Rekrutacja pracowników
Aby firma poprawnie funkcjonowała, musi zatrudniać najlepszych fachowców. W tym celu przeprowadzany jest proces rekrutacyjny. Podczas selekcji należy kierować się pewnymi wytycznymi, co pozwoli wyłonić odpowiedniego kandydata. Na początku dział HR określa, jakie warunki musi spełniać przyszły pracownik. Kryteria te mogą dotyczyć między innymi wykształcenia, znajomości języków obcych oraz programów komputerowych. W przypadku pracowników fizycznych kluczowe są umiejętności obsługi konkretnych maszyn oraz uprawnienia np. do pracy na wysokości. Niezależnie od tego, na jakie stanowisko jest poszukiwany pracownik, rekrutacja powinna przebiegać w sposób etyczny.
Etyczna rekrutacja
Podczas aplikowania do różnych firm kandydaci są zobowiązani do podania pewnych informacji. Często rekruterzy nie do końca zdają sobie sprawę, o co dokładnie można pytać. Artykuł 22. Kodeksu pracy wyraźnie mówi, że przyszły pracodawca ma prawo zażądać danych osobowych, takich jak: imię i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe czy przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Jeśli osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną zacznie wypytywać np. o poglądy polityczne, wyznanie czy orientację seksualną, to kandydat nie musi udzielać odpowiedzi. To samo dotyczy planów macierzyńskich kobiet. Na decyzję o zatrudnieniu powinny mieć wpływ tylko i wyłącznie kwalifikacje.
Etyczne problemy rekrutacji pracowniczej
Błędy w rekrutacji pracowników mogą pojawić się już na etapie tworzenia oferty. Czasami wymagania w ogłoszeniach zaniża się, głównie po to, by przyciągnąć jak największą liczbę kandydatów. Na niektóre stanowiska szukane są tylko młode osoby, dodatkowo z doświadczeniem, którym może pochwalić się pracownik z 30-letnim stażem. Obecnie osoby po 55 roku życia często czują się niedocenione na rynku pracy. To samo dotyczy pań. Niektórzy pracodawcy boją się zatrudniać kobiety, które mają w planach zostać mamami. Rekrutacja i selekcja pracowników powinna być pozbawiona jakichkolwiek znamion dyskryminacji. Jest to dość trudne, jednak wiele firm zwraca coraz większą uwagę na moralne aspekty procesów kwalifikacyjnych.
Niezależnie od tego, na jaką metodę rekrutacji zdecyduje się dane przedsiębiorstwo, musi ona przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku zarówno ze strony rekrutujących, jak i rekrutowanych.