Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Efekt Pinokia w pracy – czym jest? Jak się objawia?

Efekt Pinokia w pracy – czym jest? Jak się objawia?

 
Efekt Pinokia w pracy – czym jest? Jak się objawia?

Pinokia nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To wystrugany przez Gepetta pajacyk, który na koniec powieści Carla Collodiego staje się chłopcem, ma bardzo ciekawe przygody i pewną nietypową przypadłość – gdy kłamie, wydłuża mu się nos. Mówi się, że w każdej bajce jest ziarno prawdy. Także w opowieści o drewnianym chłopcu, który ostatecznie zamienia się w człowieka, można je znaleźć. Jak można się spodziewać, efekt Pinokia to coś, po czym możemy rozpoznać kłamcę. Jak działa i na czym polega?

 

Spis treści

Efekt Pinokia – co to?

 

Wprawiony kłamca umie maskować swoje złe intencje i łatwo osiąga cele. Zmyśla, aby lepiej wypaść, coś zyskać, zaprezentować się w dobrym świetle albo wprowadzić chaos w relacjach międzyludzkich. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele zdradza mowa ciała. Choć oczywiście w realnym świecie nos kłamcy nie powiększa się, kiedy ten głosi nieprawdziwe tezy, to jednak hiszpańscy naukowcy odkryli bardzo ciekawą zależność pomiędzy intencjonalnym mijaniem się z prawdą a wyglądem twarzy.

 

Mianowicie, kiedy jakaś osoba kłamie, jej nos i mięśnie znajdujące się wokół oczu się rozgrzewają. Właśnie to zjawisko nazywamy efektem Pinokia. Syndrom ten odkryli Emilio Gómez Milán i Elvira Salazar López z Uniwersytetu w Grenadzie.

 

Efekt Pinokia – jak go rozpoznać?

 

Nie zawsze zaczerwienienie nosa i policzków jest od razu widoczne. Maskować je może silny makijaż, maseczka na twarzy itp. Dlatego w rozpoznawaniu efektu Pinokia warto posiłkować się też innymi oznakami. 

 

Kiedy osoba mija się z prawdą, podnosi się jej poziom stresu – organizm kłamcy uwalnia katecholaminy, substancje chemiczne, które wpływają na puchnięcie tkanek wewnątrz nosa. Nos zaczyna nieznacznie puchnąć, czasami także mrowić lub swędzieć. W efekcie

kłamca mimowolnie zaczyna dotykać okolic nosa i oczu rękami. To może być jasny sygnał, że ktoś mija się z prawdą. W ten sposób efekt Pinokia staje widoczny dla postronnych obserwatorów. 

 

Po czym jeszcze, poza efektem Pinokia, czyli symptomami dotyczącymi nosa, można rozpoznać mataczenie kłamcy?

 

Mowa ciała mówi bardzo wiele. Emocje człowieka, są trudne do opanowania w momencie kłamstwa. Osoba, która nie mówi prawdy, może mieć tendencję do zakrywania ust dłonią, co oznacza, że podświadomie nie chce czegoś powiedzieć. 

 

Innym sygnałem jest nagłe cofnięcie się w chwili przyłapania na kłamstwie – to efekt zdziwienia, że kłamca został przejrzany. Nadmierne pocenie się, zmiana postawy ciała, przyspieszony oddech, niepokój lub nieuzasadniony sytuacją spokój także mogą pomóc zdemaskować kłamcę. 

 

Efekt Pinokia – przyczyny

 

Naukowcy przy pomocy obrazowania termicznego udowodnili, że w zależności od aktywności umysłowej zmienia się temperatura ludzkiej twarzy. Ma to związek z aktywnością tzw. wyspy – części kory mieszcząca się w bruździe bocznej mózgu. Wyspa bierze udział między innymi w termoregulacji ciała. Naukowcy zauważyli, że wyspa aktywizuje się, kiedy doświadczamy prawdziwych emocji (a nie na przykład je udajemy). Stwierdzono przy tym negatywną korelację – co do zasady, im wyższa aktywność wyspy, tym mniejszy skok temperatury. Zatem w odwrotnej sytuacji, gdy osoba dopuszcza się fałszu, następuje znaczne podwyższenie temperatury, które objawia się na przykład zaczerwienieniem w okolicy nosa, policzków i oczy (źródło: sciencedaily.com). 

 

Efekt Pinokia – kto jest na niego narażony?

 

Efekt Pinokia pojawia się u osób, które celowo mijają się z prawdą. Można zauważyć go w różnych sytuacjach, np. kiedy kandydat na stanowisko kłamie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. 

 

Efekt pinokia – jak sobie z nim poradzić?

 

Chcąc rozszyfrować, czy kolega lub koleżanka z pracy nie mówi prawdy, nie skupiajmy jednak całej energii na obserwacji mowy ciała. Chcąc za wszelką cenę odkryć kłamstwo, możemy na siłę doszukiwać się sygnałów świadczących o nim – szukać potwierdzenia przekonań zamiast obiektywnie ocenić sytuację.

 

Takie podejście do współpracowników może zaburzyć atmosferę w pracy i negatywnie wpłynąć na relacje w zespole. Nieufność, doszukiwanie się kłamstw, nawet kiedy rozmówca ma dobre intencję, nie pozwalają efektywnie współpracować.

 

Sprawdź także, jakie mogą być konsekwencje kłamania w CV.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. formulacji kosmetyków kolorowych

    ONLYBIO.LIFE S.A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Harmonogram pracy: Pierwsza zmiana: 6:00 - 14:00; Druga zmiana: 14:00 - 22:00; Zadania: Rozwój i testowanie formuł kosmetyków kolorowych; Tworzenie nowych produktów oraz selekcja pigmentów; Dokumentacja procesów laboratoryjnych; Kooperacja z działami produkcji i kontroli jakości;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań, wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, telefoniczna i osobista obsługa klientów, zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, prowadzenie spraw biurowych.
  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Technik procesów biotechnologicznych

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zadania na stanowisku: Obsługa zaawansowanych urządzeń, w tym bioreaktorów, Kontrola stanu technicznego maszyn, Produkcja niezbędnych substancji, Analiza wyników, Praca trzyzmianowa.
  • Taksówkarz

    DRIVE CLUB Sp z.o.o.   Warszawa, Wola    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   8 000 - 13 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zadania: Transport pasażerów; Obsługa aplikacji Uber, Bolt, FreeNow;

Najnowsze artykuły

Kłamstwo w pracy – w jakich sytuacjach się go dopuszczamy?

Kłamstwo w pracy – w jakich sytuacjach się go dopuszczamy?

Badania pokazują, że aż 80 proc. kłamstw dotyczy nas samych. Kłamiemy, bo chcemy ukazać się w lepszym świetle, uniknąć konsekwencji swojego postępowania albo zdobyć przewagę nad rywalem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kłamstwo można rozpoznać na postawie mowy ciała i sposobu mówienia. Kiedy najczęściej kłamiemy w pracy, co nas zdradza i jakie grożą konsekwencje za oszukiwanie szefa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?