Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak radzić sobie z emocjami w pracy?

Jak radzić sobie z emocjami w pracy?

 
Jak radzić sobie z emocjami w pracy?

Jak kontrolować emocje

 

Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN definiuje emocję jako „silne uczucie wywołane jakąś sytuacją”. Przyczyny oraz efekty takich wzmocnionych reakcji mogą być pozytywne i negatywne. Czy należy je tłumić? Czy można spróbować je wykorzystać? 

 

Pewne normy społeczne, obowiązujące również w miejscu pracy, raczej narzucają nam powściąganie emocji. Chodzi jednak przeważnie o skrajne doznania, wpływające negatywnie na daną osobę i jej najbliższe środowisko - jeśli ktoś jest zdenerwowany, nie powinien wykrzykiwać wulgaryzmów w stronę współpracowników czy rzewnie płakać, kiedy presja sytuacji przerośnie pracownika.

 

Emocje, będące efektem danej sytuacji, tak naprawdę są wskazówką, z której powinniśmy nauczyć się wyciągać wnioski. I to jest też odpowiedź na pytanie, jak kontrolować emocje. Należy potraktować je jako wytyczne i dopasować do potrzeb sytuacji.

 

Emocje w pracy

 

Już na podstawie ogłoszeń o pracę można zauważyć, że zatrudniającym zależy na takich osobach, które potrafią sobie radzić z emocjami w pracy. Odporność na stres, umiejętność działania pod presją czasu, motywowanie siebie i zespołu, te i podobne wymogi wypisywane są w różnego rodzaju ofertach pracodawców.

 

Najczęściej to właśnie ciężkie, negatywne emocje najtrudniej jest opanować. Utrata klienta, danych, awaria sprzętu wywołują często gwałtowne i skrajne reakcje. W takiej sytuacji należy owe emocje stłumić - nie można zniszczyć sprzętu, zwymyślać klienta czy dociekliwego szefa.

 

Oczywiście po pracy jest już większy wybór aktywności pomagających pozbyć się negatywnych uczuć i uwolnić od stresu. Zabiegi kosmetyczne, masaże, siłownia lub pływalnia - to tylko kilka łatwo dostępnych propozycji.

Co zrobić, kiedy jest to jednak zbyt odległa perspektywa, a gniew lub lęk, które w nas wzrastają paraliżują pracę? Kilka głębokich oddechów, odejście od stanowiska, krótki spacer są dobrym początkiem na radzenie sobie z trudną sytuacją. Jeśli jest taka sposobność, to rozwiązaniem może być rozmowa telefoniczna z kimś bliskim lub nawet zwykła wymiana wiadomości tekstowych.

 

Zarządzanie emocjami w pracy

 

Jak kontrolować emocje w biurze, tak by negatywne reakcje przyniosły korzyści? To w bardzo dużej mierze kwestia poznania siebie, rozpoznania i zidentyfikowania sytuacji, które na nas wpływają.

 

Przykłady emocji i ich wykorzystania możemy zaobserwować na przykładzie comiesięcznej rozmowy z przełożonym. Skrajnym przypadkiem będzie stres, paraliż -którym dana osoba się podda, w efekcie doznając dolegliwości natury psychicznej i fizycznej (bezsenność, bóle brzucha, nerwowość).

 

Kontrola uczuć wywołanych spotkaniem ze zwierzchnikiem powinna pracownika zmobilizować do działania. Na początek dobra będzie analiza czynników, które wywołują stres. Może ktoś boi się rozmowy, ponieważ nie zrealizował w całości wyznaczonego planu? Może jest zestresowany, gdyż klient nie był zadowolony z obsługi?
Określenie takich elementów pozwoli z kolei przemyśleć przyczyny danej sytuacji - nie zrealizowano planu, ponieważ potrzebna była pilna pomoc przy innym projekcie, klient był tylko pozornie niezadowolony, bo chciał wymusić nieuczciwą reklamację itd.
Emocje, wyzwolone świadomością konfrontacji z szefem, zmobilizują daną osobę do podjęcia działań, do rzetelnego przygotowania się do oceny, a także do unikania błędów, które doprowadziły pracownika do skrajnego stresu.

 

Podobnie jest z kontrolą emocji pozytywnych: duża transakcja z klientem, zakończona sukcesem - skrajną reakcją będzie euforia, mogąca doprowadzić do przechwałek w grupie, nadmiernej ekscytacji. Jednak odpowiednio ukierunkowana radość przełoży się na motywowanie innych do działania. Pracownik, po osiągniętym sukcesie jest w stanie wykorzystać wiedzę, którą zdobył, by pomóc innym.

 

Warto jeszcze poświęcić uwagę zagadnieniu inteligencji emocjonalnej w pracy. Osoby posiadające tę cechę mają zdolność do współodczuwania i umiejętnego oddziaływania na emocje innych. Jest to niezwykle cenne w większym zespole. Dany pracownik jest w stanie zauważyć czy ktoś potrzebuje pomocy, ma gorszy dzień lub potrzebuje wsparcia. Osoba obdarzona inteligencją emocjonalną będzie wstanie odpowiednio zareagować i udzielić wsparcia kolegom z zespołu.

 

Zarządzanie emocjami w pracy to często poruszany temat przez menadżerów i liderów w przedsiębiorstwach. Dobrze zorientowany zwierzchnik będzie w stanie zaobserwować, co dzieje się z personelem i tak pokierować jego obowiązkami, by wszelkie sytuacje, zdarzenia i przeżycia pracownicy mogli przekuć na korzyść swoją i całego zespołu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Pracownik administracyjny do działu współpracy z językiem niemieckim

    Max Bau Sp. z o.o.   Opole, ul. Wrocławska 62    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Sprawy administracyjne, kontakty telefoniczne z kontrahentami na terenie Niemiec. Wyłączne miejsce pracy: Opole
  • Operator bioreaktorów

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres czynności: obsługa nowoczesnych maszyn w tym bioreaktory, monitorowanie aktualnego stanu technicznego urządzeń, uzyskiwanie substancji potrzebnych do tworzenia konkretnych produktów, analiza otrzymanych wyników, praca w systemie trzyzmianowym.
  • Dyrektor handlowy w dziale zbóż

    Agerona Sp z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wyplata 8000 netto + bonusy Twój zakres obowiązków: nawiązywanie kontaktów handlowych oraz budowanie stałych relacji biznesowych z klientami; opracowywanie i bieżąca aktualizacja planów kontraktacji; nadzór nad przygotowywaniem umów i koordynacja ich realizacji; pozyskiwanie nowych...

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?