Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ekspat – kim jest? Jak zostać?

Ekspat – kim jest? Jak zostać?

 
Ekspat – kim jest? Jak zostać?

Otwarty, międzynarodowy rynek pracy, chęć poznania nowych ludzi i innej kultury, przeżycia przygody, czy po prostu względy finansowe sprawiają, że wielu specjalistów opuszcza swój kraj i wyjeżdża pracować za granicą.
Ekspatów można spotkać w przeróżnych miejscach. W wakacyjnych kurortach, stolicach wielkich miast, ale też w egzotycznych zakątkach świata czy na zupełnym odludziu… Kim są? Co trzeba zrobić, aby realizować się zawodowo za granicą?

 

Ekspat – kto to?


Słowo ekspat (czasem zapisywane również expat) jest zapożyczeniem z języka angielskiego. Tym mianem określa się ekspertów, którzy wyjechali z rodzinnego kraju, aby pracować za granicą. Dlaczego więc nie mówimy po prostu emigrant zarobkowy? Ekspatów wyróżnia to, że mają wysokie wykształcenie i są świetnie wyszkoleni w swoich dziedzinach. Często wybierają pracę zdalną, którą można wykonywać z dowolnego miejsca, a podróżowanie czy pobyt za granicą nie oznacza rezygnacji z dotychczasowego zajęcia. Ekspatami określa się też osoby na wysokich stanowiskach oddelegowane przez firmę do pracy za granicą – w innym oddziale przedsiębiorstwa.

 

Ekspat – jak nim zostać?


Ludzie, którzy wyjechali do Tajlandii, na Bali czy choćby do Hiszpanii i zostali tam na dłużej, podjęli trudną decyzję, na którą nie każdy by się zdobył. Zorganizowanie sobie całego życia, także zawodowego, za granicą wymaga odwagi, ale też dobrego zorganizowania i planu.

Jak wyżej wspomniano, ekspaci to specjaliści decydujący się na wyjazd i czasowy lub stały pobyt poza swoją ojczyzną. Przede wszystkim trzeba więc mieć na uwadze możliwość realizowania się zawodowo za granicą i dobrze znać język obcy. Na start nieodzowne są również fundusze pozwalające na wynajęcie mieszkania, samochodu i codzienne życie w innym państwie.

Jakie miejsce wybrać do przeprowadzki? Z pomocą przychodzi tu ranking najlepszych i najgorszych miast do życia opracowany przez zrzeszającą ekspatów na całym świecie firmę InterNations. Zgodnie z Expat City ranking 2021 w pierwszej trójce najlepszych miast znalazły się odpowiednio Kuala Lumpur, Malaga i Dubaj. Warszawa zajęła 37. miejsce. Zestawienie zamykają Johannesburg, Milan i na 57. miejscu Rzym.

Ekspaci – jak długo przebywają za granicą?

 

Nie ma tu reguły. Dla jednych wyjazd to wielka przygoda trwająca kilka miesięcy, dla innych sposobność do znalezienia sobie miejsca na lata czy na całe życie. Wszystko zależy od sytuacji osobistej i zawodowej danej osoby, od tego, czy miejsce zapewnia dobre warunki życia, jest bezpieczne. Każdy ma inne priorytety w życiu i to właśnie nasz osobiste preferencje powinny być najważniejsze, kiedy chcemy zrealizować pomysł wyjazdu za granicę na dłużej.

 

Czytaj także: Praca marzeń – workation?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.