Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ile pracują Polacy

Ile pracują Polacy

 
Ile pracują Polacy

Jedni odliczają powolne godziny do wyjścia z pracy, inni w wolnym czasie robią niemalże drugi etat. Ile pracują Polacy? Jak wyglądają statystyki na tle innych krajów?

 

Ile godzin pracują Polacy?

 

Art. 129. Kodeksu pracy mówi, że: „§1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135–138, 143 i 144”. Czy jednak rzeczywiście pracownicy spędzają 40 godzin tygodniowo w pracy? Może jest tych godzin mniej?

 

Według danych za ostatni kwartał 2017 roku, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w dokumencie Rynek pracy w 2017 (data publikacji marzec 2019), przeciętny tygodniowy czas pracy przepracowany łącznie w pracy głównej i dodatkowej przez daną grupę badawczą ukształtował się na poziomie 38,9 godzin. Występuje tu różnica trzech godzin między przeciętnym czasem u kobiet (37 godzin) i mężczyzn (40,5 godzin).

 

Dane należy jednak uszczegółowić rzeczywistą liczbą godzin – praca dodatkowa, niepełny wymiar czasu pracy czy nadgodziny, różnicują charakterystykę tygodnia pracy Polaków. Największy odsetek osób przepracował w badanym tygodniu od 40 do 49 godzin (62,1%). Między 50 a 59 godzin przepracowało 6,1%. a kolejne 3,4% spędziło w pracy więcej niż 60 godzin.

 

Można też zadać pytanie „Ile godzin tygodniowo pracują Polacy?” w poszczególnych sektorach. „Przykładowo w analizowanym kwartale, w najbardziej licznej sekcji jaką jest przetwórstwo przemysłowe – 3/4 pracowników (78,0%) przepracowało w tygodniu 40 godzin lub więcej, przy czym 6,1% – 50 godzin lub więcej. W budownictwie – 78,8% pracujących wykonywało pracę przez co najmniej 40 godzin, ale 21,7% pracowało przez 50 godzin lub dłużej” jak podaje GUS.

Bardzo zmienna jest kwestia tego, ile lat pracują Polacy. Obecny wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

 

Ile pracują Polacy, a ile inni przedstawiciela krajów UE?

 

Ostatnie dane Eurostatu dotyczą zatrudnionych w pełnym wymiarze pracy w roku 2018 dla krajów Unii i państw kandydujących. Dla 28 państw UE średnia wyniosła 41,2 godziny w tygodniu. Najwyższą średnią odnotowała Turcja bo aż 48,9 godzin. Polska jest dziesiąta w zestawieniu ze średnią 41,8 godzin dla etatowców. Najniżej w zestawieniu jest Dania z 38,5 godzinami pracy w tygodniu (pozostają dwie pozycje bez danych – Albania i Liechtenstein).

 

Bardzo ciekawą statystykę przedstawiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Otóż odpowiedziała na pytanie „Ile godzin w roku pracują Polacy?”. Wg najnowszych dostępnych danych Polak w 2018 r. pracował 1792 godziny i wśród prezentowanych w badaniu krajów plasuje się na 10 miejscu, wyprzedzając m.in. reprezentanta Stanów Zjednoczonych (1786 godzin) czy pracowitą Japonię (1680 godzin). Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się Meksyk z liczbą 2148 godzin.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter / Instalator systemów powietrza i wody

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów hydrauliki i powietrza zgodnie z dokumentacją; Instalacja rurek oraz węży zgodnie z schematem; Praca na stalowych rurach o średnicy do 30 mm (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa wymaganych w procesie instalacji maszyn (giętarek, automatycznych pił do cięcia)
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?