Urlop służy naładowaniu baterii. Zrelaksowany, uśmiechnięty pracownik wraca z głową pełną pomysłów. Z entuzjazmem siada do biurka i otwiera firmową skrzynkę mailową. Dostaje do przygotowania trudne zestawienie, ale to żaden problem – po 2 tygodniach bez pracy takie wyzwanie to naprawdę świetna sprawa. Jeśli właśnie pomyślałeś, że to dla Ciebie mało realny scenariusz i Twój powrót z urlopu raczej nie rysuje się w jasnych barwach, koniecznie sprawdź, co możesz zrobić, aby przetrwać pierwsze dni w pracy po przerwie.
Spis treści
Powrót do pracy po urlopie – dlaczego jest taki trudny?
Niechęć do pracy po urlopie to dość powszechne odczucie. Aby w pełni oswoić się z warunkami panującymi w pracy i wejść w tryb codziennych obowiązków, potrzeba nawet kilkunastu dni! Dlatego nie dziw się, że pierwsze godziny za biurkiem czy przy innym stanowisku pracy wywołują tyle nerwowych reakcji: trudno Ci się skupić, przytłacza Cię nawał obowiązków. Daj sobie czas na powrót do codziennej rzeczywistości. Niech „czas przejściowy” stanie się solidną podstawą do dalszej pracy. Łagodne traktowanie samego siebie to opłacalna strategia. Dzięki temu zespół w krótszym czasie odzyska zaangażowanego członka, a firma pracownika gotowego do dalszych wyzwań.
Co więcej, by powrót do pracy po urlopie był łatwiejszy, warto o nim pomyśleć jeszcze przed wyjazdem na wakacje! Chodzi tu o zaplanowanie powierzonych projektów, by po powrocie nie musieć rozpaczliwie nadganiać swojej pracy z obawy przed terminem lub też wdrażać się od razu w ogromny i wymagający wielkiej uwagi projekt. Dlatego istotne jest zakończenie przed wyjazdem wszystkich możliwych zadań. Dobrym rozwiązaniem jest również niezaczynanie nowych działań tuż przed urlopem (jeśli to tylko możliwe). Po powrocie zyskasz bowiem nowe, świeższe spojrzenie, dzięki czemu łatwiej będzie wpaść na nowatorski pomysł czy w odpowiedni sposób wesprzeć zespół.
Wiele osób praktykuje zwyczaj wracania z wyjazdu prosto do pracy, często wprost z lotniska, z bagażami w ręku. Wydaje się to dobrym pomysłem – w końcu maksymalnie wykorzystujesz czas wolny – jednak z psychologicznego punktu widzenia nie jest to najlepsze rozwiązanie. Organizm potrzebuje czasu, żeby przystosować się do nowych warunków. Podobnie jest z naszą psychiką, która w takiej sytuacji „rozleniwiona” wolnym trybem życia i przyjemnościami konfrontuje się z szybkim tempem działań czy specyficzną atmosferą. Dlatego warto zastanowić się nad zaplanowaniem wyjazdu i wygospodarować przynajmniej jeden dzień na aklimatyzację po powrocie. Dzięki temu pójście do pracy po urlopie nie będzie tak traumatyczne.
Rozpoczęcie obowiązków służbowych po 14 dniach urlopu czy dłuższej przerwie bywa naprawdę dotkliwe. Także u Ciebie powrót do pracy po długim urlopie wywołuje nerwowe dreszcze? Na samą myśl, że siadasz do biurka, boli Cię brzuch? To mogą być nie tylko sygnały „syndromu urlopowego”, ale również znak, że problem jest poważniejszy, niż Ci się wydaje i być może warto się zastanowić nad zmianami w zawodowej biografii. Trudny powrót z urlopu może również sygnalizować, że w samym zespole pracowników źle się dzieje: istnieje konflikt zadań i interesów czy zjawisko mobbingu. Dlatego koniec urlopu może być początkiem refleksji i motorem do zaplanowania kroków w kierunku polepszenia warunków w obecnej pracy czy też rozpoczęcia poszukiwań nowej.
I jeszcze jedna porada: koniec z wyrzutami sumienia, że byłeś na urlopie, a teraz trudno Ci wrócić do pracy! Proces adaptowania się do zmian jest zupełnie naturalny. Nie warto również obwiniać się o to, że było się na urlopie. To naturalny element pracy, regulowany prawnie.
Jeśli nie chcesz, by pierwsze dni po odpoczynku były pełne stresu i niepotrzebnych nerwów, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Sprawdź, jakie zadania przed Tobą stoją, posegreguj je według ważności. Dzięki temu przejście z urlopu do aktywności zawodowej nie będzie tak trudne i zaowocuje właściwym wykorzystaniem w codziennej pracy energii, którą zdobyłeś w trakcie zasłużonego wypoczynku.
12 wskazówek jak przetrwać, gdy wracasz po urlopie do pracy
A zatem jak poradzić sobie z powrotem do pracy po urlopie? Wypróbuj te 12 sposobów.
1. Koniec urlopu to dobry moment, abyś zadał sobie proste pytania:
-
czy lubisz pracę, którą wykonujesz?
-
czy firma, którą tworzysz, to ta, do której chcesz wracać?
Jeśli odpowiedzi będą negatywne, właśnie teraz pomyśl o zmianie, aby kolejny powrót po urlopie do pracy był równie ciekawy jak wyjątkowa oferta biura podróży, z której skorzystałeś w tym roku.
2. Stresujesz się, myśląc, co Cię czeka po powrocie? Uspokój myśli, odpoczywaj.
3. Przygotuj się do powrotu stopniowo.
4. Znajdź przynajmniej jeden pozytywny powód powrotu do pracy: nowe wyzwania, emocjonujący projekt, wykorzystanie swojej kreatywności, nauka nowej rzeczy, kontakt z ulubionym klientem czy chociażby dobra kawa w towarzystwie znajomych z pracy.
5. Jeśli już znajdziesz jeden plus sytuacji, poszukaj kolejnych – to świetny motywator do działania!
6. Odrzuć myśli: „Co czeka mnie w firmie po powrocie? Stos papierów do przejrzenia, odpisywanie na dziesiątki maili, zrobienie kilkunastu ofert dla nowych klientów”. Nie podsycaj stresu, zastanów się, co będzie do zrobienia i zamiast spodziewać się najgorszego, przygotuj plan działania.
7. Zdefiniuj priorytety: ustal, co musisz załatwić najpierw. W terminarzu odnotuj rzeczy, które możesz zrobić w następnych dniach.
8. Daj sobie czas na płynne wdrożenie, nie wskakuj do lodowatej wody, miej wpływ na temperaturę tego, co się dzieje.
9. Kiedy wszystko zaplanujesz, wyobraź sobie pierwszy tydzień pracy, najlepiej jak tylko potrafisz. A może spotka Cię coś fantastycznego? Coś, czego się nie spodziewasz!
10. Daj sobie czas, spędź urlop jak chcesz, a pod koniec zadbaj o pozytywne nastawienie do pracy.
11. Już na urlopie wyobraź sobie, że nie możesz doczekać się powrotu do swoich zadań, tego, w czym jesteś naprawdę dobry. Co czujesz...? Odpowiedz…
12. Myśl pozytywnie. W pracy też może być przyjemnie!
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Każdy rodzic wie, że urlop macierzyński czy rodzicielski często są urlopami tylko z nazwy. Opieka nad dzieckiem to bardzo absorbujące zajęcie. Matka czy ojciec, zajmując się potomkiem, podporządkowują cały swój czas potrzebom malucha. Rytm dnia dorosłych wyznaczają kaszki, drzemki, gotowanie obiadków, czas na higienę i zabawę. Po kilku czy kilkunastu miesiącach ten schemat staje się niemal rutyną i dość trudno może być wrócić do zawodowego grafiku.
Planujesz powrót do pracy po urlopie wychowawczym, ale boisz się zostawić dziecko pod opieką innej osoby? Owszem, to trudna decyzja. Dlatego warto na ten moment dobrze przygotować zarówno siebie, jak i dziecko. Pamiętaj, że dla malucha także wszystko się zmieni. Nie należy jednak zakładać, że zmiana oznacza coś złego. Nowe środowisko, kontakt z innymi ludźmi mają pozytywny wpływ na rozwój malucha. Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim, czy każdym innym tak długim, zapewne będzie dla Ciebie stresujący. Postaraj się jednak myśleć pozytywnie i odnaleźć w nim plusy. Żeby zmniejszyć niepewność i obawy, przygotuj sobie dobry plan działania – zarówno dla sfery zawodowej, jak i osobistej.