Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatkowy urlop dla pracownika niepełnosprawnego – zasady

Dodatkowy urlop dla pracownika niepełnosprawnego – zasady

 
Dodatkowy urlop dla pracownika niepełnosprawnego – zasady

Pracownikowi niepełnosprawnemu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni w roku kalendarzowym. Na jakich zasadach można z niego skorzystać? Kiedy dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego zaczyna obowiązywać i czy przechodzi na kolejny rok?

 

Urlop dodatkowy dla pracownika niepełnosprawnego – ustawa


Podatkowy urlop dla pracownika niepełnosprawnego, zwany też urlopem rehabilitacyjnym, to przywilej dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Informacje o nim znajdziemy w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ogólnie mówiąc, zasady, na jakich jest przyznawany, są podobne do reguł urlopu wypoczynkowego.

 

Od kiedy dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego

 

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika, podobnie jak zwykły urlop, nalicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia oraz okresu trwania umowy w ciągu roku kalendarzowego. Na tym nie koniec analogii, gdyż obu urlopów udziela się tak samo, tj. na dni pracy pracownika i w wymiarze godzinowym odpowiadającym liczbie godzin zaplanowanych w harmonogramie. Niewykorzystane dodatkowe dni wolne z końcem roku nie przepadają. Przechodzą do puli urlopowej na kolejny rok.


Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego zaczyna jednak przysługiwać po przepracowaniu roku, licząc od dnia zaliczenia danej osoby do jednego z ww. stopni niepełnosprawności. Po tym czasie pula urlopu przysługującego niepełnosprawnemu wzrasta ze standardowych 20 dni na 30 dni lub z 26 na 36 dni, w zależności od posiadanego stażu pracy i/lub ukończonych szkół. Co ważne, datą początkową do wyliczeń jest data wydania orzeczenia o niepełnosprawności, a nie dzień, w którym pracownik przedstawi ten dokument pracodawcy.

 

Dodatkowy urlop – 10 dni dla pracownika niepełnosprawnego  a urlop wychowawczy

 

Jeśli pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, to czas trwania tego urlopu w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a wśród nich urlop dodatkowy dla niepełnosprawnego. Podobnie jest w przypadku okresu pobierania zasiłki chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego. Do wyliczeń bierze się pod uwagę fakt pozostawania w stosunku pracy, nawet jeśli z wyżej wymienionych przyczyn praca nie jest świadczona.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?