Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hipermarkety kompaktowe – czym są?

Hipermarkety kompaktowe – czym są?

 
Hipermarkety kompaktowe – czym są?

Supermarkety, hipermarkety, minimarkety, dyskonty, wielkie centra handlowe lub małe osiedlowe sklepiki – w każdym większym mieście wybór miejsc, gdzie możemy zrobić zakupy, jest bardzo szeroki. Duże sieci handlowe w Polsce coraz częściej rezygnują z prowadzenia wielkopowierzchniowych hipermarketów na rzecz ich kompaktowych wersji. Czym jest to spowodowane?

 

Hipermarket kompaktowy – definicja

 

Przyjęło się, że hipermarket to sklep samoobsługowy o powierzchni handlowej przekraczającej 2500 m2 (poniżej mówimy m.in. o supermarketach), ale spotkać można wiele takich, które mają nawet 20 000 m2. Ze względu na metraż punkty najczęściej zlokalizowane są na obrzeżach miast, a na ich terenie znajdują się też małe punkty usługowe czy sklepy. Hipermarket ma bardzo szeroki asortyment. Od produktów FMCG (szybko zbywalne towary pierwszej potrzeby, jak napoje, artykuły spożywcze i środki czystości), przez kosmetyki, odzież, zabawki, aż po elektronikę, AGD, sprzęt sportowy, a nawet meble.

Hipermarket kompaktowy to po prostu pomniejszony format hipermarketu. Wymagający mniejszych nakładów finansowych, lepiej odpowiadający na potrzeby zakupowe klientów. Od supermarketu odróżnia go głównie asortyment – w supermarkecie znajdziemy przede wszystkim żywność i inne produkty szybko zbywalne, w hipermarkecie kompaktowym  także sezonowe produkty przemysłowe, ubrania, elektronikę.

 

Hipermarkety kompaktowe – wady i zalety


W ostatnim czasie jedna z dużych sieci sklepów zaczęła zamykać swoje największe hipermarkety i inwestować w mniejszy format. Powierzchnia jest redukowana nawet o połowę, np. z 12000 m2 do 6 000. Dlaczego podjęto takie działania? Przede wszystkim duża przestrzeń sprzedaży generuje koszty i wymaga większego kapitału: na szeroki asortyment, personel, który obsłuży klientów, utrzymanie budynku itd.

Takie kroki przedsiębiorców są też odpowiedzią na preferencje klientów. Okazało się bowiem, że hipermarket kompaktowy jest bardziej rentowny, lepiej dostosowany do potrzeb konsumentów. Zakupy w nim są łatwiejsze, nie zajmują wiele czasu, a dzięki dobrej organizacji przestrzeni, klient szybko znajduje to, czym jest zainteresowany.

Jako że te sklepy zajmują mniejszą powierzchnię, dają przedsiębiorcom możliwość wyboru atrakcyjniejszego punktu – bliżej centrum miasta czy dużych osiedli mieszkalnych. Łatwiej bowiem znaleźć lokalizację zgodną z koncepcją zagospodarowania przestrzennego danej gminy.

Hipermarkety kompaktowe można więc uznać za ulepszoną wersję tradycyjnych hipermarketów. Oferta okrojona, ale wciąż bogata i dostosowana do oczekiwań klientów, towary rozmieszczone w sposób ułatwiający zakupy to bez wątpienia spore zalety tych sklepów. Czy więc wielkopowierzchniowe przestrzenie handlowe, w których spędza się nawet kilka godzin, całkowicie znikną z mapy Polski? Raczej nie ma takiej możliwości. Wciąż znajdują bowiem swoich odbiorców.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?