Praca.pl Poradniki Rynek pracy
E-skarga PIP – jak złożyć?

E-skarga PIP – jak złożyć?

 
E-skarga PIP – jak złożyć?

Każdy zatrudniony ma prawo bronić się przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawcy. W przypadku, gdy nie widzi możliwości rozwiązania konfliktu samodzielnie, może zwrócić się o pomoc do inspekcji pracy. Skargę na pracodawcę można złożyć osobiście, listownie lub online.

 

Spis treści

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy – co można zgłosić?

 

Często poszkodowany ma wątpliwości, czy istnieją podstawy ku temu, by skierować skargę do PIP. Kluczowa jest więc znajomość praw pracowniczych. Są one ujęte przede wszystkim w Kodeksie pracy oraz w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Zgodnie z prawem pracy podstawą do złożenia skargi może być np.:

 

  • uchylanie się pracodawcy od podpisania umowy,
  • brak wynagrodzeń lub ich nieterminowe wypłacanie,
  • odmawianie urlopu mimo przysługującego do niego prawa,
  • nieprzestrzeganie rozkładu czasu pracy,
  • dyskryminacja, np. łamanie praw kobiet,
  • mobbing,
  • brak szkoleń bhp,
  • nieprzestrzeganie norm bhp,
  • brak badań lekarskich gwarantowanych przez prawo pracy.

 

Czytaj takżeOcena okresowa pracownika – kryteria, przykład, metody

 

  • Uprawnienia inspektora pracy – co może sprawdzić?

 

W następstwie skargi PIP może wszcząć postępowanie kontrolne i wysłać do zakładu pracy inspektora. Uprawnienia inspektorów PIP-u są określone w Ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola nie musi być zapowiedziana. Może zostać przeprowadzona dowolnego dnia i o każdej porze w godzinach pracy zakładu:

 

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, art. 24. 1.

 

 

Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia (...), kontroli wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej (...) oraz kontroli przestrzegania przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

 

Czy e-skarga do PIP może być anonimowa? 

 

Złożona do PIP e-skarga nie może być anonimowa. W czasie składania skargi niezbędne jest podanie danych osobowych takich jak  imię, nazwisko i adres osoby składającej. Jeśli skarga składana jest w imieniu innej osoby, zgłaszający powinien przedstawić pisemną zgodę tej osoby.

 

Niemniej, dane osobowe pracownika wysyłającego skargę do PIP stanowią tajemnicę służbową. Niektóre przypadki wymagają jednak ujawnienia informacji o kontroli wynikającej ze złożonej skargi – w przeciwnym razie skarga nie zostanie rozpatrzona.

 

Zgodnie z wyjaśnieniami umieszczonymi na stronie Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu:

 

Jeśli jest to niezbędne do rozpatrzenia skargi za zgodą osoby składającej skargę, jej nazwisko może być ujawnione podczas czynności kontrolnych. Taka sama procedura dotyczy wniosków.

 

W takim przypadku składający skargę pracowniczą musi jednak wyrazić na to pisemną zgodę.

 

 

Jak złożyć skargę do PIP elektronicznie?

 

Państwowa Inspekcja Pracy nie rozpatruje wniosków anonimowych i skarg niespełniających wymogów formalnych. Dlatego najbezpieczniej jest skorzystać z gotowego formularza e-skargi Inspekcji Pracy.

 

Żeby złożyć e-skargę PIP, należy odwiedzić stronę: pip.gov.pl, a następnie kliknąć w zakładkę e-skarga. Następnie wybieramy właściwy Okręgowy Inspektorat Pracy. W Polsce jest ich 16, po jednym w każdym województwie. Zostajemy przeniesieni do strony z formularzem.

 

E-skarga do PIP – wzór

 

Warto uważnie przeczytać pouczenie PIP

 

(...) podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Oznacza to, że treść kierowanej do Państwowej Inspekcji Pracy korespondencji powinna zawierać co najmniej wskazanie:

 

  • osoby, od której pochodzi (jej imienia i nazwiska),
  • adresu (kodu pocztowego, miejscowości, ulicy, nr domu i mieszkania) tej osoby,
  • przedmiotu sprawy, której dotyczy.

 

Brak powyższych danych spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania.

 

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy powinna zatem zawierać dane identyfikacyjne osoby zgłaszającej, dane pracodawcy oraz treść skargi. Na formularzu można też wyrazić zgodę na ujawnienie informacji o przyczynie przeprowadzanej kontroli.

 

E-skarga do PIP – jak długo czeka się na odpowiedź?

 

Zgodnie z literą prawa skarga na pracodawcę rozpatrywana jest przez PIP bez zbędnej zwłoki. W praktyce termin rozpatrywania skarg i wniosków nie przekracza jednego miesiąca od daty wpłynięcia. W szczególnych przypadkach termin ten zostaje przedłużony do dwóch miesięcy od daty otrzymania skargi.

 

PIP – jakie kary może nałożyć na pracodawcę?

 

Nieprawidłowości wykazane w trakcie kontroli z PIP mogą skutkować nałożeniem kary finansowej, nakazem usunięcia uchybień, a nawet wstrzymania pracy. W zależności od rodzaju uchybienia (błędy w świadectwie pracy, kara za brak badań lekarskich itp.) może być to mandat od 1000 do 2000 złotych lub grzywna w wysokości 1000-30 000 złotych bądź nakaz wstrzymania prac/działalności, nakaz wykonania badań / pomiarów lub wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do winnych.

 

Czytaj także: Dni wolne od pracy 2024

 

E-skarga PIP – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak zgłosić pracodawcę do PIP?

 

Pracownik, który chce zgłosić pracodawcę do PIP, może zrobić to na kilka sposobów – elektronicznie, pisemnie lub osobiście w placówce. Po pozytywnym rozpatrzeniu skargi przedsiębiorstwo zostanie skontrolowane, a na pracodawcę może zostać nałożona kara.

 

  • Czy pracodawca będzie wiedział, kto złożył skargę?

 

Pracodawca, na którego złożono skargę, nie zawsze zostaje poinformowany, z jakiego powodu przeprowadzana jest kontrola. Co do zasady, osoba zgłaszająca ma gwarancję anonimowości, jednak w uzasadnionych przypadkach PIP może oczekiwać zgody na ujawnienie informacji o przyczynie kontroli i złożonej skardze.

 

  • Co jakie dane  muszę podać, składając skargę do PIP?

 

Do niezbędnych informacji podawanych w czasie składania skargi do Państwowej Inspekcji Pracy należą: imię, nazwisko i adres osoby wnoszącej skargę, treść skargi, nazwa i adres pracodawcy, którego dotyczy skarga, oświadczenie o wyrażeniu/niewyrażeniu zgody na ujawnienie informacji o przyczynie przeprowadzanej kontroli, opcjonalnie treść załączników.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.