Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jastrzębie-Zdrój: rynek pracy, charakterystyka

Jastrzębie-Zdrój: rynek pracy, charakterystyka

 
Jastrzębie-Zdrój: rynek pracy, charakterystyka

Jastrzębie-Zdrój to dawna miejscowość uzdrowiskowa i malowniczo położony ośrodek turystyczny. Leży przy granicy z Czechami, w otoczeniu lasów, pól i jezior, na Wyżynie Śląskiej, a dokładniej – na Płaskowyżu Rybnickim i w obrębie historycznej krainy Górnego Śląska. Jastrzębie-Zdrój przyciąga kuracjuszy i urlopowiczów. Na przyjezdnych czekają Park Zdrojowy, liczne zabytki i ciekawe miejsca.

 

Współcześnie miasto stanowi duży ośrodek przemysłowy. Przełomem w historii Jastrzębia-Zdroju było bowiem odkrycie węgla kamiennego w latach 50. ubiegłego wieku. W mieście działa kopalnia, a także zakłady przetwórstwa przemysłowego z innych branż. Do dyspozycji przedsiębiorców są zaplecze badawcze, przyjazne otoczenie biznesu, szereg instytucji wspierających działalność gospodarczą (Podstrefa Jastrzębsko-Żorska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Jastrzębska Strefa Aktywności Gospodarczej, inkubatory przedsiębiorczości i parki przemysłowe). Jastrzębie-Zdrój przyciąga inwestorów z polskim i zagranicznym kapitałem, którzy chętnie wykorzystują dostęp do polskich i czeskich rynków zbytu.

 

Oferty typu praca – Jastrzębie-Zdrój dostępne są w wielu sektorach gospodarki, nie tylko w przemyśle, turystyce czy usługach medycznych. Kto ma największe szanse na szybkie znalezienie posady, a przedstawiciele jakich zawodów muszą liczyć się z pewnymi trudnościami na lokalnym rynku pracy?

 

Rozwinięte branże, firmy – Jastrzębie-Zdrój

 

Jak wyżej wspomniano, obecnie przemysł ciężki stanowi podporę tutejszej gospodarki. Jednym z największych pracodawców w okolicy jest kopalnia węgla kamiennego. W mieście działają też na przykład producenci żywności, maszyn, wyrobów obrabianych maszynowo, pieców przemysłowych, instalacji grzewczych, tworzyw sztucznych, siatki ogrodzeniowej, mebli i inni.

 

Choć Jastrzębie-Zdrój nie ma już statusu uzdrowiska, wciąż działają tu liczne zakłady opieki zdrowotnej i rehabilitacji, spore jest także zaplecze hotelowo-gastronomiczne obsługujące przyjezdnych. W mieście rozwija się handel i różnego rodzaju usługi, w tym budowlane i transportowe.

 

Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (lipiec 2021 r.) w miejscowości funkcjonuje łącznie 6227 podmiotów gospodarki narodowej różnej wielkości:

  • 5938 mikro, opartych na samozatrudnieniu lub zatrudniających maksymalnie 9 osób,
  • 219 małych, o liczbie pracowników rzędu 10-49 osób,
  • 58 średnich, tworzących 50-249 miejsc pracy,
  • 7 dużych, zatrudniających od 250 do 999 osób,
  • 5 bardzo dużych, o kadrze co najmniej 1000 zatrudnionych.

 

Czy najczęściej zajmują się zlokalizowane w Jastrzębiu-Zdroju firmy? Pod względem liczebności na pierwszy plan wybijają się:

  • sklepy, hurtownie, zakłady mechaników samochodowych i motocykli – stanowią 25,4% wszystkich działalności,
  • przedsiębiorstwa budowlane – 12,7%,
  • placówki prowadzące działalność specjalistyczną, naukową i techniczną – 8,7%,
  • punkty usługowe różnego rodzaju, w tym oferujące naprawę sprzętu domowego, komputerów – 8,7%,
  • zakłady przetwórstwa przemysłowego – 6,3%.

 

Bezrobocie – Jastrzębie-Zdrój

 

Praca w Jastrzębiu-Zdroju czeka zatem w różnego rodzaju zakładach, a zapotrzebowanie na kadrę jest spore. O dobrych warunkach na lokalnym rynku zatrudnienia świadczy dość niska stopa bezrobocia rejestrowanego notowana w tym mieście. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego, w końcu lipca 2021 r. wskaźnik bezrobocia dla Jastrzębia-Zdroju był na poziomie 5,4%. Nieco przewyższał więc średnią wojewódzką – 4,7%, ale był zarazem poniżej krajowej stopy bezrobocia – 5,8%.

 

W lipcu 2021 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jastrzębiu-Zdroju wynosiła około 1,9 tys. osób. 1,4 tys. z nich to osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, między innymi:

  • do 30. roku życia – 506 osób,
  • długotrwale bezrobotne – 777 osób,
  • powyżej 50. roku życia – 435 osób.

 

PUP Jastrzębie-Zdrój oferuje różne formy pomocy dla bezrobotnych: finansowe (jak zasiłek dla bezrobotnych, dofinansowania do szkoleń, bony) i pozafinansowe (poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, kursy). Zarejestrowani bezrobotni są także objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli zatem nie posiadamy pracy, rejestracja i uzyskanie statusu osoby bezrobotnej jest dobrym pomysłem.

 

Urząd pracy nie powinien być jednak jedynym źródłem, z którego pozyskujemy oferty od pracodawców. Znaczniemy przyspieszymy znalezienie posady, jeśli przyjmiemy postawę aktywną, przejmiemy inicjatywę. Jak to zrobić?

 

Jak znaleźć pracę w Jastrzębiu-Zdroju?

 

Warto postawić na nowoczesne narzędzia rekrutacyjne oraz pomagające wytyczyć dalszą ścieżkę kariery zawodowej. Przede wszystkim zarejestrujemy się więc na dobrym portalu pracy i zacznijmy przeglądanie dotyczących Jastrzębia-Zdroju ofert pracy. Jak je znaleźć? Na praca.pl to bardzo łatwe – wystarczy wpisać nazwę miasta w pasku wyszukiwania i kliknąć w przycisk Szukaj. Korzystajmy z szerokich możliwości portalu – wskażmy interesujący nas obszar zawodowy, nazwę stanowiska lub wybierzmy inne kryteria wyszukiwanie, dzięki którym zobaczymy ogłoszenia faktycznie nas interesujące.

 

W czasie szukania pracy będą nam potrzebne dokumenty rekrutacyjne wskazane w ogłoszeniach. Pracodawcy zwykle oczekują od kandydatów CV, czasami także listu motywacyjnego. Życiorys stworzymy szybko w Kreatorze CV na praca.pl (to narzędzie także jest bezpłatne!). Garść porad, jak napisać przekonujący list motywacyjny, znajdziemy z kolei w zakładce Kariera i rozwój / List motywacyjny.

 

Co jeszcze możemy zrobić? Warto zastanowić się nad własnymi szansami na lokalnym rynku pracy. Czy tutejsi pracodawcy poszukują osób z naszym doświadczeniem? A może zapotrzebowanie jastrzębskich firm jest inne i warto poszukać nowych możliwości zawodowych np. w pokrewnej branży? W ocenie swoich szans na zatrudnienie pomoże narzędzie zwane Barometrem zawodów. Jest to badanie wykonywane z polecenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii we wszystkich regionach w Polsce. Dzieli zawody na nadwyżkowe, zrównoważone i deficytowe. Osoby wykonujące zawody w nadwyżce są w najtrudniejszej sytuacji na rynku zatrudnienia, muszą liczyć się ze sporą konkurencją w czasie rekrutacji lub brakiem dostępnych ofert. Z kolei przedstawiciele profesji deficytowych mogą spodziewać się wielu propozycji zatrudnienia. Jak wygląda sytuacja w Jastrzębiu-Zdroju w 2021 r.?

 

W tym mieście notuje się największy deficyt pielęgniarek i położnych – braki kadrowe są częściowo spowodowane sytuacją epidemiczną. Inne zawody deficytowe to:

  • w branży budowlanej – betoniarz i zbrojarz, dekarz i blacharz budowlany, brukarz, murarz i tynkarz, monter instalacji budowlanych, pracownik ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownik robót wykończeniowych w budownictwie, robotnik budowlany,
  • w przemyśle wydobywczym – górnik i operator maszyn i urządzeń wydobywczych,
  • w przetwórstwie przemysłowym z różnych branż – blacharz i lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, elektromechanik i elektromonter, specjalista elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarz, robotnik obróbki drewna i stolarz,
  • w gastronomii i przetwórstwie spożywczym – piekarz, cukiernik, szef kuchni, kucharz, kelner i barman,
  • w transporcie – kierowca ciężarówki,
  • w branży medycznej – lekarz, fizjoterapeuta, masażysta, psycholog, psychoterapeuta,
  • w branży beauty – fryzjer,
  • w branży finansowej – samodzielny księgowy,
  • w oświacie – nauczyciel przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, nauczyciel szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • pracownik służb mundurowych.

 

W Jastrzębiu-Zdroju większość zawodów znajduje się w równowadze dostępnych ogłoszeń i chętnych do podjęcia pracy. W mieście wskazano jednak także kilka profesji nadwyżkowych. Trudności ze znalezieniem pracy mogą dotyczyć przede wszystkim pracowników biurowych, w tym administracji publicznej, a także pracowników ds. ochrony środowiska i bhp. W nadwyżce są ponadto pracownicy ds. techniki dentystycznej.

 

W czasie poszukiwań warto wykazywać się samodzielnością i inicjatywą. Regularnie sprawdzać ogłoszenia, umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne – nie odkładać wysyłania CV na później. Nie zaszkodzi także powiadomienie bliskich o tym, że szukamy pracy. Każda pomoc się przyda, a znajomi i rodzina mogą być cennym źródłem informacji o ukrytych rekrutacjach.

 

W Jastrzębiu-Zdroju i okolicy co jakiś czas odbywają się targi pracy – szukajmy informacji na ten temat w internecie i pytajmy w urzędzie pracy. Przede wszystkim postarajmy się nie tracić zapału i być dobrej myśli. Powodzenia!

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.