Otwarty, międzynarodowy rynek pracy, chęć poznania nowych ludzi i innej kultury, przeżycia przygody, czy po prostu względy finansowe sprawiają, że wielu specjalistów opuszcza swój kraj i wyjeżdża pracować za granicą.
Ekspatów można spotkać w przeróżnych miejscach. W wakacyjnych kurortach, stolicach wielkich miast, ale też w egzotycznych zakątkach świata czy na zupełnym odludziu… Kim są? Co trzeba zrobić, aby realizować się zawodowo za granicą?
Ekspat – kto to?
Słowo ekspat (czasem zapisywane również expat) jest zapożyczeniem z języka angielskiego. Tym mianem określa się ekspertów, którzy wyjechali z rodzinnego kraju, aby pracować za granicą. Dlaczego więc nie mówimy po prostu emigrant zarobkowy? Ekspatów wyróżnia to, że mają wysokie wykształcenie i są świetnie wyszkoleni w swoich dziedzinach. Często wybierają pracę zdalną, którą można wykonywać z dowolnego miejsca, a podróżowanie czy pobyt za granicą nie oznacza rezygnacji z dotychczasowego zajęcia. Ekspatami określa się też osoby na wysokich stanowiskach oddelegowane przez firmę do pracy za granicą – w innym oddziale przedsiębiorstwa.
Ekspat – jak nim zostać?
Ludzie, którzy wyjechali do Tajlandii, na Bali czy choćby do Hiszpanii i zostali tam na dłużej, podjęli trudną decyzję, na którą nie każdy by się zdobył. Zorganizowanie sobie całego życia, także zawodowego, za granicą wymaga odwagi, ale też dobrego zorganizowania i planu.
Jak wyżej wspomniano, ekspaci to specjaliści decydujący się na wyjazd i czasowy lub stały pobyt poza swoją ojczyzną. Przede wszystkim trzeba więc mieć na uwadze możliwość realizowania się zawodowo za granicą i dobrze znać język obcy. Na start nieodzowne są również fundusze pozwalające na wynajęcie mieszkania, samochodu i codzienne życie w innym państwie.
Jakie miejsce wybrać do przeprowadzki? Z pomocą przychodzi tu ranking najlepszych i najgorszych miast do życia opracowany przez zrzeszającą ekspatów na całym świecie firmę InterNations. Zgodnie z Expat City ranking 2021 w pierwszej trójce najlepszych miast znalazły się odpowiednio Kuala Lumpur, Malaga i Dubaj. Warszawa zajęła 37. miejsce. Zestawienie zamykają Johannesburg, Milan i na 57. miejscu Rzym.
Ekspaci – jak długo przebywają za granicą?
Nie ma tu reguły. Dla jednych wyjazd to wielka przygoda trwająca kilka miesięcy, dla innych sposobność do znalezienia sobie miejsca na lata czy na całe życie. Wszystko zależy od sytuacji osobistej i zawodowej danej osoby, od tego, czy miejsce zapewnia dobre warunki życia, jest bezpieczne. Każdy ma inne priorytety w życiu i to właśnie nasz osobiste preferencje powinny być najważniejsze, kiedy chcemy zrealizować pomysł wyjazdu za granicę na dłużej.
Czytaj także: Praca marzeń – workation?