa łącznie 8751 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, stan na koniec lipca 2021 r., dane GUS). Ze względu na liczbę pracujących i formę własności dzielą się one następująco:

  • 0-9 pracujących – 8378 podmiotów (82 w sektorze publicznym, 8161 w sektorze prywatnym),
  • 10-49 pracujących – 287 podmiotów (49 w sektorze publicznym, 238 w sektorze prywatnym),
  • 50-249 pracujących – 77 podmiotów (36 w sektorze publicznym, 41 w sektorze prywatnym),
  • 250-999 pracujących – 6 podmiotów (2 w sektorze publicznym, 4 w sektorze prywatnym),
  • co najmniej 1000 pracujących – 3 podmioty (1 w sektorze publicznym, 2 w sektorze prywatnym).

 

Konin – jak znaleźć pracę?

 

Pracy w Koninie najlepiej szukać przede wszystkim w internecie. Na praca.pl publikowane są wyłącznie aktualne oferty typu praca Konin. Warto regularnie je śledzić. Co ważne, wszystkie ogłoszenia w serwisie są przed publikacją weryfikowane, zawierają pakiet niezbędnych dla kandydata informacji. Samo aplikowanie jest bardzo proste. Aby przesyłać zgłoszenia bezpośrednio do pracodawcy, wystarczy założyć darmowe konto na portalu.

 

Poszukiwanie pracy dobrze jest poprzedzić analizą sytuacji na lokalnym rynku zatrudnienia i oceną zapotrzebowania pracodawców. Listę poszukiwanych zawodów w każdym polskim powiecie i województwie znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. To prognoza przygotowywana raz do roku z inicjatywy resortu pracy.

 

Kto jest wg ekspertów w najlepszej sytuacji zawodowej w Koninie? Zatrudnienie czeka w wielu branżach – na liście profesji deficytowych znajduje się bowiem kilkadziesiąt pozycji.

 

Trudności ze zdobyciem pracy nie powinni doświadczać pracownicy budowlanki o różnym stopniu wykształcenia i z uprawnieniami (m.in. cieśle i stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, technicy budownictwa, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa czy kierownicy budowy).

 

Praca w Koninie od zaraz czeka też w IT (na administratorów stron internetowych, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, projektantów i administratorów baz danych, programistów, techników informatyków oraz grafików komputerowych), w branżach elektrycznej, mechanicznej, motoryzacyjnej. Potrzebni są np. elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, inżynierowie elektrycy i energetycy, diagności samochodowi, inżynierowie mechanicy, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń.

 

Jak w całym kraju, tak i w Koninie, praca dostępna jest też w branży usług medycznych i opiekuńczych. Konińscy pracodawcy poszukują farmaceutów, fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, opiekunek dziecięcych, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych.

 

Wiele miejsc zatrudnienia generują też inne gałęzie przemysłu. W deficycie są m.in. krawcy i pracownicy produkcji odzieży, magazynierzy, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze.

 

Co więcej, warto szukać pracy w branży TSL, handlu, usługach beauty, gastronomii, księgowości, branży edukacyjnej.

W Barometrze wskazano jednak także dość długą listę zawodów nadwyżkowych. Znaleźli się na niej głównie absolwenci szkół wyższych, ale nie tylko. Przedstawiciele tych profesji mogą doświadczać trudności na rynku zatrudnienia. Ofert pracy jest bowiem mniej niż chętnych i wykwalifikowanych kandydatów. Taka sytuacja powoduje większą konkurencję w procesach rekrutacyjnych i może skutkować przedłużającymi się poszukiwaniami.

 

Do zawodów nadwyżkowych w Koninie należą:

  • animatorzy kultury i organizatorzy imprez,
  • dziennikarze i redaktorzy,
  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
  • górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych,
  • ekonomiści,
  • kelnerzy i barmani,
  • nauczyciele nauczania początkowego oraz nauczyciele przedszkoli i pedagodzy,
  • ogrodnicy i sadownicy,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • pracownicy socjalni,
  • rolnicy i hodowcy,
  • specjaliści administracji publicznej,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia,
  • szefowie kuchni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Pracownik magazynu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Oferujemy: pomoc w organizacji wyjazdu; płatności tygodniowe; zatrudnienie na podstawie umowy holenderskiej; atrakcyjne wynagrodzenie; transport do/z pracy; zakwaterowanie zgodne z normami SNF; opiekę polskojęzycznych koordynatorów; rekrutację on-line; współpracę długoterminową;
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.