Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Coaching managerski – jak być dobrym managerem?

Coaching managerski – jak być dobrym managerem?

 
Coaching managerski – jak być dobrym managerem?

Umiejętności i kompetencje managerów


Zawód managera, choć kusi pewnym prestiżem i dobrymi zarobkami, nie jest łatwą profesją. Spełnianie wyśrubowanych wymagań, gdy wciąż goni czas, piętrzą się problemy i dodatkowo podupada team spirit, wymagają sporych umiejętności. Aby rozwinąć swoje kompetencje managerskie, wiele osób na tym trudnym stanowisku decyduje się na coaching.

 

Cechy dobrego kierownika

 

Na początku warto zastanowić się, jaki jest dobry manager. Przede wszystkim zaangażowany i skuteczny. Musi nie tylko posiadać twarde kompetencje i wiedzę z obszaru, w którym działa firma, powinien też mieć nadzwyczaj dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne. W tej pracy odgrywają one szczególną rolę.

Cechy dobrego lidera to też empatia, umiejętność słuchania i reagowania na potrzeby pracowników. Rola kierownika w organizacji nie ogranicza się jedynie do kontrolowania efektów pracy podwładnych. Manager, który wie, jak motywować zespół, dba o dobrą atmosferę, docenia sukcesy, ale też konstruktywnie krytykuje błędy, będzie osiągał dobre wyniki.

Umiejętności managerskie są zatem dość złożonym zbiorem. Poprzez coaching można rozwijać te z nich, które wydają się dla danej osoby najistotniejsze i są najbardziej przydatne w organizacji.

 

Coaching kompetencyjny dla managerów


Istota coachingu to właściwie wspieranie, towarzyszenie w dążeniu do wyznaczonych celów. Te nie zostają odgórnie narzucone, a wynikają z potrzeby managera. Mogą dotyczyć obszaru zarządzania zasobami ludzkimi, motywowania, delegowania zadań, udzielania feedbacku, ale też planowania czy priorytetyzacji zadań.

Coach nie daje gotowych rozwiązań. W zamian inspiruje, motywuje i zachęca do działania. W jego relacji z managerem bardzo ważne jest obopólne zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, ale też odpowiedzialności. Pracownik musi być pewny, że informacje, które omawiane są podczas sesji, nie trafią do przełożonych czy podwładnych. Nie może bać się pokazać swoich słabości.

Cały proces coachingu trwa zwykle kilka miesięcy, a spotkania odbywają się raz, dwa razy w miesiącu, choć oczywiście zasady ustalane są indywidualnie. Ten czas jest niezbędny m.in. po to, by manager miał możliwość wprowadzenia zmian w swoje działania. Daje też sposobność do obserwacji efektów poszczególnych kroków. Taki długotrwały proces może być skuteczniejszy niż jednorazowe szkolenie. Pomiędzy kolejnymi sesjami często pojawiają się nieoczekiwane problemy, przeszkody czy szanse, które warto wziąć pod uwagę w doskonaleniu zawodowym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego z uprawnieniami UDT

    Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu; Od Kandydatów oczekujemy: zaangażowania;...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.