Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Drenaż mózgów – definicja, konsekwencje

Drenaż mózgów – definicja, konsekwencje

 
Drenaż mózgów – definicja, konsekwencje

Mimo że brzmi jak tytuł horroru albo nazwa zespołu heavymetalowego, drenaż mózgów jest bardzo popularnym zjawiskiem społecznym. Kogo dotyczy? Przynosi pozytywne czy negatywne skutki?

 

Drenaż mózgów – co to jest?

 

Drenaż mózgów, z angielskiego brain drain, to zjawisko polegające na ściąganiu najlepszych specjalistów do pracy w innym, bardziej uprzemysłowionym kraju poprzez zapewnienie pracownikom lepszych warunków ekonomicznych, dotyczących pracy i płacy.

 

Nazwa ta zaczęła funkcjonować w latach 60. ubiegłego stulecia, gdy miała miejsce masowa migracja dobrze wykwalifikowanych osób z krajów rozwijających się do tych wysoko rozwiniętych.

 

Drenaż mózgów – skutki

 

Jakie są konsekwencje migracji zarobkowej osób dobrze wykształconych?

 

Państwa, które notują odpływ kapitału ludzkiego, odczuwają negatywne skutki w wielu różnych aspektach. Po pierwsze wraz z wyjazdem obywateli, przedsiębiorstwa zlokalizowane w kraju tracą bardzo cenny personel. Brak dobrze przeszkolonych pracowników o wysokich, rzadkich umiejętnościach powoduje przestoje w firmach, spowolnienie w rozwoju. Niemożliwe staje się implementowanie różnego rodzaju innowacji, ze względu na to, że nie ma komu dokonać zmian, kontrolować nowych procesów, naprawiać je i ulepszać.

 

Nieopłacalne stają się też dla państwa inwestycje w edukację. Efekty i korzyści z wielu lat kształcenia zostają przeniesione do społeczeństwa innego kraju. Liczne migracje zewnętrzne powodują też duży ubytek konsumentów. Nie tylko w postaci samych specjalistów, ale także ich rodzin. W kraju zostają przede wszystkim starsi ludzie i gorzej wykształceni, którzy nie są w stanie całkowicie zaspokoić potrzeb dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, natomiast młode, wykształcone osoby szukają pracy za granicą. Kraj ponosi też duże straty w kontekście podatkowym, tracąc dużą liczbę płatników.

 

Nietrudno jednak zrozumieć wybory specjalistów, przyjmujących zagraniczne oferty pracy. Lepsze warunki pozwalają podwyższyć im standard życia. Wyjazd daje też nowe możliwości zawodowe, poznaje się międzynarodowe środowisko, które z jednej strony mobilizuje do pracy, z drugiej oferuje nieznane w kraju rozwiązania, perspektywy itd.

 

Migracje zewnętrzne pozwalają także często spełniać zawodowe marzenia – założenie start-upu w Dolinie Krzemowej, współudział przy tworzeniu technologii kosmicznej, czy taniec w zespole gwiazdy o międzynarodowej sławie. W kraju często nie ma tak wielu możliwości.

 

W dobrej pozycji znajdują się także państwa ściągające specjalistów. Kraje przyciągające wykwalifikowanych pracowników mają szansę na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, zwiększa się liczba konsumentów korzystająca z dóbr i usług, co podwyższa wpływy do państwowych portfeli.

 

Zagraniczne przedsiębiorstwa, nie dość, że przejmując kadrę konkurencji, spowalniają tempo rozwoju innych firm, to same zyskują kapitał, pozwalający zrobić duży krok naprzód.

 

Skutki drenażu mózgów dla wielu krajowych przedsiębiorstw są bardzo dotkliwe. Istnieje więc szansa na to, by nastąpiła zmiana strategii zatrudniania specjalistów. Pracodawcy zaczynają być coraz bardziej świadomi tego, że oprócz wynagrodzenia powinni zapewnić personelowi korzystne warunki pracy, wyposażyć w benefity, wzmocnić ich zaangażowanie w działania firmy. Być może, dzięki takim działaniom zmniejszy się emigracja zarobkowa Polaków.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?