Kierunki studiów można podzielić na 2 podstawowe rodzaje: ścisłe i humanistyczne. Powszechnie utarło się, że humaniści mają trudności z naukami ścisłymi, dlatego wybierają proste kierunki, które łatwiej skończyć, ale nie mają przyszłości. Jeżeli jednak zastanowimy się nad tym, kim jest humanista, często okazuje się, że jest to wszechstronnie wykształcony człowiek, który ciągle stara się rozwijać swoje umiejętności w nowych dziedzinach, a także jest świadomy zmian, jakie zachodzą na rynku pracy.
Studia humanistyczne
Uczelnie wyższe oferują szeroką gamę kierunków dla humanistów, które mają wykształcić człowieka o szerokich horyzontach. Z reguły humaniści wybierają takie studia, które wiążą się z ich zainteresowaniami. Dzięki nim studenci rozwijają także tak zwane umiejętności miękkie, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy. Pracodawcy cenią w pracownikach chęć do doszkalania się, elastyczność i otwartość, a właśnie to w dużej mierze cechuje humanistów. Dlatego coraz częściej mit, według którego humaniści nie mają przyszłości na rynku pracy, odchodzi do lamusa.
Ciekawe kierunki humanistyczne
Ciekawych kierunków studiów na uczelniach humanistycznych jest bardzo dużo. Jeżeli interesują nas historia i praktyczne do niej podejście, możemy spróbować swoich sił w archeologii. Miłośnicy sztuki mogą odebrać gruntowne wykształcenie na Historii Sztuki. Coraz bardziej popularne stają się studia z zakresu antropologii mniejszości narodowych czy antropologi kultury. Jeżeli lubimy języki, to idealne dla nas okażą się filologie, których jest bardzo dużo praktycznie na każdej humanistycznej uczelni wyższej. Swoistą nowinką są studia na kierunku informatyki społecznej, na której znajdują się przedmioty z zakresu psychologi, socjologi, ekonomi oraz informatyki.
Opłacalne studia humanistycznej
Nie tylko praca po ścisłych kierunkach może być dobrze płatna. Opłacalne mogą być wszelkiego rodzaju filologie, które kształcą między innymi przyszłych tłumaczy. W związku z ciągłymi migracjami ludzi na całym świecie znajomość języków obcych zawsze będzie cenioną umiejętnością. Obecnie wiele uczelni oferuje studia z zakresu tłumaczenia symultanicznego czy tłumaczeń specjalistycznych, które cieszą się dość dużą popularnością, ale też nie należą do łatwych. Największym atutem studiów humanistycznych jest ich elastyczność. Jeżeli dobrze pokierujemy swoją karierą, to nabyte umiejętności pozwolą nam w przyszłości zasiadać w kadrze kierowniczej, co wiążę się z wyższym wynagrodzeniem. Rozwijający się marketing oraz coaching stają się bardzo opłacalnymi dziedzinami. Bardzo dobrze opłacalny jest zawód psychoterapeuty, który pomaga swoim pacjentom rozwiązywać przeróżne problemy.
Przyszłościowe kierunki humanistycznej
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego jeżeli chcemy wybrać przyszłościowy kierunek studiów musimy na bieżąco śledzić sytuację. Przyszłościowe na pewno okażą się filologie, a także studia z zakresu coachingu, które w dobie rozwijającej się sieci globalnej, zaczynają przynosić finansowe korzyści. Specjaliści od reklamy oraz copywriterzy, którzy wymyślają chwytliwe hasła reklamowe będą poszukiwaniu w agencjach, gdzie pensja może być wysoka. Powszechny dostęp do Internetu też wpływa na rynek pracy. Coraz bardziej powszechny staje się e-learning, a specjalistów w tej dziedzinie nadal brakuje. To samo dotyczy specjalistów od social mediów, które coraz częściej stają się źródłem utrzymania dla wielu ludzi. Aby dobrze rozwijać swoją markę w social mediach należy mieć szeroką wiedzę z zakresu psychologi, socjologi, komunikacji społecznej oraz reklamy. I tutaj pomogą nam specjaliści, którzy nazywają się Brand Makerzy, czyli ludzie, którzy zajmują się zarządzaniem zasobami marketingowymi.
Praca dla humanisty
Wydawać by się mogło, że w związku z automatyzacją i cyfryzacją przemysłu, przyszłościowe mogą być tylko kierunki z tych dziedzin. Jednak w pogoni za rozwojem technicznym coraz częściej zapomina się o ważnych umiejętnościach, które pozwolą na poprawne funkcjonowanie firmy. Są to między innymi zdolność do mediacji i pracy w grupie, rozwiązywanie konfliktów, prowadzenie szkoleń w sposób, który zainteresuje słuchaczy. Wbrew pozorom osoba po kierunkach humanistycznych ma duże pole manewru. Oprócz bardziej tradycyjnych zwodów, jak nauczyciel, czy tłumacz, absolwenci humanistycznych kierunków mogą szukać pracy w działach HR, mediach, marketingu.
Zawody humanistyczne
Do zawodów humanistycznych zalicza się bardzo tradycyjne profesje takie jak nauczyciel, tłumacz, archeolog, psycholog, politolog. Rynek pracy rozwija się jednak tak dynamicznie, że powstaje szereg nowych profesji, w których kluczowe jest wykształcenie humanistyczne.