Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gniezno – rynek pracy, poszukiwanie pracy, bezrobocie

Gniezno – rynek pracy, poszukiwanie pracy, bezrobocie

 
Gniezno – rynek pracy, poszukiwanie pracy, bezrobocie

Gniezno to obowiązkowy punkt na mapie dla wszystkich miłośników turystyki historycznej. Pierwsza stolica Polski była świadkiem wielu kluczowych w dziejach naszego kraju wydarzeń. Miasto pełne jest zabytków, muzeów, obiektów sakralnych. Odbywają się tu liczne imprezy sportowe i wydarzenia kulturalne, przyciągające turystów z kraju i zagranicy.

 

W Gnieźnie historia przenika się z nowoczesnością, tworząc przyjazne warunki do życia, rozwijania kariery zawodowej i prowadzenia biznesu.

 

Gród Lecha to również prężnie działający ośrodek przemysłowy, z wieloletnimi tradycjami przemysłu spożywczego, lekkiego, maszynowego. Czytaj dalej i dowiedz się:

 

  • co o lokalnym rynku zatrudnienia mówi poziom bezrobocia,
  • jacy są gnieźnieńscy pracodawcy,
  • gdzie szukać ofert typu praca Gniezno.

 

Stopa bezrobocia – Gniezno

 

Gniezno leży w województwie wielkopolskim, 50 km od jego stolicy – Poznania. Cały region prężnie się rozwija, co można zauważyć, obserwując wskaźniki dotyczące gospodarki i rynku pracy. Jednym z ważniejszych jest stopa bezrobocia.

 

Zgodnie z danymi GUS w końcówce sierpnia 2021 r. wskaźnik ten wynosił:

 

  • 5,8% dla Polski,
  • 3,4% dla województw wielkopolskiego,
  • 4,5% dla powiatu gnieźnieńskiego.

 

Wg sprawozdań publikowanych przez PUP Gniezno na koniec sierpnia liczba bezrobotnych w całym powiecie wynosiła 2300 osób. W tej grupie znalazło się 1194 mieszkańców Gniezna. Zarówno w tym mieście, jak i innych miejscowościach powiatu sporym problemem jest długotrwałe bezrobocie. W takiej szczególnej sytuacji na rynku pracy znajdowało się 500 mieszkańców Gniezna i 925 osób z całego powiatu.

 

Pomoc dla bezrobotnych i wsparcie w poszukiwaniu pracy można otrzymać w PUP:


Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie
ul. Sobieskiego 20
62-200 Gniezno
tel. 61 426 16 49 lub 61 426 44 34
e-mail: pupgniezno@gniezno.praca.gov.pl lub pogn@praca.gov.pl

 

Rozwinięte branże, firmy – Gniezno

 

Jak wspomniano na wstępie, Gniezno jest dużym ośrodkiem gospodarczym, w którym inwestują przedsiębiorcy z polskim i zagranicznym kapitałem. Rozwijają się tu nie tylko przemysł, ale też handel i usługi. Co ma do zaoferowania miasto? Prowadzeniu tu biznesu sprzyjają dogodne położenie i dostępność komunikacyjna Gniezna. Biegną tędy droga ekspresowa S5, linie kolejowe, łączące takie miasta jak Wrocław, Poznań, Olsztyn i Gdańsk, a w pobliżu również autostrada A2. Z Gniezna niedaleko jest do międzynarodowych portów lotniczych i innych dużych, dobrze rozwiniętych gospodarczo miast.

 

To jednak nie koniec atutów Gniezna. Tutejsze tereny inwestycyjne stanowią część Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ramach której można uzyskać zwolnienia i ulgi podatkowe, wsparcie instytucji otoczenia biznesu. Kolejnym atutem Gniezna są jego mieszkańcy z różnorodnym profilem umiejętności. Miasto niejednokrotnie było nagradzane jako miejsce przyjazne do realizowania biznesu.

 

Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (wg stanu na koniec września 2021 r.) w mieście jest 9147 podmiotów gospodarki narodowej. Najwięcej z nich – 8798 – to mikrojednostki – firmy i inne podmioty oparte na samozatrudnieniu bądź generujące do 9 miejsc pracy. Poza tym w Gnieźnie działa 266 małych zakładów pracy, liczących od 10 do 49 pracowników, 75 średniej wielkości podmiotów – zatrudniających od 50 do 249 osób i 8 dużych zakładów pracy, z czego jeden generuje co najmniej 1000 miejsc pracy, a pozostałe 7 – od 250 do 999 miejsc.

W strukturze własności dominującą rolę odgrywają podmioty prywatne – stanowiące 96,4% ogółu. 74,4% to działalności osób fizycznych.

 

Jak natomiast wygląda przekrój branżowy gnieźnieńskich firm? Najwięcej podmiotów zarejestrowanych jest w następujących sekcjach PKD:

 

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 2296 podmiotów,
  • budownictwo – 1304 podmioty,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 751 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 710 podmiotów,
  • transport i gospodarka magazynowa – 627 podmiotów,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 615 podmiotów.


Wśród największych mających siedzibę w Gnieźnie firm należy wymienić m.in.: producentów baterii i akumulatorów, okien dachowych, maszyn do pakowania, podzespołów samochodowych, szkła dekorowanego czy systemów kominowych.

 

Podsumowując, praca w Gnieźnie dostępna jest w zakładach o zróżnicowanej strukturze organizacyjnej, w wielu branżach. Niska stopa bezrobocia to dobry prognostyk do szukania pracy zarówno w województwie wielkopolskim, jak i samym Gnieźnie.

 

Gdzie szukać pracy w Gnieźnie?

 

Ogląd na sytuację na rynku pracy w Gnieźnie, wcześniejszy research zapotrzebowania pracodawców w interesującej nas branży daje dobre podstawy do aktywnego poszukiwania pracy. Warto także dowiedzieć się, jakie są zawody nadwyżkowe i deficytowe w okolicy, w której chcemy podjąć zatrudnienie. W tym może pomóc Barometr zawodów. Jest on przygotowywanym raz do roku badaniem lokalnych rynków zatrudnienia pod kątem równowagi między popytem a podażą pracy. Co wynika z badania dla powiatu gnieźnieńskiego? W jakich branżach czeka praca w Gnieźnie od zaraz?

 

Eksperci wskazali na duży deficyt poszukujących pracy i jednocześnie posiadający niezbędne, aby ją wykonywać uprawnienia:

 

  • blacharzy i lakierników samochodowych,
  • diagnostów samochodowych,
  • nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
  • nauczycieli przedmiotów zawodowych,
  • pielęgniarek i położnych.

 

Największy deficyt oznacza możliwość szybkiego znalezienia nowego zajęcia i brak konkurencji na rynku pracy. W dobrej sytuacji zawodowej są jednak również przedstawiciele wielu innych profesji.

 

Praca czeka w branży budowlanej – zwłaszcza na betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, brukarzy, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, murarzy i tynkarzy czy robotników budowlanych.

 

Wiele osób o różnorodnych specjalizacjach znajdzie pracę w zakładach przemysłowych. Poszukiwani są elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, monterzy okien i szklarze, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa metali, ślusarze, spawacze, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, przetwórcy mięsa i ryb, robotnicy obróbki drewna i stolarze.

 

Zapotrzebowanie widoczne jest również w branży TSL. Pracodawcy poszukują kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów, maszynistów, pracowników obsługi ruchu szynowego.

 

Deficytowe zawody znaleźć można też w branży usług medycznych i opiekuńczych. Poza wymienionymi wyżej pielęgniarkami i położnymi potrzebni są również lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, biolodzy, biotechnolodzy i diagności laboratoryjni, operatorzy aparatury medycznej oraz ratownicy medyczni.

 

Gniezno i okolice to również dobre miejsca na szukanie pracy w gastronomii – dla kelnerów i barmanów, kucharzy, szefów kuchni i pomocy kuchennych.

 

Ponadto praca czeka na nauczycieli (języków obcych i lektorów, a także szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych), pracowników sprzedaży internetowej, grafików komputerowych, fryzjerów, pracowników służb mundurowych, samodzielnych księgowych, a także sprzedawców i kasjerów.

 

Lista deficytowa jest zatem mocno zróżnicowana i – co bardzo ważne – o wiele krótsza niż wykaz zawodów nadwyżkowych w powiecie gnieźnieńskim. Ich przedstawicielom może być o wiele trudniej znaleźć pracę. Powinni się oni liczyć z nieco większą konkurencją na rynku pracy, co może wydłużyć czas poszukiwań. Wśród zawodów nadwyżkowych znaleźli się:

 

  • ekonomista,
  • filozof, historyk, politolog i kulturoznawca,
  • obuwnik,
  • pedagog,
  • pracownik administracyjny i biurowy,
  • specjalista technologii żywności i żywienia.

 

Interesują Cię oferty typu praca Łabiszyn albo praca Żnin, ale jesteś gotowy na podjęcie zatrudnienia w trybie zdalnym? Sprawdzaj ogłoszenia z Gniezna. Wielu tutejszych pracodawców umożliwia wykonywanie obowiązków w trybie home-office.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.