Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Introwertycy w pracy zdalnej – jak ich wspierać?

Introwertycy w pracy zdalnej – jak ich wspierać?

 
Introwertycy w pracy zdalnej – jak ich wspierać?

Introwertycy to często najlepsi pracownicy w zespole, odznaczający się umiejętnością drobiazgowej analizy, skrupulatni i uważni. Ich błyskotliwe spostrzeżenia mogą znacznie przyczynić się do sukcesu niejednego projektu. Żeby jednak introwertyk mógł rozwinąć skrzydła w firmie, musi mieć zapewnione warunki pracy odpowiadające jego usposobieniu. Dziś przyjrzymy się kwestii, jak powinno wyglądać wsparcie pracowników z introwertycznym typem osobowości wykonujących obowiązki w home office. Na co powinien zwrócić uwagę manager zespołu?


Postaraj się zrozumieć naturę introwertyczną


Każdy dobry team leader powinien przede wszystkim zapoznać się z definicją introwertyka, zdawać sobie sprawę, że w jego zespole prawdopodobnie są osoby z tym typem osobowości. Dzięki temu będzie mógł stworzyć takie zasady współpracy, by osoby z naturą introwertyczną mogły w spokoju realizować swoje zadania. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim introwertycy zazwyczaj odznaczają się dużą samodzielnością. Preferują indywidualne wykonywanie zadań, a także jasno ustalone reguły np. dotyczące zakresu obowiązków, odpowiedzialności za poszczególne części projektu, ale również sposobu komunikacji między współpracownikami.

 

Warto zatem zadbać o to, by niedomówień w pracy zdalnej było jak najmniej. Dobrze jest ustalić oficjalne metody komunikacji, sposoby raportowania postępów, terminy. Przełożony musi także wiedzieć, że introwertycy nie są skłonni do proszenia o pomoc. Raczej spędzą kilka godzin, starając się samodzielnie znaleźć źródło problemu i rozwiązanie niż zapytają o wsparcie współpracownika. Dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie systemu, w którym członkowie zespołu zgłaszają trudności pojawiające się w pracy (mogą to być np. codzienne 5-minutowe spotkania online o ustalonej porze, wspólny czat z kanałem dotyczącym trudności itp.).

 

Stwórz mniejsze grupy w pracy zespołowej

 

Introwertycy to indywidualiści. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzają się w pracy zespołowej czy unikają kontaktu z ludźmi. Wręcz przeciwnie, to bardzo często osoby towarzyskie, dobrzy słuchacze i elokwentni mówcy. Manager powinien jednak wiedzieć, że większość osób z tym typem osobowości nie przepada za wypowiadaniem się na forum publicznym. Duże grono słuchaczy onieśmiela, niekiedy nawet paraliżuje introwertyków.

 

Hałas i chaos towarzyszący współpracy w dużej grupie przeszkadzają osoby o osobowości introwertycznej, przez co nie mogą one w pełni wykorzystać swoich unikatowych talentów. Dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie małych, kilkuosobowych teamów, w których introwertycy czują się znacznie bardziej komfortowo i w sposób swobodny wyrażają swoje opinie.

 

Daj im więcej czasu na przygotowanie się do spotkań

 

Jeśli chodzi o spotkania biznesowe, briefingi w pracy, prezentacje – introwertycy bardzo rzadko “idą na żywioł”. Tego typu sytuacje społeczne są dla większości z nich stresujące, dlatego potrzebują czasu na przygotowanie. Manager powinien wziąć to pod uwagę, np. wyznaczając terminy prezentacji dla poszczególnych członków zespołu.

 

Stwórz elastyczny czas pracy

 

Introwertycy dobrze czują się w samotności, praca zdalna wydaje się więc dla wielu z nich wymarzonym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest też pójście o krok dalej w zaproponowanie osobom na home office także elastycznego czasu pracy oraz wyznaczenie jednej lub kilku godzin w ciągu dnia, gdy można się skontaktować z pracownikiem. W ten sposób introwertyk będzie mógł w spokoju realizować swoje zadania i przygotować się na ewentualne pytania o wcześniej ustalonych porach. Taki system daje ogromny komfort pracy, poprawia produktywność, zapobiega niepotrzebnemu marnowaniu czasu na spotkania i rozmowy, które mogą chwilę poczekać.

 

Pozwól im wyrażać opinie przez pisanie

 

Werbalna dyskusja jest z natury dynamiczna. Osoby, które biorą w niej udział, spotykają się z nowymi pomysłami i ideami oraz muszą na nie niemal natychmiast odpowiadać, często mówić to, co jako pierwsze przychodzi im do głowy. To stawia introwertyków w bardzo niekomfortowej sytuacji. Ludzie z tym typem osobowości wolą bowiem zawsze choć przez chwilę zastanowić się nad odpowiedzią. Dlatego bardzo wielu z nich preferuje raczej pisanie niż ustne wypowiedzi. Warto umożliwić pracownikom na home office dyskutowanie na temat bieżących spraw np. na firmowym czacie. Nie w każdej sytuacji telekonferencja czy wideorozmowa to najlepsze rozwiązania.

 

Jeśli chodzi o spotkania wideo, manager musi wiedzieć, że są one wyjątkowo stresujące dla pracownika z introwertycznym typem osobowości. W czasie takiego meetingu osoba pokazuje nie tylko twarz, ale także otoczenie, czyli najczęściej po prostu domowe zacisze. Introwertycy zaś przywiązują dużo wagi do ochrony prywatności, dopuszczenie kogokolwiek do swojego życia osobistego traktują bardzo poważnie. Jeśli wideokonferencje w zespole zdalnym są absolutnie niezbędne, manager powinien dać introwertykowi czas na przygotowanie do nich.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.