Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ćwiczenia przy biurku - aktywność w pracy

Ćwiczenia przy biurku - aktywność w pracy

 
Ćwiczenia przy biurku - aktywność w pracy

Długie dni w biurze, dziesiątki godzin w pozycji siedzącej i całodzienne wpatrywanie się w monitor to największe zmory współczesnych białych kołnierzyków. Efekty siedzącego trybu życia mogą być naprawdę dramatyczne w skutkach! Bolący kręgosłup, otyłość, żylaki i szereg innych, niebezpiecznych schorzeń to przypadłości pracowników biurowych na całym świecie. Co zrobić, jeśli po pracy nie mamy czasu (lub ochoty) wylewać siódmych potów na zajęciach w klubach fitness? Jedną z przysług, jaką możemy zrobić naszemu ciału są ćwiczenia przy biurku.

 

Ćwiczenia w biurze


Ćwiczenia przy biurku w pracy nie stanowią oczywiście alternatywy dla intensywnego ruchu na świeżym powietrzu lub zajęć przeprowadzanych pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Mogą jednak pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Ważne jest, aby ćwiczenia w biurze stosować regularnie, często i konsekwentnie. Co dwie godziny należy też wstać od biurka, wyjść na zewnątrz i przewietrzyć się, chwilę pospacerować czy wykonać kilka bardziej energicznych ruchów.

 

Jak ćwiczyć w pracy


Ćwiczenia na siedząco mają ograniczony wpływ na budowanie siły czy kondycji naszego organizmu, mimo wszystko warto poświecić im kilka chwil w ciągu długiego dnia. Wyjaśnijmy zatem, jak ćwiczyć w pracy?

Aktywność fizyczną w godzinach służbowych można podzielić na dwa rodzaje ćwiczeń: izometryczne oraz rozluźniające. Te pierwsze służą wzmacnianiu mięśni bez używania dodatkowych obciążeń czy sprzętu, o który w biurze raczej trudno. Polegają na napinaniu mięśni, utrzymywaniu maksymalnego naprężenia przez około 30 sekund, a następnie rozluźnieniu. Taki cykl należy powtarzać kilkanaście razy w kilku seriach. Ćwiczenia izometryczne na brzuch można uprawiać na siedząco – wychylanie się na boki, dotykanie podłogi lub schylanie się do przodu są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy myślą o odrobinie ruchu bez wstawania od biurka.

Gimnastyka rozluźniająca służy natomiast poprawie krążenia i dostarczeniu do organizmu dodatkowej dawki tlenu. Polega na rozciągnięciu mięśni i utrzymywaniu ich w takim stanie przez około 40 sekund. Ćwiczenia w biurze przydają się zwłaszcza tym osobom, których praca wymaga wpatrywania się w monitor, czyli ciągłego obciążania karku i pleców. W takim przypadku można odchylić głowę na bok, położyć dłoń na przeciwległej skroni i próbować powrócić do pełnego wyprostu. Podobnie w skutkach działają ćwiczenia przy biurku, dzięki którym możemy rozluźnić mięśnie ud, pleców, ramion czy łydek.

Należy mieć świadomość, iż opisywane formy gimnastyki stanowią tylko substytut i nie można traktować ich jako realnego, intensywnego ruchu przynoszącego korzyści całemu organizmowi. Podkreślmy ponownie – ćwiczenia na siedząco w pracy nie stanowią pełnoprawnej alternatywy dla zajęć na świeżym powietrzu czy uprawiania sportu. Mimo  to warto wykonywać je regularnie, gdyż przynoszą ulgę napiętym mięśniom.  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa rynku inwestycyjnego i lokalnego; współpraca z firmami budowlanymi i wykonawcami; pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi odbiorcami; prowadzeniu rozmów i negocjowaniu kontraktów handlowych; monitorowaniu rynku inwestycji budowlanych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.