Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierunki studiów studia humanistyczne, praca, zawody

Kierunki studiów studia humanistyczne, praca, zawody

 
Kierunki studiów studia humanistyczne, praca, zawody

Kierunki studiów można podzielić na 2 podstawowe rodzaje: ścisłe i humanistyczne. Powszechnie utarło się, że humaniści mają trudności z naukami ścisłymi, dlatego wybierają proste kierunki, które łatwiej skończyć, ale nie mają przyszłości. Jeżeli jednak zastanowimy się nad tym, kim jest humanista, często okazuje się, że jest to wszechstronnie wykształcony człowiek, który ciągle stara się rozwijać swoje umiejętności w nowych dziedzinach, a także jest świadomy zmian, jakie zachodzą na rynku pracy.


Studia humanistyczne


Uczelnie wyższe oferują szeroką gamę kierunków dla humanistów, które mają wykształcić człowieka o szerokich horyzontach. Z reguły humaniści wybierają takie studia, które wiążą się z ich zainteresowaniami. Dzięki nim studenci rozwijają także tak zwane umiejętności miękkie, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy. Pracodawcy cenią w pracownikach chęć do doszkalania się, elastyczność i otwartość, a właśnie to w dużej mierze cechuje humanistów. Dlatego coraz częściej mit, według którego humaniści nie mają przyszłości na rynku pracy, odchodzi do lamusa.


Ciekawe kierunki humanistyczne


Ciekawych kierunków studiów na uczelniach humanistycznych jest bardzo dużo. Jeżeli interesują nas historia i praktyczne do niej podejście, możemy spróbować swoich sił w archeologii. Miłośnicy sztuki mogą odebrać gruntowne wykształcenie na Historii Sztuki. Coraz bardziej popularne stają się studia z zakresu antropologii mniejszości narodowych czy antropologi kultury. Jeżeli lubimy języki, to idealne dla nas okażą się filologie, których jest bardzo dużo praktycznie na każdej humanistycznej uczelni wyższej. Swoistą nowinką są studia na kierunku informatyki społecznej, na której znajdują się przedmioty z zakresu psychologi, socjologi, ekonomi oraz informatyki. 


Opłacalne studia humanistycznej


Nie tylko praca po ścisłych kierunkach może być dobrze płatna. Opłacalne mogą być wszelkiego rodzaju filologie, które kształcą między innymi przyszłych tłumaczy. W związku z ciągłymi migracjami ludzi na całym świecie znajomość języków obcych zawsze będzie cenioną umiejętnością. Obecnie wiele uczelni oferuje studia z zakresu tłumaczenia symultanicznego czy tłumaczeń specjalistycznych, które cieszą się dość dużą popularnością, ale też nie należą do łatwych. Największym atutem studiów humanistycznych jest ich elastyczność. Jeżeli dobrze pokierujemy swoją karierą, to nabyte umiejętności pozwolą nam w przyszłości zasiadać w kadrze kierowniczej, co wiążę się z wyższym wynagrodzeniem. Rozwijający się marketing oraz coaching stają się bardzo opłacalnymi dziedzinami. Bardzo dobrze opłacalny jest zawód psychoterapeuty, który pomaga swoim pacjentom rozwiązywać przeróżne problemy.


Przyszłościowe kierunki humanistycznej


Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego jeżeli chcemy wybrać przyszłościowy kierunek studiów musimy na bieżąco śledzić sytuację. Przyszłościowe na pewno okażą się filologie, a także studia z zakresu coachingu, które w dobie rozwijającej się sieci globalnej, zaczynają przynosić finansowe korzyści. Specjaliści od reklamy oraz copywriterzy, którzy wymyślają chwytliwe hasła reklamowe będą poszukiwaniu w agencjach, gdzie pensja może być wysoka. Powszechny dostęp do Internetu też wpływa na rynek pracy. Coraz bardziej powszechny staje się e-learning, a specjalistów w tej dziedzinie nadal brakuje. To samo dotyczy specjalistów od social mediów, które coraz częściej stają się źródłem utrzymania dla wielu ludzi. Aby dobrze rozwijać swoją markę w social mediach należy mieć szeroką wiedzę z zakresu psychologi, socjologi, komunikacji społecznej oraz reklamy. I tutaj pomogą nam specjaliści, którzy nazywają się Brand Makerzy, czyli ludzie, którzy zajmują się zarządzaniem zasobami marketingowymi.


Praca dla  humanisty


Wydawać by się mogło, że w związku z automatyzacją i cyfryzacją przemysłu, przyszłościowe mogą być tylko kierunki z tych dziedzin. Jednak w pogoni za rozwojem technicznym coraz częściej zapomina się o ważnych umiejętnościach, które pozwolą na poprawne funkcjonowanie firmy. Są to między innymi zdolność do mediacji i pracy w grupie, rozwiązywanie konfliktów, prowadzenie szkoleń w sposób, który zainteresuje słuchaczy. Wbrew pozorom osoba po kierunkach humanistycznych ma duże pole manewru. Oprócz bardziej tradycyjnych zwodów, jak nauczyciel, czy tłumacz, absolwenci humanistycznych kierunków mogą szukać pracy w działach HR, mediach, marketingu.


Zawody humanistyczne


Do zawodów humanistycznych zalicza się bardzo tradycyjne profesje takie jak nauczyciel, tłumacz,  archeolog, psycholog, politolog. Rynek pracy rozwija się jednak tak dynamicznie, że powstaje szereg nowych profesji, w których kluczowe jest wykształcenie humanistyczne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.