Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jednolity patent europejski - co to jest, koszt, konwencja

Jednolity patent europejski - co to jest, koszt, konwencja

 
Jednolity patent europejski - co to jest, koszt, konwencja

Uzyskanie tzw. jednolitego patentu europejskiego nie jest bardziej skomplikowane czy czasochłonne niż zgłoszenie go do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Pozwala natomiast chronić efekt pracy nie tylko w granicach naszego kraju, ale również w wielu państwach Unii Europejskiej.     

Jednolity patent europejski - co to jest?


Patent europejski przyznawany jest przez Europejski Urząd Patentowy (jednostkę podległą Europejskiej Organizacji Patentowej). Podobnie jak patent krajowy, jego celem jest ochrona wynalazku. Właściciel patentu uzyskuje bowiem prawo do wyłącznego korzystania z niego w sposób zarobkowy przez określony czas i na określonym terytorium.

Jednolity patent europejski obowiązuje w 38 państwach członkowskich. Są to: Albania,  Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia,  Irlandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa , Luksemburg,  Macedonia, Malta, Monako, Hiszpania, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania. Ponadto europejski patent honorują Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.
 
Główna siedziba Europejskiego Urzędu Patentowego znajduje się w Monachium, niemniej na mocy konwencji patent europejski można uzyskać również zgłaszając wynalazek w Urzędzie Patentowym RP. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej urzędu i wysłać go elektronicznie, faksem, pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście.

Chociaż obowiązującymi w Europejskim Urzędzie Patentowym językami są angielski, niemiecki i francuski, istnieje możliwość zgłoszenia wynalazku w języku państwa członkowskiego. Należy jednak w późniejszym terminie dostarczyć tłumaczenie na jeden z tych języków.

Warto dodać, że wynalazek nie musi być wcześniej zgłoszony do rejestru krajowego. Jednak obowiązuje tu pewna procedura. Jak czytamy na stronie Urzędu Patentowego RP:
„(…) jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe oparte jest na polskim pierwszeństwie, może być dokonane zarówno w Europejskim Urzędzie Patentowym jak i w Urzędzie Patentowym RP. Natomiast, jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe nie jest oparte na pierwszeństwie- musi być ono dokonane w Urzędzie Patentowym RP. Wiąże się to z koniecznością dostarczenia do UP RP polskiego tłumaczenia dokumentów.

 

Patent europejski - koszt


Uzyskanie patentu europejskiego wiąże się z określonymi wydatkami. Jest to przede wszystkim opłata za zgłoszenie w wysokości 120 euro (w formie papierowej) lub 250 euro (elektronicznie). Dodatkowo, jeśli zgłoszenie ma powyżej 35 stron, urząd nalicza dodatkową opłatę 15 euro za każdą następną stronę.

Co więcej, jak podaje UP RP: „Polskim zgłaszającym przysługuje 30% zniżka na opłatę za zgłoszenie, jeżeli dokonali zgłoszenia w języku polskim i w formularzu zgłoszeniowym wystąpili z wnioskiem o przeprowadzenie badania, wpisując zdanie w języku polskim: „Niniejszym wnoszę o badanie na podstawie art.94 EPC”.

Kolejne koszty to:
    • opłata za poszukiwanie - 1300 euro,
    • opłata za zastrzeżenia patentowe od 16. do 50. -  235 euro,
    • opłata za 51. i każde następne zastrzeżenie patentowe - 585 euro,
    • opłata za przekazanie, jeśli zgłoszenie jest dokonywane za pośrednictwem polskiego urzędu - 300 zł.

Konwencja o patencie europejskim


Patenty Europejskie udzielane są na podstawie podpisanej w 1973 r. w Monachium Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (ang. European Patent Convention). poważna rewizja zapisów dokumentu nastąpiła w 2000 r. (tzw. EPC 2000). Polska przyjęła konwencję, od 1 marca 2004 r. stając się członkiem Europejskiej Organizacji Patentowej.  
W dokumencie określa się między innymi procedurę zgłaszania wynalazków, sposób oceny ich oryginalności, a także tryb wydawania patentów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.