Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Efekt pseudopewności u współpracownika – na czym polega?

Efekt pseudopewności u współpracownika – na czym polega?

 
Efekt pseudopewności u współpracownika – na czym polega?

Czym się kierujemy, stawiając na ryzykowne rozwiązania? Kiedy powinniśmy wybrać bezpieczniejszą drogą? Efekt pseudopewności to częsty błąd poznawczy, który sprawia, że podejmujemy działania niemające wielkich szans powodzenia. Co robić, gdy dostrzegamy taki mechanizm u współpracownika? Jak uchronić wspólnie realizowany projekt przed katastrofą?

 

Efekt pseudopewności – definicja

 

Efekt pseudopewności badany w psychologii dotyczy mechanizmu podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. Efekt przejawia się jako skłonność do:

 

  • podejmowania większego ryzyka, kiedy spodziewamy się negatywnego wyniku,
  • unikania ryzyka, gdy przewidujemy, że wynik będzie pozytywny.

 

Mechanizm sprawia, że na podejmowanie decyzji wpływ mają nie realne okoliczności, obiektywne parametry, ale to, w jaki sposób zostało sformułowane pytanie / wezwanie do działania.

 

Jeżeli na wstępie sugeruje się, że działanie przyniesie korzyść, będziemy bardziej skłonni unikać ryzyka, niezależnie od zdarzeń, jakie nastąpią po drodze. I przeciwnie, kiedy ktoś nas informuje, że prawdopodobnie poniesiemy dotkliwe konsekwencje, mamy tendencję do ryzykowania.

 

Efekt pseudopewności sformułował psycholog i ekonomista Daniel Kahneman, zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, we współpracy z psychologiem Amosem Tverskim. O mechanizmie pseudopewności możemy przeczytać między innymi w książce Kahnemana pt. Pułapki myślenia.

 

Badacze wskazali między innymi, że niepewność wyniku na początkowym etapie miała wpływ na decyzje podejmowane w kolejnych krokach. Badacze pierwotnie zilustrowali mechanizm przykładami dotyczącymi inwestowania:

 

Rozważmy pewną dwuetapową grę. Na pierwszym etapie istnieje 75% szansy, że gra zakończy się bez wygranej i 25% szansy, że przejdziemy do drugiego etapu. Jeśli dotrzemy do drugiego etapu musimy wybrać jedną z opcji. Którą wolimy?

 

  • A: pewna wygrana 30 dolarów,
  • B: 80% szansy na wygranie 45 dolarów.

 

Co istotne, decyzję należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem gry.

 

A teraz podchodzimy do drugiej gry i także podejmujemy decyzję na początek. Co wolimy?

 

  • C: 25% szansy na wygranie 30 dolarów,
  • D: 20% szansy na wygranie 45 dolarów.

 

Specjaliści w dziedzinie psychologii i ekonomii pokazali, że w pierwszym zestawieniu aż 74% respondentów wybrało pewną opcję A, a tylko 26% – B. Z kolei w drugim zestawieniu 58% wybrało D, a 42% – C.

 

Ludzie podejmowali bardzo różne decyzje w zależności od sformułowania zagadnienia, mimo że zadania zostały tak pomyślane, by dawać dokładnie taką samą szansę na wygraną w A i C oraz w B i D. Jak to możliwe?

 

W pierwszej grze mamy 25% szansy na przejście do drugiego etapu i w opcji A pewność, że wygramy 30 dolarów. Dokładnie to samo mówi opcja C w drugiej grze. Z kolei w opcji B pierwszej gry mamy 25% szansy na awans i 80% szansy na wygranie 45 dolarów – co daje łącznie 20% szansy na wygranie tychże 45 dolarów – a zatem dokładnie tyle, o ilu mówi opcja D w drugiej grze.

 

Kolejny przykład działania mechanizmu pochodzi ze wspomnianej wyżej książki Kahnemana. Badacz opisuje w niej sytuację epidemii – zagrożonych jest 600 osób. Stworzono dwie metody leczenia i musimy podjąć decyzję, którą z nich wybrać:

 

  • A: metoda na pewno uratuje 200 osób,
  • B: metoda daje ⅓ szansy na uratowanie wszystkich i ⅔ szansy na to, że wszyscy zginą.

 

Następnie stajemy przed drugim wyborem:

 

  • C: metoda na pewno spowoduje śmierć 400 osób,
  • D: metoda daje ⅓ szansy na to, że nikt nie zginie i ⅔ szansy na to, że zginie 600 osób.

 

Tak jak poprzednio, A i C oraz B i D dają dokładnie ten sam wynik, jednak odmienne sformułowanie zagadnień wywołało skrajnie różne odpowiedzi. Opcję A preferowało 72% pytanych, a B – tylko 28%. Tymczasem równoznaczną do A odpowiedź C wybrało jedynie 22%, a matematycznie zbieżną do B odpowiedź D – 78%.

 

Czytaj także: Efekt Dunninga-Krugera – na czym polega? 

 

Efekt pseudopewności u współpracownika – jak sobie z nim radzić?

 

Efekt pseudopewności wpływa na nasze decyzje i czasami może zaburzyć pracę w firmie. Dzieje się tak, kiedy współpracownik nie ocenia ryzyka jakiegoś działania, inwestycji na podstawie danych liczbowych, ale kierując się intuicyjną oceną tego, co jest bardziej opłacalne w danej sytuacji.

 

Jak radzić sobie z efektem pseudopewności w pracy? Przede wszystkim warto uświadomić współpracownikom czy podwładny, jak łatwo wpaść w podobną pułapkę oraz uczulić, by podejmując decyzje np. dotyczące wyboru technologii, zakupu, podpisania kontraktu – nie polegali na wrażeniach, tylko za każdym razem kierowali się danymi liczbowymi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al. Krakowska 110    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań, wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, telefoniczna i osobista obsługa klientów, zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, prowadzenie spraw biurowych.
  • Technik laboratoryjny - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań na podstawie instrukcji stanowiskowych, samodzielne wykonywanie badań pod nadzorem diagnosty, przyjmowanie zamówień (odczynniki i materiały zużywalne), zarządzanie magazynem (materiały zużywalne).
  • Sezonowy pracownik rolny - sadzenie i zbiór warzyw

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Oferta Pracy Sezonowej - Sadzenie i Zbiór Warzyw od 25 Kwietnia 2025 Opis stanowiska: Praca przy zbieraniu warzyw zarówno grupowo, jak i indywidualnie, oraz inne prace po 12,82 €/godz. netto. Zakres obowiązków: Sadzenie, zbieranie, pakowanie, sortowanie i mycie warzyw. Praca na polu oraz w hali.

Najnowsze artykuły

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Żona i mąż w jednej firmie

Żona i mąż w jednej firmie

Duma z sukcesów zawodowych męża / żony czy raczej zazdrość, porównywanie, rywalizacja przenoszone z pracy do domu?

– Realizacja projektu razem lub rozwój firmy jest niczym wspólne wychowywanie dzieci – zauważa psycholog biznesu Joanna Marszalska. Specjalistka wyjaśnia, w jakie pułapki mogą wpaść pary pracujące w jednej firmie oraz co warto zawczasu omówić, by uniknąć konfliktów.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379