Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dodatek wyrównawczy – co to jest i kiedy przysługuje

Dodatek wyrównawczy – co to jest i kiedy przysługuje

 
Dodatek wyrównawczy – co to jest i kiedy przysługuje

Dodatek wyrównawczy to gwarancja, że pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości wcześniej ustalonej z pracodawcą niezależnie od wymuszonego niewykonywania pracy, przez które mógłby utracić część pensji. Takie świadczenie wypłacane jest łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym. Komu przysługuje dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia, a kto może liczyć na dodatek wyrównawczy do emerytury? Sprawdź!

 

Spis treści

Dodatek wyrównawczy – co to jest?

 

Dodatek wyrównawczy to świadczenie pieniężne, które ma rekompensować różnice w wynagrodzeniu pracownika powstałe z określonych przyczyn. Kwestie dodatku reguluje Kodeks pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.) wskazujący na okoliczności określające uprawnienia pracownicze (rodzicielstwo, profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników).

 

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia – kiedy przysługuje?

 

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia przysługuje trzem grupom pracowników. Są to:

 

  • kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią;

  • pracownicy z objawami choroby zawodowej;

  • pracownicy z chorobą zawodową i pracownicy niezdolni do pracy na skutek wypadku przy pracy.

 

W przypadku pracownic w ciąży i karmiących piersią (art. 179 § 4) obniżenie wynagrodzenia może być spowodowane przez zmianę warunków pracy, skrócenie czasu pracy bądź przeniesienie do innej pracy. Dodatek wyrównawczy wypłacany jest też, jeśli obniżenie wynagrodzenia wynika z dotychczasowej pracy w porze nocnej (art. 178).

 

Podstawą do wypłaty dodatku jest stwierdzenie objawów choroby zawodowej z art. 230 – na przykład choroby zawodowe nauczycieli. Kierując się orzeczeniem lekarskim, pracodawca powinien przenieść pracownika do innej pracy bez czynnika ryzyka. Ewentualna obniżka wynagrodzenia rekompensowana jest przez dodatek wyrównawczy (maksymalnie przez 6 miesięcy). Podobnie sytuacja wygląda, gdy pracownik jest niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy, ale nie został uznany za niezdolnego do pracy według zasad ZUS.

 

Dodatki wyrównawcze przyznawane są również w przypadku zwolnień grupowych (Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), oraz gdy minimalne wynagrodzenie z powodu terminów płatności niektórych składników nie osiąga poziomu ustalonej na dany rok płacy minimalnej.

 

Dodatek wyrównawczy – jak obliczyć?

 

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia to różnica pomiędzy wynagrodzeniem z okresu przed przeniesieniem do innej pracy a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika. Podstawę do obliczenia dodatku stanowi wynagrodzenie przysługujące za jeden dzień pracy (przed przeniesieniem).

 

Dodatek wyrównawczy wyliczany jest zgodnie z zasadami wynikającymi z Kodeksu pracy. Wypłacony zostaje razem z wynagrodzeniem zasadniczym za okres każdego kolejnego miesiąca.

 

Dodatek wyrównawczy – kto go wypłaca?

 

Dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia wypłacany jest przez pracodawcę w sytuacji, gdy zmiana czasu lub stanowiska pracy spowodowała obniżenie wynagrodzenia pracownika. W określonych przypadkach pracodawca jest zobowiązany także wypłacać dodatek wyrównawczy w okresie ochronnym (m.in. ochrona przedemerytalna, kobiety w ciąży).

 

Dodatek wyrównawczy do emerytury przysługuje emerytom, którzy w okresie 1989-1999 ze względu na opiekę nad dzieckiem wymagającym stałej opieki zostali uprawnieni do wcześniejszej emerytury (EWK). Wypłacany jest przez ZUS bądź inny organ wypłacający świadczenie podstawowe.

 

Wniosek o dodatek wyrównawczy

 

Chcesz złożyć wniosek o dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia? Wzór nie będzie Ci potrzebny – dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia wypłacany jest automatycznie, jeśli wynagrodzenie za dany miesiąc nie osiągnie poziomu płacy minimalnej. Powodem może być rozkład czasu pracy albo terminy wypłat składników wynagrodzenia (art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

 

Jeśli osoba pobierająca świadczenie chce złożyć wniosek o dodatek wyrównawczy do emerytury, powinna dostarczyć dokument do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzór właściwego wniosku (ESWK) dostępny jest na stronie internetowej ZUS oraz w placówkach stacjonarnych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Operator wózka widłowego bocznego - od zaraz!

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy – Holandia Atrakcyjne stawki godzinowe Dodatek wakacyjny Dodatki za pracę w systemie zmianowym
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?