Do 6 roku życia dziecka można skorzystać z 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Sprawdźmy komu i na jakich zasadach przysługuje urlop wychowawczy.
Z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik, który legitymuje się co najmniej 6 miesięcznym stażem pracy. Chodzi tutaj o wszystkie okresy zatrudnienia, nie tylko zatrudnienie u aktualnego pracodawcy. Wymiar urlopu wychowawczego to 36 miesięcy, można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Natomiast w przypadku dziecka niepełnosprawnego urlop ten można wykorzystać do ukończenia przez nie 18 lat. Z urlopu wychowawczego można skorzystać w częściach, jednak nie więcej niż pięciu.
Co ważne urlop wychowawczy przysługuje łącznie obojgu rodzicom. Przy czym jeden miesiąc urlopu jest przeznaczony na wyłączność dla drugiego rodzica. Oznacza to, że jeden z rodziców może maksymalnie wykorzystać 35 miesięcy wychowawczego, jeden miesiąc pozostaje do wykorzystania dla drugiego z rodziców.
Od tej zasady przewidziano jednak wyjątki. Cały urlop wychowawczy w wymiarze 36 miesięcy będzie można wykorzystać gdy:
- drugi rodzic dziecka nie żyje;
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.
Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie. Należy również podkreślić, że pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie za zgodą pracodawcy, a także po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Co po urlopie?
Należy pamiętać, że po urlopie wychowawczym jesteśmy objęci ochroną związaną z rodzicielstwem, zatem wracamy do pracy na dotychczasowe stanowisko. Jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu, a jeśli to nie byłoby możliwe na stanowisko adekwatne do kwalifikacji. Przy czym nasze wynagrodzenie nie może być niższe od wypłaty jaką otrzymywaliśmy przed urlopem.
Podstawa prawna:
art. 186, 186 3-4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 108 z późn. zm.).