Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Efekt pseudopewności u współpracownika – na czym polega?

Efekt pseudopewności u współpracownika – na czym polega?

 
Efekt pseudopewności u współpracownika – na czym polega?

Czym się kierujemy, stawiając na ryzykowne rozwiązania? Kiedy powinniśmy wybrać bezpieczniejszą drogą? Efekt pseudopewności to częsty błąd poznawczy, który sprawia, że podejmujemy działania niemające wielkich szans powodzenia. Co robić, gdy dostrzegamy taki mechanizm u współpracownika? Jak uchronić wspólnie realizowany projekt przed katastrofą?

 

Efekt pseudopewności – definicja

 

Efekt pseudopewności badany w psychologii dotyczy mechanizmu podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. Efekt przejawia się jako skłonność do:

 

  • podejmowania większego ryzyka, kiedy spodziewamy się negatywnego wyniku,
  • unikania ryzyka, gdy przewidujemy, że wynik będzie pozytywny.

 

Mechanizm sprawia, że na podejmowanie decyzji wpływ mają nie realne okoliczności, obiektywne parametry, ale to, w jaki sposób zostało sformułowane pytanie / wezwanie do działania.

 

Jeżeli na wstępie sugeruje się, że działanie przyniesie korzyść, będziemy bardziej skłonni unikać ryzyka, niezależnie od zdarzeń, jakie nastąpią po drodze. I przeciwnie, kiedy ktoś nas informuje, że prawdopodobnie poniesiemy dotkliwe konsekwencje, mamy tendencję do ryzykowania.

 

Efekt pseudopewności sformułował psycholog i ekonomista Daniel Kahneman, zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, we współpracy z psychologiem Amosem Tverskim. O mechanizmie pseudopewności możemy przeczytać między innymi w książce Kahnemana pt. Pułapki myślenia.

 

Badacze wskazali między innymi, że niepewność wyniku na początkowym etapie miała wpływ na decyzje podejmowane w kolejnych krokach. Badacze pierwotnie zilustrowali mechanizm przykładami dotyczącymi inwestowania:

 

Rozważmy pewną dwuetapową grę. Na pierwszym etapie istnieje 75% szansy, że gra zakończy się bez wygranej i 25% szansy, że przejdziemy do drugiego etapu. Jeśli dotrzemy do drugiego etapu musimy wybrać jedną z opcji. Którą wolimy?

 

  • A: pewna wygrana 30 dolarów,
  • B: 80% szansy na wygranie 45 dolarów.

 

Co istotne, decyzję należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem gry.

 

A teraz podchodzimy do drugiej gry i także podejmujemy decyzję na początek. Co wolimy?

 

  • C: 25% szansy na wygranie 30 dolarów,
  • D: 20% szansy na wygranie 45 dolarów.

 

Specjaliści w dziedzinie psychologii i ekonomii pokazali, że w pierwszym zestawieniu aż 74% respondentów wybrało pewną opcję A, a tylko 26% – B. Z kolei w drugim zestawieniu 58% wybrało D, a 42% – C.

 

Ludzie podejmowali bardzo różne decyzje w zależności od sformułowania zagadnienia, mimo że zadania zostały tak pomyślane, by dawać dokładnie taką samą szansę na wygraną w A i C oraz w B i D. Jak to możliwe?

 

W pierwszej grze mamy 25% szansy na przejście do drugiego etapu i w opcji A pewność, że wygramy 30 dolarów. Dokładnie to samo mówi opcja C w drugiej grze. Z kolei w opcji B pierwszej gry mamy 25% szansy na awans i 80% szansy na wygranie 45 dolarów – co daje łącznie 20% szansy na wygranie tychże 45 dolarów – a zatem dokładnie tyle, o ilu mówi opcja D w drugiej grze.

 

Kolejny przykład działania mechanizmu pochodzi ze wspomnianej wyżej książki Kahnemana. Badacz opisuje w niej sytuację epidemii – zagrożonych jest 600 osób. Stworzono dwie metody leczenia i musimy podjąć decyzję, którą z nich wybrać:

 

  • A: metoda na pewno uratuje 200 osób,
  • B: metoda daje ⅓ szansy na uratowanie wszystkich i ⅔ szansy na to, że wszyscy zginą.

 

Następnie stajemy przed drugim wyborem:

 

  • C: metoda na pewno spowoduje śmierć 400 osób,
  • D: metoda daje ⅓ szansy na to, że nikt nie zginie i ⅔ szansy na to, że zginie 600 osób.

 

Tak jak poprzednio, A i C oraz B i D dają dokładnie ten sam wynik, jednak odmienne sformułowanie zagadnień wywołało skrajnie różne odpowiedzi. Opcję A preferowało 72% pytanych, a B – tylko 28%. Tymczasem równoznaczną do A odpowiedź C wybrało jedynie 22%, a matematycznie zbieżną do B odpowiedź D – 78%.

 

Czytaj także: Efekt Dunninga-Krugera – na czym polega? 

 

Efekt pseudopewności u współpracownika – jak sobie z nim radzić?

 

Efekt pseudopewności wpływa na nasze decyzje i czasami może zaburzyć pracę w firmie. Dzieje się tak, kiedy współpracownik nie ocenia ryzyka jakiegoś działania, inwestycji na podstawie danych liczbowych, ale kierując się intuicyjną oceną tego, co jest bardziej opłacalne w danej sytuacji.

 

Jak radzić sobie z efektem pseudopewności w pracy? Przede wszystkim warto uświadomić współpracownikom czy podwładny, jak łatwo wpaść w podobną pułapkę oraz uczulić, by podejmując decyzje np. dotyczące wyboru technologii, zakupu, podpisania kontraktu – nie polegali na wrażeniach, tylko za każdym razem kierowali się danymi liczbowymi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.