Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Daily scrum – co to? Jak efektywnie przeprowadzić?

Daily scrum – co to? Jak efektywnie przeprowadzić?

 
Daily scrum – co to? Jak efektywnie przeprowadzić?

Jeśli jesteś początkującym deweloperem, być może natknąłeś się na pojęcie daily scrum albo codzienny scrum. Jest to specyficzny rodzaj spotkania zespołu, stosowany w czasie pracy w sprintach. Co to oznacza? Jak się przygotować do codziennego scruma? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie.

 

Spis treści

Daily scrum – co to?

 

Zanim przejdziemy do daily scrum, warto przybliżyć, czym jest sprint. To jeden z rodzajów adaptacyjnego zarządzania projektami (agile project management). Cechą charakterystyczną tego typu zarządzania jest duża dynamika (stały kontakt z klientem, szybkie odpowiadanie na zgłaszane potrzeby) i brak ustalonych ram czasowych. Projekt jest natomiast podzielony na tzw. iteracje, czyli mniejsze części. Sprint jest właśnie taką pojedynczą iteracją, czyli pracą zespołu deweloperów nad częścią projektu. Trwa zazwyczaj od dwóch tygodni do maksymalnie miesiąca, aż do osiągnięcia celu. Dopiero wówczas rozpoczyna się nowy sprint.

 

Każda iteracja składa się z różnego rodzaju etapów i czynności, w zależności od potrzeb zespołu. Zwykle należą do nich planowanie sprintu, tworzenie i testowanie rozwiązań, rewidowanie założeń sprintu, a także właśnie codzienne scrumy, czyli krótkie, trwające zwykle do 15 minut, spotkania zespołu deweloperów.

 

Daily scrum – cel

 

A zatem codzienny scrum to nic innego jak szybkie spotkanie programistów, deweloperów, analityków pracujących nad jakimś projektem. Są one po to, by każda osoba w zespole wiedziała, na jakim etapie znajdują się pozostali, a zatem w którym momencie realizacji projektu znajduje się zespół.

 

Do głównych celów daily scrumu należą przede wszystkim:

 

  • przejrzenie planu pracy na kolejną dobę,

  • wprowadzenie do niego ewentualnych poprawek,

  • szybka ocenę dotychczasowej pracy,

  • ustalenie, na jakim etapie realizacji sprintu znajduje się zespół.

 

Daily scrum – jak przeprowadzić?

 

Jak wyżej wspomniano, daily scrum powinien trwać maksymalnie kwadrans. By ograniczyć dekoncentrację developerów, wprowadzanie niepotrzebnego zamieszania w realizacji projektu, bardzo ważne, by spotkania odbywały się codziennie o tej samej porze i w tym samym miejscu.

 

Lista osób uczestniczących w codziennym scrumie powinna być stała – obejmować np. tylko tych pracowników, którzy aktualnie pracują nad jednym projektem.

 

Daily scrum – czego unikać?

 

Przede wszystkim należy wystrzegać się chaosu organizacyjnego. Spotkania nie mogą być przekładane na różne pory dnia – gdyż to powoduje dekoncentrację, stres, pracownicy nie mogą skupić się na realizacji zadań. 

 

Członkowie grupy muszą także wiedzieć, czego się od nich oczekuje – np. podejmowanie tematów niezwiązanych z projektem, załatwianie osobistych spraw, wprowadzanie nerwowej atmosfery czy przekazywanie newsów nie mających znaczenia dla bieżącej pracy – także nie powinno mieć miejsca.

 

Nienajlepszym pomysłem może być też negatywne motywowanie pracowników w czasie daily scrumu. Leader zespołu, zamiast oskarżać o nieterminowość i grozić konsewencjami, powinien raczej zapytać, co spowodowało opóźnienie i kiedy praca zostanie wykonana. Daily scrum nie jest miejscem na dyscyplinowanie pracownika, ale na ustalenie faktów i określenie momentu w realizacji planu i ewentualnie reagowanie na bieżące potknięcia.

 

Ponadto na daily scrum nie zaprasza się zwykle osób trzecich (np. klienta – właściciela produktu), chyba że na prośbę któregoś z czynnych uczestników spotkania oraz w charakterze słuchacza.

 

Daily scrum – zalety

 

Spotkanie daily scrum ma zagwarantować właściwą komunikację między członkami zespołu pracującego w tym samym sprincie i podnieść ich produktywność. W jego czasie deweloperzy informują, w którym miejscu realizacja zadania się znajdują, co zrobią dzisiaj i ewentualnie zgłaszają pojawiające się przeszkody.

 

Do największych zalet daily scrum zalicza się więc:

 

  • porządkowanie pracy zespołu,

  • ułatwienie wyznaczania kolejnych celów,

  • umożliwienie natychmiastowego reagowania na problemy,

  • pomoc członkom zespołu w pozostawaniu na bieżąco z pracą pozostałych osób,

  • ułatwienie oceny pracy poszczególnego developera z globalnej perspektywy całego projektu,

  • wprowadzenie rutyny ułatwiającej developerom realizację zadań.

 

Interesuje Cię praca dewelopera? Sprawdź także, jakie są stereotypy i mity w IT.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?