Wizyta w kinie na koszt szefa? Bilety na wyczekiwany koncert w prezencie od pracodawcy? A może pracownicze wyjście na spektakl? Jak zorganizować kulturalne benefity? Ile przedsiębiorca może dopłacić do biletów? Pozapłacowe bonusy dla pracowników są motywujące wtedy, kiedy odpowiadają na indywidualne potrzeby poszczególnych osób. Dla jednych najcenniejszy będzie pakiet prywatnej opieki medycznej i wynajem obiektów sportowych pracownikom, dla innych zaś darmowe lekcje angielskiego i home office w piątki. Niemniej dofinansowanie udziału w imprezach kulturalnych to jedno z popularnych dodatkowych świadczeń pracowniczych.
Korzyści z dofinansowania biletów do kina i teatru
Elastyczne podejście pracodawców i bogata oferta pozapłacowych świadczeń pracowniczych to podstawy, by czerpać realne korzyści z pakietu benefitów. Pracodawcy mogą zaproponować m.in.: stałe dofinansowanie biletów na imprezy kulturalne, do kina, teatru, galerii sztuki, wspólne pracownicze wyjście, by uczcić np. zamknięcie ważnego projektu, nagrody w postaci biletów na ciekawe wydarzenia. Dopłaty mogą obejmować i pracowników, i ich rodziny – wszystko zależy od woli szefa.
Korzyści dla pracownika są oczywiste – zupełnie darmowe bądź tańsze bilety dają możliwość częstszego uczestnictwa w życiu kulturalnym, otwarcia się na nowe doświadczenia. Są okazją do rozwijania zainteresowań, spędzenia wolnego czasu w atrakcyjny sposób.
Pracodawca, oferując taki benefit, wzmacnia swój wizerunek, a to niewątpliwy atut w procesie rekrutacji. Może też liczyć na większą lojalność pracowników, wzrost ich przywiązania do firmy. Kolejny plus stanowią niskie koszty ponoszone przez przedsiębiorcę.
Wysokość dopłat do biletów do kina i teatru
Jak już zostało wspomniane, ten benefit przyjmuje różne formy. Pracodawca może wybrać częściowe dofinansowanie dla pracownika na bilety bądź też całkowicie pokryć ich koszty.
Jeśli chodzi o źródło środków – w mniejszych firmach, poniżej 50 zatrudnionych, gdzie nie funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, bilety dofinansowywane są ze środków obrotowych, co oznacza, że podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu przez ZUS. W przypadku drugiej opcji, czyli pokrywania wydatków z ZFŚS, jak możemy przeczytać na rządowej stronie www.rodzinaipraca.gov.pl: „Finansowanie dopłat do biletów na wydarzenia kulturalne z ZFŚS nie wiąże się dla pracodawcy z dodatkowymi wydatkami, bowiem i tak jest on zobowiązany do dokonywania odpisów na fundusz. Obciążają go zatem w takiej sytuacji tylko koszty administracyjne. W przypadku finansowania biletów z ZFŚS są one traktowane jako świadczenia rzeczowe zwolnione z opodatkowania do kwoty 380 zł rocznie za wszystkie świadczenia łącznie”.