Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Inowrocław: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jaka jest stopa bezrobocia?

Inowrocław: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jaka jest stopa bezrobocia?

 
Inowrocław: rynek pracy – kogo potrzebuje? Jaka jest stopa bezrobocia?

Inowrocław jest jedną z największych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego. Na mapie Polski należy szukać go na południe od Bydgoszczy i południowy zachód od Torunia. Do pierwszego miasta są z Inowrocławia 44 kilometry, do drugiego – 37 kilometrów. Inowrocław to bardzo stare miasto – jego dzieje sięgają około XIII wieku. Świadectwem średniowiecznego rodowodu są tutejsze zabytki, między innymi godne zwiedzenia gotyckie kościoły. Miasto jest zielone, niepozbawione atrakcji i przyjazne do życia. Jednym z najbardziej znanych inowrocławskich wydarzeń cyklicznych jest Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych Arlekinada. Do miejscowości chętnie przybywają kuracjusze chcący skorzystać z dobrodziejstw tutejszego uzdrowiska. Obsypany kwiatami Park Solankowy stanowi wizytówkę miasta.

 

Inowrocław to także dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Firmy z polskim i międzynarodowym kapitałem, w tym duże koncerny, generują zapotrzebowanie na specjalistów z różnych branż. Do kogo kierowane są najczęściej oferty typu praca – Inowrocław? Czy w można mówić o rynku pracownika w tym mieście?

 

Rozwinięte branże, firmy – Inowrocław

 

Analizę lokalnego rynku zatrudnienia zacznijmy od przeglądu działalności zlokalizowanych w Inowrocławiu firm. Miejscowość na bowiem liczne atuty inwestycyjne. Należą do nich między innymi dogodna lokalizacja w pobliżu dużych miast, rozwinięta infrastruktura transportu naziemnego (obwodnicę Inowrocławia tworzą DK 25, DK 15), przyjazne otoczenie biznesu, ulgi podatkowe, tereny uzbrojone i nieruchomości przystosowane do prowadzenia działalności i inne udogodnienia gwarantowane przez miasto i w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

W profilu gospodarczym miejscowości na pierwszy plan wysuwają się handel i usługi oraz działalność związana z obsługą przyjezdnych – turystyczna i uzdrowiskowa. W Inowrocławiu nie brakuje także zakładów przetwórstwa przemysłowego, producentów np. mebli, opakowań, artykułów biurowych, paszy, tworzyw konstrukcyjnych i wyrobów z PTFE i poliamidu, narzędzi diamentowych, odzieży, chemii gospodarczej, wyrobów mięsnych, luster.

 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lipca 2021 r., źródło: GUS), w mieście najwięcej jest:

  • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – 1448, czyli 21,1% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej,
  • przedsiębiorstw budowlanych – 711, czyli 10,3% podmiotów,
  • zakładów opieki zdrowotnej lub pomocy społecznej – 684, czyli 10,0% podmiotów,
  • firm transportowych – 618, czyli 9,0% podmiotów,
  • jednostek prowadzących działalność specjalistyczną, naukową lub techniczną – 582, czyli 8,5% podmiotów,
  • zakładów przetwórstwa przemysłowego – 542, czyli 7,9%.

 

Wszystkich podmiotów gospodarczych w mieście jest 6871, w tym 2 bardzo duże zakłady pracy zatrudniające co najmniej 1000 osób, 9 dużych o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 osób i 62 średniej wielkości, tworzące 50-249 miejsc pracy.

 

Bezrobocie – Inowrocław

 

Jak widać, przekrój gospodarczy miasta jest dość różnorodny. Pracę w Inowrocławiu znajdą osoby o różnym poziomie wykształcenia, doświadczeniu i predyspozycjach. Miasto przyciąga szukających zatrudnienia z całej okolicy. Bezrobocie w powiecie inowrocławskim, obszarze w znacznym stopniu rolniczym, jest jednak dość duże. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lipca wyniosła tu 11,9%, była zatem o wiele wyższa od i tak dość wysokiej stopy bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim (8,2%).

 

Walka z bezrobociem to pilne zadanie instytucji rynku pracy. W szczególności bezrobocie długotrwałe, powyżej 12 miesięcy, może mieć bardzo negatywne skutki zarówno dla samego bezrobotnego, jak i jego otoczenia. Przeciągający się brak pracy, kolejne niepowodzenia w rekrutacji mogą obniżać samoocenę, pogłębiać izolację społeczną, prowadzić do depresji czy popadania w nałogi, a także ubóstwa. W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu, głównej instytucji rynku pracy w mieście, w końcu lipca 2021 r. figurowało 7,1 tys. bezrobotnych. 4,3 tys. z nich to osoby długotrwale bezrobotne.

 

W urzędzie pracy chętni mogą skorzystać z poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy, wsparcia finansowego (np. zasiłku dla bezrobotnych, dodatków i bonów – po spełnieniu warunków ustawowych). PUP organizuje także szkolenia i kursy, targi pracy.

 

Jak znaleźć pracę w Inowrocławiu?

 

Nawet jeśli czas bez zatrudnienia przedłuża się, postarajmy się zachować otwartą głowę i zmobilizować siły. Czekanie, aż urząd pracy znajdzie nam posadę, trudno nazwać optymalnym sposobem na poszukiwanie zatrudnienia. Jak szukać pracy? Przede wszystkim aktywnie. Na początek warto zarejestrować się na rzetelnym portalu z ogłoszeniami o pracę i zacząć regularnie przeglądać propozycje od pracodawców. Liczne oferty pracy w Inowrocławiu znajdują się na praca.pl. Wystarczy w pasku wyszukiwania podać nazwę tej miejscowości i kliknąć w przycisk Szukaj, a ukaże się nam lista wszystkich aktualnych ogłoszeń. Wyniki możemy zawężać. Czasami lepiej podać obszar zawodowy, a nie nazwę konkretnego stanowiska – dzięki temu zorientujemy się, jacy specjaliści są poszukiwani w interesującej nas branży.

 

Warto też korzystać z innych możliwości, jakie daje portal praca.pl. Ustawmy Job Alert, który wyśle powiadomienia na e-mail w momencie, gdy zostanie opublikowana oferta spełniająca nasze kryteria. Pamiętajmy o przygotowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych! CV możemy stworzyć szybko w Kreatorze CV, do którego mają dostęp zalogowani użytkownicy praca.pl.

 

W czasie rozglądania się za nową posadą bardzo istotną kwestią jest ocena własnych szans na zatrudnienie w interesującym nas mieście czy regionie. Czy nasze kwalifikacje są pożądane przez lokalnych pracodawców? Jeśli od dłuższego czasu nie pojawiają się żadne oferty dla osób z naszym wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami, trudno oczekiwać, że zapotrzebowanie rynku pracy nagle się odmieni i zostaniemy obsypani propozycjami. W takim wypadku warto raczej zastanowić się nad:

  • podjęciem pracy zdalnej – jeśli to możliwe w naszej branży,
  • wyjazdem za pracą tam, gdzie notuje się zapotrzebowanie na osoby z naszymi kwalifikacjami,
  • poszerzeniem własnych kompetencji, przebranżowieniem.

 

Bierne oczekiwanie, aż rynek pracy dostosuje się do naszych kwalifikacji może być mało skuteczne. Warto zatem sprawdzać, jakie jest zapotrzebowanie pracodawców na kadrę. Informacji na ten temat dostarcza na przykład ogólnopolskie badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku na polecenie resortu pracy.

 

Zgodnie z Barometrem w 2021 r. w powiecie inowrocławskim pracodawcy poszukują w szczególności: dekarzy i blacharzy budowlanych, diagnostów samochodowych oraz przetwórców mięsa i ryb.

 

Wszystkich profesji deficytowych w mieście jest jednak znacznie więcej, a braki kadrowe zauważalne są w różnych branżach, na przykład:

  • transportowo-magazynowej – oferty pracy czekają na kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, maszynistów, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców,
  • technologicznej – poszukiwani są projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
  • finansowej – etaty czekają na samodzielnych księgowych, pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych,
  • motoryzacyjnej, elektromaszynowej i metalowej – ze znalezieniem posady nie powinni mieć też trudności blacharze, lakiernicy i mechanicy pojazdów samochodowych, a także elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, operatorzy obrabiarek skrawających, ślusarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • medyczno-opiekuńczej – w deficycie są także lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych,
  • marketingowej – posady czekają na specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

 

Ze znalezieniem w Inowrocławiu pracy nie powinni mieć też kłopotu pracownicy budowlani, zarówno bez wysokich kwalifikacji, jak i posiadający uprawnienia budowlane, aplikujący na stanowiska kierownicze. Listę wszystkich profesji deficytowych w powiecie inowrocławskim znajdziemy na stronie Barometru.

 

Kto z kolei powinien być przygotowany na pewne trudności na rynku pracy? W powiecie zauważono nadwyżkę szukających zatrudnienia:

  • ekonomistów,
  • filologów i tłumaczy,
  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
  • pedagogów,
  • pracowników administracyjnych i biurowych,
  • pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
  • specjalistów administracji publicznej,
  • specjalistów technologii żywności i żywienia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.