Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gospodarka ekstensywna a intensywna

Gospodarka ekstensywna a intensywna

 
Gospodarka ekstensywna a intensywna

Działalność gospodarczą, i tę na małą skalę, i tę na dużą, prowadzi się po to, by przez wytwarzanie produktów i realizowanie usług zaspokoić potrzeby ludzi. Wykorzystywane są do tego celu różnorakie zasoby – surowce, technologia, kapitał finansowy, kapitał ludzki itd. Gospodarka intensywna oraz gospodarka ekstensywna to dwa przeciwległe systemy, w których odmiennie interpretuje się kwestię użytkowania zasobów. Czym charakteryzują się te modele? Jakie skutki przynoszą dla społeczeństw i państw?

 

Gospodarka intensywna: definicja

 

Gospodarka intensywna to system ekonomiczny, w którym ważną rolę odgrywa wydajność pracy. Jest ona wysoka, dzięki czemu można optymalnie użytkować zasoby. Ten system cechuje oszczędne podejście do wydobycia surowców. Wykorzystywane są one w niezbędnym stopniu, który można ograniczyć poprzez zastosowanie nowych technologii, usprawnianie produkcji.

 

Uruchomione już fabryki są modernizowane, a dzięki inwestowaniu w naukę i edukację, wypracowuje się nowe, optymalne rozwiązania. Automatyzacja wielu zadań sprawia, że liczba pracowników nie musi być zwiększana. Takie podejście do produkcji jest opłacalne, ale wymaga zainwestowania dużego kapitału finansowego.

 

Gospodarka ekstensywna: definicja

 

W tym przypadku główne założenia są odmienne. Wytwarzanie większej ilości dóbr staje się możliwe w efekcie wydobywania i eksploatowania coraz większych zasobów surowców, areałów ziemi rolnej. Wydajność samej produkcji jest niska, podobnie nakłady pracy i nakład pieniężny. Zwiększa się z kolei liczba budowanych fabryk i zatrudnia się nowych pracowników, którzy je obsługują.

 

Skutki:

 

  • gospodarki intensywnej

Jako przykłady państw, gdzie wprowadzono gospodarkę intensywną, podawane są najczęściej Stany Zjednoczone oraz Japonia. Takie podejście do produkcji dóbr pozwala na szybki i dynamiczny rozwój gospodarczy. Innowacyjność i otwarcie na nowe technologie umożliwia wydajniejszą pracę i ograniczenie zużycia dostępnych zasobów, choćby naturalnych. 

 

  • gospodarki ekstensywnej

Gospodarka ekstensywna była charakterystyczna dla Związku Radzieckiego. Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego słowo ekstensywny tłumaczy jako: rozciągły, obszerny; obfity ilościowo, lecz ubogi jakościowo. I ta definicja dobrze oddaje skutki gospodarcze tego systemu. Nieracjonalne użytkowanie zasobów, marnowanie ich potencjału ogranicza rozwój produkcji. Kolejnym następstwem takich działań jest opóźnianie postępu. Nowoczesna gospodarka, oparta na wiedzy i technologii, nie pozostawia miejsca na takie podejście.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Kontroler jakości

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres zadań: kontrola przestrzegania przyjętych instrukcji i procedur wynikających z wymagań systemów jakościowych HACCP, IFS, QS; kontrola spełniania wymagań dotyczących higieny personelu, kontrahentów, osób wizytujących i odwiedzających zakład; nadzór nad przestrzeganiem regulaminu...
  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    2 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.

Najnowsze artykuły

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia.