Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce?

Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce?

 
Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce?

Status rezydenta podatkowego – co to jest

 

Rezydencja podatkowa w Polsce oznacza, że wszelkie dochody, niezależnie od tego, w jakim kraju zostały uzyskane, należy rozliczyć właśnie w Polsce, która stanowi miejsce zamieszkania do celów podatkowych. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy.

Co ważne, status rezydenta w Polsce mogą mieć też obcokrajowcy. Zgodnie z art. 3. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.”

Jeśli więc obcokrajowiec spełnia choćby jeden z wymienionych warunków, uzyskuje status rezydenta podatkowego w Polsce, co jest jednoznaczne z tym, że Polskę traktuje się jako jego miejsce zamieszkania do celów podatkowych.

Osoby, które nie spełniają żadnego z tych warunków, a pracują w Polsce, mają ograniczony obowiązek podatkowy. Rozliczają się więc z fiskusem jedynie z dochodów osiągniętych w Polsce. Status rezydenta pozwala rozstrzygnąć, gdzie należy odprowadzać podatki i umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania – w dwóch różnych państwach.

 

Jak uzyskać status rezydenta podatkowego w Polsce

 

Jeśli mieszkamy np. w Poznaniu i w Poznaniu pracujemy, nikt nie ma wątpliwości, gdzie powinniśmy odprowadzać podatki. Ale Polacy, którzy pracują za granicą czasowo i cudzoziemcy, którzy np. przyjechali do Polski na dłużej i tu zorganizowali sobie życie, mogą mieć już wątpliwości, jakiemu państwu należą się podatki. Rezydencję podatkową w danym kraju można potwierdzić, uzyskując w nim certyfikat rezydencji.

Jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które wydaje urząd skarbowy na formularzu CFR-1. Certyfikat uzyskany w innym kraju należy przedłożyć w polskim urzędzie skarbowym.

Cudzoziemcy mogą na mocy obowiązujących w ich kraju przepisów być traktowani tam jako rezydenci. Jeśli jednocześnie za rezydentów uzna ich polski urząd skarbowy, może dojść do tak zwanej kolizji rezydencji. W takich przypadkach certyfikat jest podstawą w rozwiązywaniu kwestii spornych. Państwa podpisują między sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego warto zweryfikować, jakie przepisy będą obowiązywać w danej sytuacji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.