Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co to jest vishing?

Co to jest vishing?

 
Co to jest vishing?

Wraz z rozwojem nowych technologii ewoluuje również wyobraźnia oszustów i złodziei. Próbują nowych sposobów, by dostać się na nasze konta bankowe i wykraść oszczędności. Jedną z tych metod jest vishing.

 

Vishing - co to jest

 

Na czym polega vishing? Pojęciem tym określa się próby wyłudzenia ważnych danych poprzez rozmowy telefoniczne. Oszuści dzwonią do różnych osób, podając się za przedstawicieli instytucji godnych zaufania (z reguły za konsultantów z banku). Przedstawiają historie o próbie włamania na nasze konto, o problemach technicznych, o dodatkowych zabezpieczeniach. Warunkiem ochrony naszych oszczędności jest podanie przez telefon danych dostępowych i przesłanie wygenerowanego kodu SMS. Wykorzystując ten kod, złodzieje włamują się na nasze konta, kradną oszczędności i zmieniają zabezpieczenia.

 

Można wyróżnić trzy kategorie wyłudzania danych:
phishing - poprzez wiadomości e-mail. Oszuści formułują treść, tytuł, dodają załączniki w taki sposób, by imitowały powiadomienia przychodzące przez znanych usługodawców (banki, dystrybutorów prądu, sieci telekomunikacyjne),
vishing - jak opisano wyżej, polega na kontakcie telefonicznym,
smishing - to ostatnia forma, opierająca się na fałszywych wiadomościach wysyłanych SMS-em.

 

Vishing - jak się bronić

 

Dlaczego ludzie dają się nabrać na vishing? Po pierwsze dlatego, że oszuści wykorzystują element zaskoczenia, wzbudzając dodatkowo poczucie zagrożenia. Jednocześnie nakłaniają do szybkiego działania. Osoba odbierająca wiadomość z tak szanowanej instytucji, jaką jest bank, automatycznie weryfikuje ją jako wiarygodną i równocześnie chce prędko załatwić sprawę, by np. nie utracić oszczędności lub dostępu do swojego konta. Dodatkowo, podczas trwania połączenia często osoba odbierająca telefon nie zdaje sobie sprawy, że powinna jakoś zweryfikować tożsamość dzwoniącego konsultanta. Ślepo podąża za jego instrukcjami.

 

Jak się bronić przed utratą danych, kradzieżą oszczędności? Pamiętajmy, żeby wszystko sprawdzać. Jeśli ktoś do nas zadzwoni, przedstawia się jako pracownik obsługi danej instytucji, wystarczy się rozłączyć i samemu skontaktować z oficjalną infolinią - w celu weryfikacji i tożsamości dzwoniącego i przedstawionego problemu.

 

Banki (pod które najczęściej podszywają się oszuści) często wysyłają e-maile informacyjne, SMS-y lub umieszczają na swoich witrynach krótkie notatki o próbach oszustw. Ostrzegają klientów przed fałszywymi powiadomieniami. Przekazują także, jakie są procedury banku w kontaktach z klientami (np. że nigdy nie wymaga się podania hasła przez telefon). Znajomość takich procedur z pewnością ułatwi nam rozpoznanie fałszywych połączeń.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.