Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

 
Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

Masz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłego wypowiadania się lub śpiewania? Możesz być narażony na wystąpienie dolegliwości narządu głosu. Sprawdź, jaka jest profilaktyka tych chorób oraz kiedy możesz starać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

 

Choroby narządu głosu – jakie grupy zawodowe są narażone?

 

Choroby narządu głosu figurują w państwowym wykazie chorób zawodowych:

 

Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat:
1) guzki głosowe;
2) wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;
3) niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

 

Na wystąpienie dysfunkcji narządu głosu narażone są osoby z różnych grup zawodowych, np. nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, lektorzy, aktorzy, piosenkarze, konferansjerzy, sprzedawcy, handlowcy, pracownicy call center.

 

Choroby narządu głosu – jak się uchronić?

 

Przyczyną choroby najczęściej jest długotrwałe nadwyrężanie narządu głosu, prowadzące do zwyrodnień. Zmianom chorobowym sprzyjają także niekorzystne warunki pracy oraz niewłaściwy tryb życia, np.:

  • niedostateczne nawilżenie powietrza w klasach, salach wykładowych,
  • palenie wyrobów tytoniowych, przebywanie w zadymionych, dusznych pomieszczeniach,
  • niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej.

 

Choroby zawodowe narządu głosu a odszkodowanie

 

Nauczyciele i przedstawiciele innych zawodów obarczonych ryzykiem schorzeń narządu głosu często skarżą się na chrypkę, ból gardła i szyi. Doraźnie mogą pomóc płukanki, napary z ziół, inhalacje. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących symptomów, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty (np. lekarza laryngologa).

 

Trzeba także pamiętać, że pracodawca musi zapewnić pracownikom dostęp do badań lekarskich w związku z profilaktyką chorób zawodowych. Przed przystąpieniem do pracy zatrudnieni mają zapewnione badania wstępne. W przypadku niezdolności do pracy trwającej co najmniej 30 dni, firma ma obowiązek skierować zatrudnionego na badania kontrolne. W trakcie zatrudnienia wykonywane są również badania okresowe.

 

Skierowanie na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej może wystawić każdy lekarz, np. rodzinny, medycyny pracy, dentysta czy inny specjalista. Zgłoszenia może dokonać także pracodawca, który podejrzewa u podwładnego chorobę zawodową.


Jeżeli dana osoba nie jest nigdzie zatrudniona, a ma ku temu uzasadnione powody, może również samodzielnie wypełnić wniosek o skierowanie na badania w celu ustalenia, czy wystąpiła u niej choroba zawodowa.

Wniosek powinien zostać dostarczony do państwowego inspektoratu sanitarnego oraz okręgowego inspektora pracy. Zgodnie z art. 235. Kodeksu pracy:

 

§ 3. W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany:

  • ustalić przyczyny powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą, działając w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym;
  • przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze;
  • zapewnić realizację zaleceń lekarskich.

 

W wykazie chorób zawodowych zawarta jest informacja o okresie, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym. W przypadku każdej z wymienionych chorób narządu głosu okres ten wynosi 2 lata.

 

Czytaj także: choroba zawodowa a emerytura.

 

Rozpoznanie dolegliwości jako choroby zawodowej jest istotne z punktu widzenia takiego zagadnienia jak choroba zawodowa a emerytura oraz możliwość uzyskania odszkodowania z ZUS. Osoby dotknięte chorobą zawodową mogą ubiegać się między innymi o:

  • zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą,
  • świadczenia rehabilitacyjne (kiedy niezdolność do pracy trwa dłużej niż 182 dni),
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie (w przypadku długotrwałej lub stałej niezdolności do pracy),
  • rentę z tytułu choroby zawodowej,
  • rentę rodzinną,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresie stomatologii i szczepień ochronnych, a także zaopatrzenia w urządzenia ortopedyczne.

 

Osoby, które w wyniku choroby zawodowej stały się długotrwale (powyżej 6 miesięcy) lub trwale niezdolne do pracy, mogą ubiegać się też o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Ponadto, jeśli choroba zawodowa wystąpiła np. w wyniku warunków pracy niezgodnych z bhp, pracownik może starać się o odszkodowanie uzupełniające od pracodawcy. W tym wypadku poszkodowany musi jednak udowodnić odpowiedzialność pracodawcy za wystąpienie choroby zawodowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik laboratorium

    REMONDIS Hydrokan Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Pobieranie próbek i przeprowadzanie badań laboratoryjnych Analiza wyników badań oraz ich interpretacja; Obsługa programów komputerowych do analizy wyników; Przestrzeganie normy PN-EN ISO oraz zasad Systemu Zarządzania Laboratorium; Współpraca z innymi działami firmy w zakresie ochrony...
  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...
  • Specjalista ds. Wynagrodzeń i Kadr

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Główne obowiązki: Obsługa kadrowo-płacowa pracowników zgodnie z obowiązującymi regulacjami; Naliczanie wynagrodzeń, premii oraz świadczeń dodatkowych; Kontrola i aktualizacja danych w systemie kadrowym; Sporządzanie deklaracji i dokumentacji dla instytucji publicznych; Zarządzanie...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Wdrażanie oraz konfiguracja systemów IT wspierających pracę użytkowników; Zarządzanie i optymalizacja baz danych; Instalacja, aktualizacja i dostosowanie oprogramowania do wymagań firmy; Tworzenie dokumentacji technicznej oraz raportów dla użytkowników; Rozwiązywanie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Sezonowy pracownik rolny - sadzenie i zbiór warzyw

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Oferta Pracy Sezonowej - Sadzenie i Zbiór Warzyw od 1 maja 2025 Opis stanowiska: Praca przy zbieraniu warzyw zarówno grupowo, jak i indywidualnie, oraz inne prace po 12,82 €/godz. netto. Zakres obowiązków: Sadzenie, zbieranie, pakowanie, sortowanie i mycie warzyw. Praca na polu oraz w hali.

Najnowsze artykuły

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Żeby znaleźć pracę, nie trzeba już polegać na sieci kontaktów. Ta oczywiście nadal może przyspieszyć znalezienie posady, niemniej na otwartym rynku pracy nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy kandydatowi uda się zdobyć zatrudnienie. Jak zatem znaleźć pracę bez znajomości? Oto podstawowe strategie, które ułatwią poszukiwanie nowego miejsca pracy.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379