Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Efekt Pinokia w pracy – czym jest? Jak się objawia?

Efekt Pinokia w pracy – czym jest? Jak się objawia?

 
Efekt Pinokia w pracy – czym jest? Jak się objawia?

Pinokia nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To wystrugany przez Gepetta pajacyk, który na koniec powieści Carla Collodiego staje się chłopcem, ma bardzo ciekawe przygody i pewną nietypową przypadłość – gdy kłamie, wydłuża mu się nos. Mówi się, że w każdej bajce jest ziarno prawdy. Także w opowieści o drewnianym chłopcu, który ostatecznie zamienia się w człowieka, można je znaleźć. Jak można się spodziewać, efekt Pinokia to coś, po czym możemy rozpoznać kłamcę. Jak działa i na czym polega?

 

Spis treści

Efekt Pinokia – co to?

 

Wprawiony kłamca umie maskować swoje złe intencje i łatwo osiąga cele. Zmyśla, aby lepiej wypaść, coś zyskać, zaprezentować się w dobrym świetle albo wprowadzić chaos w relacjach międzyludzkich. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele zdradza mowa ciała. Choć oczywiście w realnym świecie nos kłamcy nie powiększa się, kiedy ten głosi nieprawdziwe tezy, to jednak hiszpańscy naukowcy odkryli bardzo ciekawą zależność pomiędzy intencjonalnym mijaniem się z prawdą a wyglądem twarzy.

 

Mianowicie, kiedy jakaś osoba kłamie, jej nos i mięśnie znajdujące się wokół oczu się rozgrzewają. Właśnie to zjawisko nazywamy efektem Pinokia. Syndrom ten odkryli Emilio Gómez Milán i Elvira Salazar López z Uniwersytetu w Grenadzie.

 

Efekt Pinokia – jak go rozpoznać?

 

Nie zawsze zaczerwienienie nosa i policzków jest od razu widoczne. Maskować je może silny makijaż, maseczka na twarzy itp. Dlatego w rozpoznawaniu efektu Pinokia warto posiłkować się też innymi oznakami. 

 

Kiedy osoba mija się z prawdą, podnosi się jej poziom stresu – organizm kłamcy uwalnia katecholaminy, substancje chemiczne, które wpływają na puchnięcie tkanek wewnątrz nosa. Nos zaczyna nieznacznie puchnąć, czasami także mrowić lub swędzieć. W efekcie

kłamca mimowolnie zaczyna dotykać okolic nosa i oczu rękami. To może być jasny sygnał, że ktoś mija się z prawdą. W ten sposób efekt Pinokia staje widoczny dla postronnych obserwatorów. 

 

Po czym jeszcze, poza efektem Pinokia, czyli symptomami dotyczącymi nosa, można rozpoznać mataczenie kłamcy?

 

Mowa ciała mówi bardzo wiele. Emocje człowieka, są trudne do opanowania w momencie kłamstwa. Osoba, która nie mówi prawdy, może mieć tendencję do zakrywania ust dłonią, co oznacza, że podświadomie nie chce czegoś powiedzieć. 

 

Innym sygnałem jest nagłe cofnięcie się w chwili przyłapania na kłamstwie – to efekt zdziwienia, że kłamca został przejrzany. Nadmierne pocenie się, zmiana postawy ciała, przyspieszony oddech, niepokój lub nieuzasadniony sytuacją spokój także mogą pomóc zdemaskować kłamcę. 

 

Efekt Pinokia – przyczyny

 

Naukowcy przy pomocy obrazowania termicznego udowodnili, że w zależności od aktywności umysłowej zmienia się temperatura ludzkiej twarzy. Ma to związek z aktywnością tzw. wyspy – części kory mieszcząca się w bruździe bocznej mózgu. Wyspa bierze udział między innymi w termoregulacji ciała. Naukowcy zauważyli, że wyspa aktywizuje się, kiedy doświadczamy prawdziwych emocji (a nie na przykład je udajemy). Stwierdzono przy tym negatywną korelację – co do zasady, im wyższa aktywność wyspy, tym mniejszy skok temperatury. Zatem w odwrotnej sytuacji, gdy osoba dopuszcza się fałszu, następuje znaczne podwyższenie temperatury, które objawia się na przykład zaczerwienieniem w okolicy nosa, policzków i oczy (źródło: sciencedaily.com). 

 

Efekt Pinokia – kto jest na niego narażony?

 

Efekt Pinokia pojawia się u osób, które celowo mijają się z prawdą. Można zauważyć go w różnych sytuacjach, np. kiedy kandydat na stanowisko kłamie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. 

 

Efekt pinokia – jak sobie z nim poradzić?

 

Chcąc rozszyfrować, czy kolega lub koleżanka z pracy nie mówi prawdy, nie skupiajmy jednak całej energii na obserwacji mowy ciała. Chcąc za wszelką cenę odkryć kłamstwo, możemy na siłę doszukiwać się sygnałów świadczących o nim – szukać potwierdzenia przekonań zamiast obiektywnie ocenić sytuację.

 

Takie podejście do współpracowników może zaburzyć atmosferę w pracy i negatywnie wpłynąć na relacje w zespole. Nieufność, doszukiwanie się kłamstw, nawet kiedy rozmówca ma dobre intencję, nie pozwalają efektywnie współpracować.

 

Sprawdź także, jakie mogą być konsekwencje kłamania w CV.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?