Praktyka absolwencka – dla kogo?
Praktyka absolwencka jest formą pomocy dla osób po studiach. Dzięki niej zdobywają doświadczenie niezbędne na rynku pracy, nabywają umiejętności praktyczne. Obecnie bowiem bardzo ciężko jest znaleźć ogłoszenie o zatrudnieniu, w którym nie wymaga się chociaż minimalnej historii zatrudnienia.
Ciekawym rozwiązaniem, by uzupełnić CV o interesujące punkty, jest przystąpienie do praktyki absolwenckiej. Maksymalny okres jej trwania to trzy miesiące. Praktykę taką może odbyć każdy, kto ukończył co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie przekroczył trzydziestego roku życia. Główne zasady odbywania praktyk zostały opisane w Ustawie z dnia 17 lipca 2009 o praktykach absolwenckich.
Niepłatne czy płatne praktyki absolwenckie?
Kwestia wynagradzania ta leży w gestii podmiotu przyjmującego i praktykanta.
Praktyka może bowiem być:
• odpłatna (wtedy można ją rozwiązać z siedmiodniowym wypowiedzeniem),
• nieodpłatna (może być rozwiązana w dowolnym czasie).
Przy płatnej formule praktyki należy pamiętać, że miesięczne świadczenie nie może być wyższe niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Umowę o praktykę zawieramy bezpośrednio z praktykantem
Praktyka absolwencka odbywa się na podstawie umowy zawartej między przedsiębiorcą a praktykantem. Kwestia stron umowy odróżnia praktyki absolwenckie od studenckich, bowiem przy tych drugich umowę dane przedsiębiorstwo zawiera z uczelnią.
Umowa o praktykę absolwencką (określana czasem skrótowo jako umowa absolwencka) powinna zawierać w myśl przywołanej wcześniej ustawy:
• „rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,
• okres odbywania praktyki,
• tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,
• wysokość świadczenia pieniężnego(…), jeżeli praktyka być odbywana odpłatnie”.
Należy pamiętać, że umowę z praktykantem zawieramy na piśmie, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
Jakie obowiązki ciążą na firmie organizującej praktyki?
Przede wszystkim należy zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w tym w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Ponadto na wniosek praktykanta, firma będąca organizatorem praktyki, powinna wystawić zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.