Długie dni w biurze, dziesiątki godzin w pozycji siedzącej i całodzienne wpatrywanie się w monitor to największe zmory współczesnych białych kołnierzyków. Efekty siedzącego trybu życia mogą być naprawdę dramatyczne w skutkach! Bolący kręgosłup, otyłość, żylaki i szereg innych, niebezpiecznych schorzeń to przypadłości pracowników biurowych na całym świecie. Co zrobić, jeśli po pracy nie mamy czasu (lub ochoty) wylewać siódmych potów na zajęciach w klubach fitness? Jedną z przysług, jaką możemy zrobić naszemu ciału są ćwiczenia przy biurku.
Ćwiczenia w biurze
Ćwiczenia przy biurku w pracy nie stanowią oczywiście alternatywy dla intensywnego ruchu na świeżym powietrzu lub zajęć przeprowadzanych pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Mogą jednak pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Ważne jest, aby ćwiczenia w biurze stosować regularnie, często i konsekwentnie. Co dwie godziny należy też wstać od biurka, wyjść na zewnątrz i przewietrzyć się, chwilę pospacerować czy wykonać kilka bardziej energicznych ruchów.
Jak ćwiczyć w pracy
Ćwiczenia na siedząco mają ograniczony wpływ na budowanie siły czy kondycji naszego organizmu, mimo wszystko warto poświecić im kilka chwil w ciągu długiego dnia. Wyjaśnijmy zatem, jak ćwiczyć w pracy?
Aktywność fizyczną w godzinach służbowych można podzielić na dwa rodzaje ćwiczeń: izometryczne oraz rozluźniające. Te pierwsze służą wzmacnianiu mięśni bez używania dodatkowych obciążeń czy sprzętu, o który w biurze raczej trudno. Polegają na napinaniu mięśni, utrzymywaniu maksymalnego naprężenia przez około 30 sekund, a następnie rozluźnieniu. Taki cykl należy powtarzać kilkanaście razy w kilku seriach. Ćwiczenia izometryczne na brzuch można uprawiać na siedząco – wychylanie się na boki, dotykanie podłogi lub schylanie się do przodu są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy myślą o odrobinie ruchu bez wstawania od biurka.
Gimnastyka rozluźniająca służy natomiast poprawie krążenia i dostarczeniu do organizmu dodatkowej dawki tlenu. Polega na rozciągnięciu mięśni i utrzymywaniu ich w takim stanie przez około 40 sekund. Ćwiczenia w biurze przydają się zwłaszcza tym osobom, których praca wymaga wpatrywania się w monitor, czyli ciągłego obciążania karku i pleców. W takim przypadku można odchylić głowę na bok, położyć dłoń na przeciwległej skroni i próbować powrócić do pełnego wyprostu. Podobnie w skutkach działają ćwiczenia przy biurku, dzięki którym możemy rozluźnić mięśnie ud, pleców, ramion czy łydek.
Należy mieć świadomość, iż opisywane formy gimnastyki stanowią tylko substytut i nie można traktować ich jako realnego, intensywnego ruchu przynoszącego korzyści całemu organizmowi. Podkreślmy ponownie – ćwiczenia na siedząco w pracy nie stanowią pełnoprawnej alternatywy dla zajęć na świeżym powietrzu czy uprawiania sportu. Mimo to warto wykonywać je regularnie, gdyż przynoszą ulgę napiętym mięśniom.