Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

 
Choroby narządu głosu – jakie zawody są najbardziej narażone?

Masz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłego wypowiadania się lub śpiewania? Możesz być narażony na wystąpienie dolegliwości narządu głosu. Sprawdź, jaka jest profilaktyka tych chorób oraz kiedy możesz starać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

 

Choroby narządu głosu – jakie grupy zawodowe są narażone?

 

Choroby narządu głosu figurują w państwowym wykazie chorób zawodowych:

 

Przewlekłe choroby narządu głosu spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat:
1) guzki głosowe;
2) wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;
3) niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

 

Na wystąpienie dysfunkcji narządu głosu narażone są osoby z różnych grup zawodowych, np. nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, lektorzy, aktorzy, piosenkarze, konferansjerzy, sprzedawcy, handlowcy, pracownicy call center.

 

Choroby narządu głosu – jak się uchronić?

 

Przyczyną choroby najczęściej jest długotrwałe nadwyrężanie narządu głosu, prowadzące do zwyrodnień. Zmianom chorobowym sprzyjają także niekorzystne warunki pracy oraz niewłaściwy tryb życia, np.:

  • niedostateczne nawilżenie powietrza w klasach, salach wykładowych,
  • palenie wyrobów tytoniowych, przebywanie w zadymionych, dusznych pomieszczeniach,
  • niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej.

 

Choroby zawodowe narządu głosu a odszkodowanie

 

Nauczyciele i przedstawiciele innych zawodów obarczonych ryzykiem schorzeń narządu głosu często skarżą się na chrypkę, ból gardła i szyi. Doraźnie mogą pomóc płukanki, napary z ziół, inhalacje. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących symptomów, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty (np. lekarza laryngologa).

 

Trzeba także pamiętać, że pracodawca musi zapewnić pracownikom dostęp do badań lekarskich w związku z profilaktyką chorób zawodowych. Przed przystąpieniem do pracy zatrudnieni mają zapewnione badania wstępne. W przypadku niezdolności do pracy trwającej co najmniej 30 dni, firma ma obowiązek skierować zatrudnionego na badania kontrolne. W trakcie zatrudnienia wykonywane są również badania okresowe.

 

Skierowanie na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej może wystawić każdy lekarz, np. rodzinny, medycyny pracy, dentysta czy inny specjalista. Zgłoszenia może dokonać także pracodawca, który podejrzewa u podwładnego chorobę zawodową.


Jeżeli dana osoba nie jest nigdzie zatrudniona, a ma ku temu uzasadnione powody, może również samodzielnie wypełnić wniosek o skierowanie na badania w celu ustalenia, czy wystąpiła u niej choroba zawodowa.

Wniosek powinien zostać dostarczony do państwowego inspektoratu sanitarnego oraz okręgowego inspektora pracy. Zgodnie z art. 235. Kodeksu pracy:

 

§ 3. W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany:

  • ustalić przyczyny powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą, działając w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym;
  • przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze;
  • zapewnić realizację zaleceń lekarskich.

 

W wykazie chorób zawodowych zawarta jest informacja o okresie, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym. W przypadku każdej z wymienionych chorób narządu głosu okres ten wynosi 2 lata.

 

Czytaj także: choroba zawodowa a emerytura.

 

Rozpoznanie dolegliwości jako choroby zawodowej jest istotne z punktu widzenia takiego zagadnienia jak choroba zawodowa a emerytura oraz możliwość uzyskania odszkodowania z ZUS. Osoby dotknięte chorobą zawodową mogą ubiegać się między innymi o:

  • zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy wywołanej chorobą,
  • świadczenia rehabilitacyjne (kiedy niezdolność do pracy trwa dłużej niż 182 dni),
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie (w przypadku długotrwałej lub stałej niezdolności do pracy),
  • rentę z tytułu choroby zawodowej,
  • rentę rodzinną,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresie stomatologii i szczepień ochronnych, a także zaopatrzenia w urządzenia ortopedyczne.

 

Osoby, które w wyniku choroby zawodowej stały się długotrwale (powyżej 6 miesięcy) lub trwale niezdolne do pracy, mogą ubiegać się też o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Ponadto, jeśli choroba zawodowa wystąpiła np. w wyniku warunków pracy niezgodnych z bhp, pracownik może starać się o odszkodowanie uzupełniające od pracodawcy. W tym wypadku poszkodowany musi jednak udowodnić odpowiedzialność pracodawcy za wystąpienie choroby zawodowej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.