Uzyskanie tzw. jednolitego patentu europejskiego nie jest bardziej skomplikowane czy czasochłonne niż zgłoszenie go do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Pozwala natomiast chronić efekt pracy nie tylko w granicach naszego kraju, ale również w wielu państwach Unii Europejskiej.
Jednolity patent europejski - co to jest?
Patent europejski przyznawany jest przez Europejski Urząd Patentowy (jednostkę podległą Europejskiej Organizacji Patentowej). Podobnie jak patent krajowy, jego celem jest ochrona wynalazku. Właściciel patentu uzyskuje bowiem prawo do wyłącznego korzystania z niego w sposób zarobkowy przez określony czas i na określonym terytorium.
Jednolity patent europejski obowiązuje w 38 państwach członkowskich. Są to: Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa , Luksemburg, Macedonia, Malta, Monako, Hiszpania, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania. Ponadto europejski patent honorują Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.
Główna siedziba Europejskiego Urzędu Patentowego znajduje się w Monachium, niemniej na mocy konwencji patent europejski można uzyskać również zgłaszając wynalazek w Urzędzie Patentowym RP. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej urzędu i wysłać go elektronicznie, faksem, pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście.
Chociaż obowiązującymi w Europejskim Urzędzie Patentowym językami są angielski, niemiecki i francuski, istnieje możliwość zgłoszenia wynalazku w języku państwa członkowskiego. Należy jednak w późniejszym terminie dostarczyć tłumaczenie na jeden z tych języków.
Warto dodać, że wynalazek nie musi być wcześniej zgłoszony do rejestru krajowego. Jednak obowiązuje tu pewna procedura. Jak czytamy na stronie Urzędu Patentowego RP:
„(…) jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe oparte jest na polskim pierwszeństwie, może być dokonane zarówno w Europejskim Urzędzie Patentowym jak i w Urzędzie Patentowym RP. Natomiast, jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe nie jest oparte na pierwszeństwie- musi być ono dokonane w Urzędzie Patentowym RP. Wiąże się to z koniecznością dostarczenia do UP RP polskiego tłumaczenia dokumentów.
Patent europejski - koszt
Uzyskanie patentu europejskiego wiąże się z określonymi wydatkami. Jest to przede wszystkim opłata za zgłoszenie w wysokości 120 euro (w formie papierowej) lub 250 euro (elektronicznie). Dodatkowo, jeśli zgłoszenie ma powyżej 35 stron, urząd nalicza dodatkową opłatę 15 euro za każdą następną stronę.
Co więcej, jak podaje UP RP: „Polskim zgłaszającym przysługuje 30% zniżka na opłatę za zgłoszenie, jeżeli dokonali zgłoszenia w języku polskim i w formularzu zgłoszeniowym wystąpili z wnioskiem o przeprowadzenie badania, wpisując zdanie w języku polskim: „Niniejszym wnoszę o badanie na podstawie art.94 EPC”.
Kolejne koszty to:
• opłata za poszukiwanie - 1300 euro,
• opłata za zastrzeżenia patentowe od 16. do 50. - 235 euro,
• opłata za 51. i każde następne zastrzeżenie patentowe - 585 euro,
• opłata za przekazanie, jeśli zgłoszenie jest dokonywane za pośrednictwem polskiego urzędu - 300 zł.
Konwencja o patencie europejskim
Patenty Europejskie udzielane są na podstawie podpisanej w 1973 r. w Monachium Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (ang. European Patent Convention). poważna rewizja zapisów dokumentu nastąpiła w 2000 r. (tzw. EPC 2000). Polska przyjęła konwencję, od 1 marca 2004 r. stając się członkiem Europejskiej Organizacji Patentowej.
W dokumencie określa się między innymi procedurę zgłaszania wynalazków, sposób oceny ich oryginalności, a także tryb wydawania patentów.