Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

 
Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

Masz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłego wypowiadania się lub śpiewania? Możesz być narażony na wystąpienie dolegliwości narządu głosu. Sprawdź, jaka jest profilaktyka tych chorób oraz kiedy możesz starać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

 

Choroby narządu głosu – jakie grupy zawodowe są narażone?

 

Choroby narządu głosu figurują w państwowym wykazie chorób zawodowych:

 

Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat:
1) guzki głosowe;
2) wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;
3) niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

 

Na wystąpienie dysfunkcji narządu głosu narażone są osoby z różnych grup zawodowych, np. nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, lektorzy, aktorzy, piosenkarze, konferansjerzy, sprzedawcy, handlowcy, pracownicy call center.

 

Choroby narządu głosu – jak się uchronić?

 

Przyczyną choroby najczęściej jest długotrwałe nadwyrężanie narządu głosu, prowadzące do zwyrodnień. Zmianom chorobowym sprzyjają także niekorzystne warunki pracy oraz niewłaściwy tryb życia, np.:

  • niedostateczne nawilżenie powietrza w klasach, salach wykładowych,
  • palenie wyrobów tytoniowych, przebywanie w zadymionych, dusznych pomieszczeniach,
  • niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej.

 

Choroby zawodowe narządu głosu a odszkodowanie

 

Nauczyciele i przedstawiciele innych zawodów obarczonych ryzykiem schorzeń narządu głosu często skarżą się na chrypkę, ból gardła i szyi. Doraźnie mogą pomóc płukanki, napary z ziół, inhalacje. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących symptomów, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty (np. lekarza laryngologa).

 

Trzeba także pamiętać, że pracodawca musi zapewnić pracownikom dostęp do badań lekarskich w związku z profilaktyką chorób zawodowych. Przed przystąpieniem do pracy zatrudnieni mają zapewnione badania wstępne. W przypadku niezdolności do pracy trwającej co najmniej 30 dni, firma ma obowiązek skierować zatrudnionego na badania kontrolne. W trakcie zatrudnienia wykonywane są również badania okresowe.

 

Skierowanie na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej może wystawić każdy lekarz, np. rodzinny, medycyny pracy, dentysta czy inny specjalista. Zgłoszenia może dokonać także pracodawca, który podejrzewa u podwładnego chorobę zawodową.


Jeżeli dana osoba nie jest nigdzie zatrudniona, a ma ku temu uzasadnione powody, może również samodzielnie wypełnić wniosek o skierowanie na badania w celu ustalenia, czy wystąpiła u niej choroba zawodowa.

Wniosek powinien zostać dostarczony do państwowego inspektoratu sanitarnego oraz okręgowego inspektora pracy. Zgodnie z art. 235. Kodeksu pracy:

 

§ 3. W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany:

  • ustalić przyczyny powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą, działając w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym;
  • przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze;
  • zapewnić realizację zaleceń lekarskich.

 

W wykazie chorób zawodowych zawarta jest informacja o okresie, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym. W przypadku każdej z wymienionych chorób narządu głosu okres ten wynosi 2 lata.

 

Czytaj także: choroba zawodowa a emerytura.

 

Rozpoznanie dolegliwości jako choroby zawodowej jest istotne z punktu widzenia takiego zagadnienia jak choroba zawodowa a emerytura oraz możliwość uzyskania odszkodowania z ZUS. Osoby dotknięte chorobą zawodową mogą ubiegać się między innymi o:

  • zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą,
  • świadczenia rehabilitacyjne (kiedy niezdolność do pracy trwa dłużej niż 182 dni),
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie (w przypadku długotrwałej lub stałej niezdolności do pracy),
  • rentę z tytułu choroby zawodowej,
  • rentę rodzinną,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresie stomatologii i szczepień ochronnych, a także zaopatrzenia w urządzenia ortopedyczne.

 

Osoby, które w wyniku choroby zawodowej stały się długotrwale (powyżej 6 miesięcy) lub trwale niezdolne do pracy, mogą ubiegać się też o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Ponadto, jeśli choroba zawodowa wystąpiła np. w wyniku warunków pracy niezgodnych z bhp, pracownik może starać się o odszkodowanie uzupełniające od pracodawcy. W tym wypadku poszkodowany musi jednak udowodnić odpowiedzialność pracodawcy za wystąpienie choroby zawodowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.