Jeśli jesteś początkującym deweloperem, być może natknąłeś się na pojęcie daily scrum albo codzienny scrum. Jest to specyficzny rodzaj spotkania zespołu, stosowany w czasie pracy w sprintach. Co to oznacza? Jak się przygotować do codziennego scruma? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie.
Spis treści
Daily scrum – co to?
Zanim przejdziemy do daily scrum, warto przybliżyć, czym jest sprint. To jeden z rodzajów adaptacyjnego zarządzania projektami (agile project management). Cechą charakterystyczną tego typu zarządzania jest duża dynamika (stały kontakt z klientem, szybkie odpowiadanie na zgłaszane potrzeby) i brak ustalonych ram czasowych. Projekt jest natomiast podzielony na tzw. iteracje, czyli mniejsze części. Sprint jest właśnie taką pojedynczą iteracją, czyli pracą zespołu deweloperów nad częścią projektu. Trwa zazwyczaj od dwóch tygodni do maksymalnie miesiąca, aż do osiągnięcia celu. Dopiero wówczas rozpoczyna się nowy sprint.
Każda iteracja składa się z różnego rodzaju etapów i czynności, w zależności od potrzeb zespołu. Zwykle należą do nich planowanie sprintu, tworzenie i testowanie rozwiązań, rewidowanie założeń sprintu, a także właśnie codzienne scrumy, czyli krótkie, trwające zwykle do 15 minut, spotkania zespołu deweloperów.
Daily scrum – cel
A zatem codzienny scrum to nic innego jak szybkie spotkanie programistów, deweloperów, analityków pracujących nad jakimś projektem. Są one po to, by każda osoba w zespole wiedziała, na jakim etapie znajdują się pozostali, a zatem w którym momencie realizacji projektu znajduje się zespół.
Do głównych celów daily scrumu należą przede wszystkim:
-
przejrzenie planu pracy na kolejną dobę,
-
wprowadzenie do niego ewentualnych poprawek,
-
szybka ocenę dotychczasowej pracy,
-
ustalenie, na jakim etapie realizacji sprintu znajduje się zespół.
Daily scrum – jak przeprowadzić?
Jak wyżej wspomniano, daily scrum powinien trwać maksymalnie kwadrans. By ograniczyć dekoncentrację developerów, wprowadzanie niepotrzebnego zamieszania w realizacji projektu, bardzo ważne, by spotkania odbywały się codziennie o tej samej porze i w tym samym miejscu.
Lista osób uczestniczących w codziennym scrumie powinna być stała – obejmować np. tylko tych pracowników, którzy aktualnie pracują nad jednym projektem.
Daily scrum – czego unikać?
Przede wszystkim należy wystrzegać się chaosu organizacyjnego. Spotkania nie mogą być przekładane na różne pory dnia – gdyż to powoduje dekoncentrację, stres, pracownicy nie mogą skupić się na realizacji zadań.
Członkowie grupy muszą także wiedzieć, czego się od nich oczekuje – np. podejmowanie tematów niezwiązanych z projektem, załatwianie osobistych spraw, wprowadzanie nerwowej atmosfery czy przekazywanie newsów nie mających znaczenia dla bieżącej pracy – także nie powinno mieć miejsca.
Nienajlepszym pomysłem może być też negatywne motywowanie pracowników w czasie daily scrumu. Leader zespołu, zamiast oskarżać o nieterminowość i grozić konsewencjami, powinien raczej zapytać, co spowodowało opóźnienie i kiedy praca zostanie wykonana. Daily scrum nie jest miejscem na dyscyplinowanie pracownika, ale na ustalenie faktów i określenie momentu w realizacji planu i ewentualnie reagowanie na bieżące potknięcia.
Ponadto na daily scrum nie zaprasza się zwykle osób trzecich (np. klienta – właściciela produktu), chyba że na prośbę któregoś z czynnych uczestników spotkania oraz w charakterze słuchacza.
Daily scrum – zalety
Spotkanie daily scrum ma zagwarantować właściwą komunikację między członkami zespołu pracującego w tym samym sprincie i podnieść ich produktywność. W jego czasie deweloperzy informują, w którym miejscu realizacja zadania się znajdują, co zrobią dzisiaj i ewentualnie zgłaszają pojawiające się przeszkody.
Do największych zalet daily scrum zalicza się więc:
-
porządkowanie pracy zespołu,
-
ułatwienie wyznaczania kolejnych celów,
-
umożliwienie natychmiastowego reagowania na problemy,
-
pomoc członkom zespołu w pozostawaniu na bieżąco z pracą pozostałych osób,
-
ułatwienie oceny pracy poszczególnego developera z globalnej perspektywy całego projektu,
-
wprowadzenie rutyny ułatwiającej developerom realizację zadań.
Interesuje Cię praca dewelopera? Sprawdź także, jakie są stereotypy i mity w IT.