Praca.pl Poradniki Rynek pracy
E-skarga PIP – jak złożyć?

E-skarga PIP – jak złożyć?

 
E-skarga PIP – jak złożyć?

Każdy zatrudniony ma prawo bronić się przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawcy. W przypadku, gdy nie widzi możliwości rozwiązania konfliktu samodzielnie, może zwrócić się o pomoc do inspekcji pracy. Skargę na pracodawcę można złożyć osobiście, listownie lub online.

 

Spis treści

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy – co można zgłosić?

 

Często poszkodowany ma wątpliwości, czy istnieją podstawy ku temu, by skierować skargę do PIP. Kluczowa jest więc znajomość praw pracowniczych. Są one ujęte przede wszystkim w Kodeksie pracy oraz w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Zgodnie z prawem pracy podstawą do złożenia skargi może być np.:

 

  • uchylanie się pracodawcy od podpisania umowy,
  • brak wynagrodzeń lub ich nieterminowe wypłacanie,
  • odmawianie urlopu mimo przysługującego do niego prawa,
  • nieprzestrzeganie rozkładu czasu pracy,
  • dyskryminacja, np. łamanie praw kobiet,
  • mobbing,
  • brak szkoleń bhp,
  • nieprzestrzeganie norm bhp,
  • brak badań lekarskich gwarantowanych przez prawo pracy.

 

Czytaj takżeOcena okresowa pracownika – kryteria, przykład, metody

 

  • Uprawnienia inspektora pracy – co może sprawdzić?

 

W następstwie skargi PIP może wszcząć postępowanie kontrolne i wysłać do zakładu pracy inspektora. Uprawnienia inspektorów PIP-u są określone w Ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola nie musi być zapowiedziana. Może zostać przeprowadzona dowolnego dnia i o każdej porze w godzinach pracy zakładu:

 

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, art. 24. 1.

 

 

Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia (...), kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej (...) oraz kontroli przestrzegania przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

 

Czy e-skarga do PIP może być anonimowa? 

 

Złożona do PIP e-skarga nie może być anonimowa. W czasie składania skargi niezbędne jest podanie danych osobowych takich jak  imię, nazwisko i adres osoby składającej. Jeśli skarga składana jest w imieniu innej osoby, zgłaszający powinien przedstawić pisemną zgodę tej osoby.

 

Niemniej, dane osobowe pracownika wysyłającego skargę do PIP stanowią tajemnicę służbową. Niektóre przypadki wymagają jednak ujawnienia informacji o kontroli wynikającej ze złożonej skargi – w przeciwnym razie skarga nie zostanie rozpatrzona.

 

Zgodnie z wyjaśnieniami umieszczonymi na stronie Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu:

 

Jeśli jest to niezbędne do rozpatrzenia skargi za zgodą osoby składającej skargę, jej nazwisko może być ujawnione podczas czynności kontrolnych. Taka sama procedura dotyczy wniosków.

 

W takim przypadku składający skargę pracowniczą musi jednak wyrazić na to pisemną zgodę.

 

 

Jak złożyć skargę do PIP elektronicznie?

 

Państwowa Inspekcja Pracy nie rozpatruje wniosków anonimowych i skarg niespełniających wymogów formalnych. Dlatego najbezpieczniej jest skorzystać z gotowego formularza e-skargi Inspekcji Pracy.

 

Żeby złożyć e-skargę PIP, należy odwiedzić stronę: pip.gov.pl, a następnie kliknąć w zakładkę e-skarga. Następnie wybieramy właściwy Okręgowy Inspektorat Pracy. W Polsce jest ich 16, po jednym w każdym województwie. Zostajemy przeniesieni do strony z formularzem.

 

E-skarga do PIP – wzór

 

Warto uważnie przeczytać pouczenie PIP

 

(...) podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Oznacza to, że treść kierowanej do Państwowej Inspekcji Pracy korespondencji powinna zawierać co najmniej wskazanie:

 

  • osoby, od której pochodzi (jej imienia i nazwiska),
  • adresu (kodu pocztowego, miejscowości, ulicy, nr domu i mieszkania) tej osoby,
  • przedmiotu sprawy, której dotyczy.

 

Brak powyższych danych spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.

 

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy powinna zatem zawierać dane identyfikacyjne osoby zgłaszającej, dane pracodawcy oraz treść skargi. Na formularzu można też wyrazić zgodę na ujawnienie informacji o przyczynie przeprowadzanej kontroli.

 

E-skarga do PIP – jak długo czeka się na odpowiedź?

 

Zgodnie z literą prawa skarga na pracodawcę rozpatrywana jest przez PIP bez zbędnej zwłoki. W praktyce termin rozpatrywania skarg i wniosków nie przekracza jednego miesiąca od daty wpłynięcia. W szczególnych przypadkach termin ten zostaje przedłużony do dwóch miesięcy od daty otrzymania skargi.

 

PIP – jakie kary może nałożyć na pracodawcę?

 

Nieprawidłowości wykazane w trakcie kontroli z PIP mogą skutkować nałożeniem kary finansowej, nakazem usunięcia uchybień, a nawet wstrzymania pracy. W zależności od rodzaju uchybienia (błędy w świadectwie pracy, kara za brak badań lekarskich itp.) może być to mandat od 1000 do 2000 złotych lub grzywna w wysokości 1000-30 000 złotych bądź nakaz wstrzymania prac/działalności, nakaz wykonania badań / pomiarów lub wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do winnych.

 

Czytaj także: Dni wolne od pracy 2024

 

E-skarga PIP – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak zgłosić pracodawcę do PIP?

 

Pracownik, który chce zgłosić pracodawcę do PIP, może zrobić to na kilka sposobów – elektronicznie, pisemnie lub osobiście w placówce. Po pozytywnym rozpatrzeniu skargi przedsiębiorstwo zostanie skontrolowane, a na pracodawcę może zostać nałożona kara.

 

  • Czy pracodawca będzie wiedział, kto złożył skargę?

 

Pracodawca, na którego złożono skargę, nie zawsze zostaje poinformowany, z jakiego powodu przeprowadzana jest kontrola. Co do zasady, osoba zgłaszająca ma gwarancję anonimowości, jednak w uzasadnionych przypadkach PIP może oczekiwać zgody na ujawnienie informacji o przyczynie kontroli i złożonej skardze.

 

  • Co jakie dane  muszę podać, składając skargę do PIP?

 

Do niezbędnych informacji podawanych w czasie składania skargi do Państwowej Inspekcji Pracy należą: imię, nazwisko i adres osoby wnoszącej skargę, treść skargi, nazwa i adres pracodawcy, którego dotyczy skarga, oświadczenie o wyrażeniu/niewyrażeniu zgody na ujawnienie informacji o przyczynie przeprowadzanej kontroli, opcjonalnie treść załączników.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem      za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?