Od 1 marca 2019 roku matki, a także ojcowie, którzy zrezygnowali z pracy zawodowej, by zająć się wychowaniem co najmniej 4 dzieci, mogą pobierać z tego tytułu świadczenie z ZUS-u (lub KRUS-u). Dla kogo jest przeznaczona tak zwana matczyna emerytura? Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z programu „Mama 4+”?
Co to jest emerytura matczyna?
Przejście na emeryturę dla wielu ludzi oznacza obniżenie dotychczasowego standardu i mniejsze środki na życie. Tak zwana emerytura matczyna, czyli, mówiąc formalnie, rodzicielskie świadczenie uzupełniające – „Mama 4+”, to rozwiązanie, które ma zapewnić środki utrzymania osobom, które nie podjęły zatrudnienia w ogóle bądź zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowywania co najmniej 4 dzieci.
Komu przysługuje emerytura matczyna?
Wniosek o emeryturę matczyną mogą złożyć zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Mają jednak do spełnienia odrębne wymagania.
• Dla kobiet jest to ukończenie 60 lat, urodzenie i wychowanie bądź tylko wychowywanie co najmniej 4 dzieci.
• Dla mężczyzn – ukończenie 65 lat, wychowywanie co najmniej 4 dzieci, jeśli ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Wychowywane dzieci mogą być własnymi dziećmi, dziećmi współmałżonka, przysposobionymi albo przyjętymi na wychowanie do rodziny zastępczej (z wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej).
Świadczenie otrzymają jedynie te osoby, które mieszkają i mają ośrodek interesów życiowych w Polsce (przez co najmniej 10 lat od ukończenia 16 roku życia). Kolejne warunki to:
• posiadanie polskiego obywatelstwa lub
• posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego UE albo EFTA oraz prawo pobytu/ stałego pobytu w Polsce lub
• dla cudzoziemców – zalegalizowany pobyt w Polsce.
Emerytura matczyna – jakie dokumenty?
Jeśli chodzi o emeryturę matczyną, warunki do spełnienia są jasne. Świadczenie otrzymują osoby, które złożą do ZUS-u albo KRUS-u wniosek, a wraz z nim dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, m.in. akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, numery PESEL dzieci. Pełną listę dokumentów wraz ze wzorem wniosku można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Emerytura matczyna – wysokość
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla osób bez prawa do emerytury i renty wynosi tyle, ile najniższa emerytura i podobnie jak ona corocznie podlega waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. jest to kwota 1100 zł.
Ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę w niższej wysokości niż najniższa emerytura, otrzymują z tytułu emerytury matczynej wyrównanie do 1100 zł. Innymi słowy, w takich przypadkach świadczenie jest równe różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a pobieraną przez daną osobę kwotą.