Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ: dla kogo, ile kosztuje?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ: dla kogo, ile kosztuje?

 
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ: dla kogo, ile kosztuje?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie dobrowolne

 

Zasady, według których funkcjonuje ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, określa Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dokument wyróżnia osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu i takie, które mogą zapisać się do niego dobrowolnie.

 

Ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prawa przysługuje między innymi pracownikom (do ubezpieczenia zgłasza nas pracodawca), osobom prowadzącym działalność gospodarczą (należy zgłosić się samodzielnie), bezrobotnym (ubezpieczenie z urzędu pracy) i wielu innym, wymienionym w art. 66 ustawy.

 

Ubezpieczenie dobrowolne dostępne jest z kolei dla osób, które mieszkają w Polsce oraz:
- nie są objęte ubezpieczeniem obowiązkowym,
- nie są członkiem rodziny osoby ubezpieczonej,
- nie są objęte powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.

 

Dokładniejszy wykaz osób, które mogą przystąpić do tego rodzaju ubezpieczenia i procedur, wg których się to odbywa, znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

 

Umowa o dzieło a ubezpieczenie zdrowotne

 

Tę kwestię krótko ujęto na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

 

„Zawarłeś umowę o dzieło? Nie obejmiemy Cię ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

 

Ważne! Jeśli zawarłeś umowę o dzieło z firmą, której jednocześnie jesteś pracownikiem albo w ramach tej umowy wykonujesz pracę na rzecz pracodawcy, uważamy Cię za pracownika. Dlatego obejmiemy Cię obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, chorobowym, wypadkowym i zdrowotnym”.

 

Zdecydowanie korzystniej wygląda kwestia umowa-zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne. Przy tego rodzaju współpracy zleceniobiorca objęty jest ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym (dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). Oczywiście są wyjątki od tej zasady:
- nie można być objętym ubezpieczeniem z innego tytułu,
- ubezpieczeniu nie podlegają też uczniowie lub studenci, którzy nie skończyli 26 lat,
- jeśli umowa zlecenia realizowana jest dla firmy, w której jednocześnie zleceniobiorca zatrudniony jest jako pracownik – wtedy tę osobę ubezpiecza się z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o prace.

 

Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

 

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia NFZ nastąpi po dokonaniu opłaty zależnej od okresu, w którym dana osoba nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeżeli przerwa w opłacaniu składek trwa nieprzerwanie:
• od 3 miesięcy do roku – wtedy należy zrealizować opłatę w wysokości 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki;
• powyżej roku do 2 lat – będzie to 50% dochodów;
• powyżej 2 lat do 5 lat – 100% dochodów;
• powyżej 5 lat do 10 lat – 150% dochodów;
• powyżej 10 lat – 200% dochodów.

 

Nie wszyscy jednak są zobowiązani do realizacji takiej wpłaty np. wolontariusze, cudzoziemcy odbywający staż adaptacyjny i inni.

Ponadto, za Ministerstwem Zdrowia: „Wysokość składki wynosi 9% podstawy wymiaru, którą jest dla ciebie kwota deklarowanego miesięcznego dochodu (nie może być ona jednak niższa od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału) włącznie z wypłatami z zysku. Podstawę wymiaru ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Publikuje ją GUS na stronie internetowej po 15. dniu miesiąca rozpoczynającego kolejny kwartał”.

 

Osoba, która zdecyduje się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, składki musi opłacać terminowo, gdyż niewywiązanie się z tego obowiązku grozi rozwiązaniem umowy.

 

Powinniśmy więc kontrolować, kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne – po pierwsze, by zachować ciągłość ubezpieczenia, po drugie, by zminimalizować koszty.

 

Wniosek o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – gdzie i kiedy złożyć?

 

Wniosek o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne należy złożyć w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (lub w delegaturze) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Po zawarciu umowy należy jeszcze zgłosić się do jednostki ZUS (również właściwej ze względu na zamieszkanie).

 

Wniosek należy złożyć jak najszybciej, po ustaleniu, iż zaistnieje konieczność zgłoszenia się dobrowolnie. Należy pamiętać, że umowy nie można zawierać wstecz.


Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne obłożone są licznymi warunkami, różnymi w zależności od statusu danej osoby, należy więc szczegółowo rozpatrzeć swoją sprawę indywidualnie, zapoznając się z aktualnym stanem prawnym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Operator maszyn pakujących

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Elburg      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis pracy: zabezpieczanie maszynie worków z granulkami; zgrzewanie napełnionych worków; Wymagania: gotowość do pracy w systemie 3-zmianowym; mile widziane prawo jazdy kat. B; komunikatywna znajomość języka angielskiego;
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik magazynu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede / Heteren / Oosterhout      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: praca na produkcji; pakowanie oraz układanie towaru; przygotowywanie oraz zbieranie zamówień; kontrolowanie jakości; Wymagania: mile widziane prawo jazdy kat. B; podstawowa znajomość języka angielskiego;
  • Parkingowy / Pracownik portu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Rotterdam      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zadania: przeparkowywanie samochodów w porcie; kontrola jakości przyjmowanych pojazdów; Wymagania: czynne prawo jazdy kategorii B; komunikatywna znajomość języka angielskiego; umiejętność parkowania; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres;
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alphen aan den Rijn      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe; prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?