Czy wiek ma znaczenie podczas rekrutacji? Czy mamy obowiązek podawać takie dane osobowe, jak data urodzenia czy choćby stan cywilny w CV?
Czy podawać wiek w CV?
Przede wszystkim trzeba zauważyć, że polskie prawo zabrania dyskryminacji w zatrudnieniu – między innymi ze względu na wiek. Zgodnie z art. 11.3. Kodeksu pracy:
„Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.
Z kolei art. 22.1. Kodeksu pracy określa, jakich informacji może domagać się pracodawca podczas rekrutacji – są to dane osobowe obejmujące imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, przebieg dotychczasowego zatrudnienia – a także wiek.
Czy zatem powinniśmy zawrzeć datę urodzenia w CV? Nie ma takiego obowiązku, choć w trakcie rekrutacji przyszły szef może poprosić nas o jej podanie.
Data urodzenia w CV a RODO
Od 2018 r. obowiązuje Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Czy to znaczy, że powinniśmy wpisać jakąś specjalną klauzulę RODO do CV? Odpowiedź brzmi: nie. Potencjalny pracodawca ma prawo przetwarzać dane osobowe (w tym również datę urodzenia) na potrzeby rekrutacji bez względu na to, czy uwzględniliśmy w CV zapis typu „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych...”, czy też nie.
Dodawanie zgody jest jednak częstą praktyką. Jest to istotne na przykład wówczas, gdy chcemy, by nasza kandydatura była brana pod uwagę także w przyszłości. W takim wypadku w klauzuli należy dodać informację, że zgadzamy się na przetwarzanie danych na potrzeby kolejnych rekrutacji.
CV po angielsku a data urodzenia
Jeśli zdecydujemy się na uwzględnienie w CV daty urodzenia, warto zadbać o jej odpowiednim zapisie. W przypadku polskiego dokumentu, sprawa jest prosta, np.:
• 20 lutego 2000 r.
• 20.02.2000 r.
• 20 II 2000 r.
A co w przypadku CV po angielsku? Data urodzenia zapisywana jest w nieco inny sposób. Przede wszystkim nie powinniśmy korzystać z cyfr rzymskich, ale za to dozwolone jest używanie ukośników. Możemy zatem napisać np.:
• 20/02/2000
• 20 February 2000
Warto pamiętać, że kolejność zapisu dnia i miesiąca w Wielkiej Brytanii jest taka sama jak w Polsce (dzień-miesiąc-rok), ale w Stanach Zjednoczonych miesiąc zawsze stoi na pierwszym miejscu (miesiąc-dzień-rok). W naszym przykładzie data powinna mieć więc wygląd: 02/20/2000.