Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak dobrze wykorzystać urlop i odpocząć od pracy?

Jak dobrze wykorzystać urlop i odpocząć od pracy?

 
Jak dobrze wykorzystać urlop i odpocząć od pracy?

Większość z nas nie może doczekać się zaplanowanych dni wolnych. Jednak jak dobrze wykorzystać urlop, by nie mieć poczucie straconego czasu i wrócić do firmy w pełni sił? Jeśli zastanawiasz się, jak odpocząć od pracy, skorzystaj z naszych porad.

 

Jak się zrelaksować podczas urlopu

 

Przede wszystkim uniwersalnego sposobu na efektywny odpoczynek podczas urlopu nie ma – od leniwego wylegiwania się na plaży, przez wyjazd dostosowany do potrzeb dzieci, po aktywny wypoczynek wypełniony zwiedzaniem, górskimi wycieczkami i uprawianiem sportów – wszystko to może spełniać swoją funkcję wypoczynku i pomóc danej osobie oderwać się od obowiązków służbowych.

 

Jednak pamiętaj przy tym, że żeby dobrze wypocząć, wcale nie potrzebujesz przeładowanego programu i miliona atrakcji. Wprost przeciwnie.

 

Idealny urlop powinien ponoć trwać 3 tygodnie. Wszystko po to byśmy w pierwszym tygodniu mogli odzwyczaić się od pracy i przyzwyczaić do nowej rzeczywistości, a w drugim mogli „oswoić” nowe miejsce, do którego przyjechaliśmy. W ten sposób przygotujemy sobie podatny grunt na właściwy, efektywny odpoczynek na urlopie – zdaniem psychologów dopiero podczas trzeciego tygodnia urlopu naprawdę odpoczywamy.

 

Jednak nie ma co się oszukiwać – nawet jeśli wykorzystanie jednorazowo trzech tygodni urlopu to rozwiązanie najbardziej optymalne dla naszej regeneracji sił i efektywnego wypoczynku, to naprawdę niewielu z nas może sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Czy to oznacza, że krótszy wymiar urlopu wypoczynkowego naprawdę nie pozwoli Ci dobrze wypocząć? Niekoniecznie.

 

Pracę zostaw za drzwiami

 

Zapis o tym, że przynajmniej raz w roku pracodawca powinien udzielić nam dwutygodniowego, nieprzerwanego urlopu, znajdziemy w Kodeksie pracy. W praktyce to też najbardziej popularne rozwiązanie wśród wypoczywających pracowników. Brak optymalnych trzech tygodni wolnego wcale nie oznacza, że z wakacji wrócisz zmęczony i zły. O tym decyduje szereg innych czynników.

 

Podstawowa sprawa to wypełnienie wszystkich obowiązków zawodowych przed urlopem, niepozostawianie zaległości, które mogą bardzo skutecznie zaprzątać twoją głowę w trakcie urlopu i zepsuć ci wypoczynek.

 

Druga ważna rzecz to zostawienie obowiązków za drzwiami firmy. To chyba najtrudniejsze zadanie. Po przekazaniu obowiązków koledze czy koleżance, z chwilą rozpoczęcia urlopu powinieneś przestawić swoje myślenie na wolniejszy, urlopowy tryb. Nie chodzi tu tylko o wyłączenie telefonu (lub nagranie wakacyjnej formułki na poczcie), ustawienie autorespondera o nieobecności i unikanie komputera, ale także zrezygnowanie lub ograniczenie do minimum sprawdzania prywatnej poczty e-mail w telefonie.

 

By dobrze wypocząć musisz też porządnie przeorganizować sposób myślenia – jeśli mimo tych wszystkich działań twoja głowa dalej będzie w pracy, z relaksu na urlopie nici. Gdy wyłączenie telefonu nie wchodzi w grę, wybierz rozwiązanie pośrednie – ustal ze swoimi współpracownikami konkretne godziny, w czasie których można się z tobą kontaktować.

 

Czas na remont

 

Urlop to bardzo często czas, kiedy wiele osób remontuje i wykańcza mieszkania, zajmuje się pracami przydomowymi i innymi obowiązkami. Jednak jeśli urlop bierzesz z myślą np. o malowaniu, remoncie mieszkania, raczej nie uda ci się zregenerować sił, nabrać energii i zapału do pracy.

 

Oczywiście podczas takiego urlopu możesz sobie wmówić, że odpoczywasz – przecież nie chodzisz do pracy. Jednak to najczęściej tylko pozory – dlatego w przypadku urlopu wypełnionego innymi obowiązkami domowymi warto wygospodarować sobie chociaż kilka dni na relaks. Nawet krótki wyjazd, spacery czy kolacja w miłym towarzystwie pomogą głowie odpocząć, zregenerować siły i choć trochę naładować akumulatory.

 

Czego ty chcesz?

 

Podstawą do dobrego wypoczynku jest plan. I nie chodzi tu wcale o dopracowany w każdym szczególe plan zwiedzania tylko o określenie celów twojego wymarzonego urlopu. Zastanowienie się, co sprawia ci radość, jakie są twoje oczekiwania, co chciałbyś robić.

 

Jeśli wyjeżdżasz z całą rodziną, doskonale wiesz, że spełnienie wszystkich oczekiwań to trudna sztuka. W takiej sytuacji często rezygnujemy też ze swoich preferencji i wakacje organizujemy zgodnie z oczekiwaniami pozostałych członków rodziny, najczęściej dzieci.

 

By urlop był udany, warto wcześniej dobrze przemyśleć, jakie są też twoje oczekiwania i porozmawiać o nich z najbliższymi. Wybór miejsca i form wypoczynku to najczęściej kompromis, dlatego tak ważne jest poznanie potrzeb wszystkich domowników i takie zaplanowanie urlopu, by był on źródłem radości, a nie niepotrzebnego stresu.

 

Śpij i relaksuj się

 

Nawet jeśli lubisz intensywny wypoczynek, nocne życie i imprezy, pamiętaj, że brak snu i nadmiar alkoholu wcale nie sprzyjają odpoczynkowi. Dobry sen i błogie lenistwo to podstawa dla regeneracji organizmu, dlatego nie warto każdego urlopowego wieczoru przeznaczać na imprezowanie. Wypoczynek z dobrą książką czy pod chmurką to wcale nie jest czas stracony.

 

Podczas urlopu warto także nieco zmienić rytm dnia. Dla wielu osób poranki to gonitwa – przygotowania do wyjścia, zawożenie dzieci do przedszkola czy szkoły, nerwowe stanie w korkach – dlatego podczas urlopu staraj się, żeby twój dzień zaczynał się inaczej. Po przebudzeniu chwilę poleż, poczytaj gazetę, delektuj się kawą, herbatą czy postaw na inne małe przyjemności. Dasz w ten sposób do zrozumienia swojemu organizmowi, że czas zwolnić.

 

Jeśli natomiast twój wymarzony urlop obejmuje błogie lenistwo na plaży czy przy hotelowym basenie, nie zapominaj o zdrowej dawce ruchu. Odrobina sportu, pływanie, gra z dzieckiem w piłkę czy wypad na wycieczkę rowerową to doskonały sposób na rozluźnienie i odreagowanie stresu.

 

Urlop to też świetny czas na realizację marzeń i to nie tylko tych na szeroką skalę, np. dalekich egzotycznych podróży. Mogą to być także małe, codzienne przyjemności, np. delektowanie się miejscową kuchnią czy kupowanie pamiątek.

 

Co po powrocie do pracy?

 

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, a koniec urlopu odczuwamy szczególnie boleśnie. Co zrobić, by po urlopie nie dopadły nas przygnębienie i zdwojony stres?

 

Po pierwsze, z wakacyjnego wyjazdu nie powinieneś wracać na ostatnią chwilę. Dzień czy dwa dni spędzone w domu po powrocie pozwolą ci nabrać dystansu i przyzwyczaić się do tego, że za chwilę znowu trzeba będzie wrócić do codziennej rutyny.

 

Gdy już wrócisz do pracy, o ile to możliwe, warto też dać sobie czas na rozruch. Oczywiście nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli nie masz wyrozumiałego szefa, ale powrót z urlopu to świetny moment na to, by zaplanować sobie lepsze funkcjonowanie na co dzień.

 

Warto również lepiej przemyśleć wypoczynek po pracy. Codzienna, choćby krótka dawka czasu dla siebie – godzina na spacer z psem, wyjście na basen czy siłownię, chwila z książką czy nawet ulubionym serialem, pozwolą ci na zachowanie większej równowagi i dystansu. Jeśli do tej pory o tym zapominałeś, po powrocie z urlopu warto na nowo zacząć kształtować pozytywne nawyki. Dzięki nim nie tylko łatwiej będzie ci zaaklimatyzować się w pracy po powrocie z urlopu, ale też lepiej poradzisz sobie ze stresem na co dzień.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?