Status rezydenta podatkowego – co to jest
Rezydencja podatkowa w Polsce oznacza, że wszelkie dochody, niezależnie od tego, w jakim kraju zostały uzyskane, należy rozliczyć właśnie w Polsce, która stanowi miejsce zamieszkania do celów podatkowych. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy.
Co ważne, status rezydenta w Polsce mogą mieć też obcokrajowcy. Zgodnie z art. 3. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.”
Jeśli więc obcokrajowiec spełnia choćby jeden z wymienionych warunków, uzyskuje status rezydenta podatkowego w Polsce, co jest jednoznaczne z tym, że Polskę traktuje się jako jego miejsce zamieszkania do celów podatkowych.
Osoby, które nie spełniają żadnego z tych warunków, a pracują w Polsce, mają ograniczony obowiązek podatkowy. Rozliczają się więc z fiskusem jedynie z dochodów osiągniętych w Polsce. Status rezydenta pozwala rozstrzygnąć, gdzie należy odprowadzać podatki i umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania – w dwóch różnych państwach.
Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce
Jeśli mieszkamy np. w Poznaniu i w Poznaniu pracujemy, nikt nie ma wątpliwości, gdzie powinniśmy odprowadzać podatki. Ale Polacy, którzy pracują za granicą czasowo i cudzoziemcy, którzy np. przyjechali do Polski na dłużej i tu zorganizowali sobie życie, mogą mieć już wątpliwości, jakiemu państwu należą się podatki. Rezydencję podatkową w danym kraju można potwierdzić, uzyskując w nim certyfikat rezydencji.
Jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które wydaje urząd skarbowy na formularzu CFR-1. Certyfikat uzyskany w innym kraju należy przedłożyć w polskim urzędzie skarbowym.
Cudzoziemcy mogą na mocy obowiązujących w ich kraju przepisów być traktowani tam jako rezydenci. Jeśli jednocześnie za rezydentów uzna ich polski urząd skarbowy, może dojść do tak zwanej kolizji rezydencji. W takich przypadkach certyfikat jest podstawą w rozwiązywaniu kwestii spornych. Państwa podpisują między sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego warto zweryfikować, jakie przepisy będą obowiązywać w danej sytuacji.