Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Data urodzenia w CV – podawać czy nie?

Data urodzenia w CV – podawać czy nie?

 
Data urodzenia w CV – podawać czy nie?

Czy wiek ma znaczenie podczas rekrutacji? Czy mamy obowiązek podawać takie dane osobowe, jak data urodzenia czy choćby stan cywilny w CV?

 

Czy podawać wiek w CV?

 

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że polskie prawo zabrania dyskryminacji w zatrudnieniu – między innymi ze względu na wiek. Zgodnie z art. 11.3. Kodeksu pracy:

 

„Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.

 

Z kolei art. 22.1. Kodeksu pracy określa, jakich informacji może domagać się pracodawca podczas rekrutacji – są to dane osobowe obejmujące imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, przebieg dotychczasowego zatrudnienia – a także wiek.

 

Czy zatem powinniśmy zawrzeć datę urodzenia w CV? Nie ma takiego obowiązku, choć w trakcie rekrutacji przyszły szef może poprosić nas o jej podanie.

 

Data urodzenia w CV a RODO

 

Od 2018 r. obowiązuje Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Czy to znaczy, że powinniśmy wpisać jakąś specjalną klauzulę RODO do CV? Odpowiedź brzmi: nie. Potencjalny pracodawca ma prawo przetwarzać dane osobowe (w tym również datę urodzenia) na potrzeby rekrutacji bez względu na to, czy uwzględniliśmy w CV zapis typu „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych...”, czy też nie.

 

Dodawanie zgody jest jednak częstą praktyką. Jest to istotne na przykład wówczas, gdy chcemy, by nasza kandydatura była brana pod uwagę także w przyszłości. W takim wypadku w klauzuli należy dodać informację, że zgadzamy się na przetwarzanie danych na potrzeby kolejnych rekrutacji.

 

CV po angielsku a data urodzenia

 

Jeśli zdecydujemy się na uwzględnienie w CV daty urodzenia, warto zadbać o jej odpowiednim zapisie. W przypadku polskiego dokumentu, sprawa jest prosta, np.:


• 20 lutego 2000 r.
• 20.02.2000 r.
• 20 II 2000 r.

A co w przypadku CV po angielsku? Data urodzenia zapisywana jest w nieco inny sposób. Przede wszystkim nie powinniśmy korzystać z cyfr rzymskich, ale za to dozwolone jest używanie ukośników. Możemy zatem napisać np.:


• 20/02/2000
• 20 February 2000

 

Warto pamiętać, że kolejność zapisu dnia i miesiąca w Wielkiej Brytanii jest taka sama jak w Polsce (dzień-miesiąc-rok), ale w Stanach Zjednoczonych miesiąc zawsze stoi na pierwszym miejscu (miesiąc-dzień-rok). W naszym przykładzie data powinna mieć więc wygląd: 02/20/2000.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?